Connect with us

ŞEKER

Haftalık Şeker Raporu

New York ve Londra şeker vadeli işlemler beklentilerin altında seyrediyor. Ham Petrol ve diğer emtia fiyatları Londra’da yüzdesel olarak düşüktü. Şeker raporu yazılırken New York ve Londra arası tüccarların işlemleri devam ediyordu.
Brezilyalı üreticiler piyasadaki Beyaz Şeker eksikliğini gidermeye çalışıyor ve UNICA son birkaç şeker raporu, şeker üretiminin beyaz şekerde yoğunlaştığını gösteriyor. Raporlar, kısmen covid-19’un neden olduğu lojistik ve hasat sorunları nedeniyle Hindistan’dan çok az şeker satış sözleşmesi teklif edildiğini gösteriyor. Tayland, muson mevsiminde ekili alan ve düzensiz yağmurlar nedeniyle bu yıl üretimin düşmesi bekleniyor. Tayland ve bölgeden gelen raporlar hala yeterince iyi değil. Çin’den gelen raporlarda talepte azalış olduğunu hala görüyoruz. Şeker için hava durumuna baktığımızda, Brezilya kuru bir hafta geçirecek. Sıcaklıklar normalin altına düşmeyecektir. Hava durumu raporları şekerde beklediğimiz seviyelere uzun süredir gelmiyor. Yeni hasattın durumu konusunda endişeleniyoruz. Şeker vadeli sözleşmeler bir süre daha toparlanmada problem yaşayacaktır.

29.05.2020 ICE şeker futures grafiği
ICE Şeker Futures

Şekerde $11.10 ve $9.34 seviyeleri güvenli destekler olarak çalışıyor. Düşen trend henüz devam ediyor. Kısa vadeli yükselen trend şekere destek oluyor. Yukarıda öncelikli hedef $11.30 seviyesi bu seviye hacimli geçilirse $12.80’ne doğru hızlı bir yükseliş gelecektir. Şeker trade için çok güzel fırsatlar veriyor. Haftalık pozisyon fırsatlarını kaçırmamalısınız.

Resmi Uyarı

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.

HABERLER

Salgının Şeker Piyasasına Etkisi

Pazar endişeleri yersiz, tüketim artıyor ve ihracat fırsatları açılıyor. Yıl başından beri birçok şeker stoğu düşüyor. Kovid-19 salgını talebi etkilediğinden düşüş Mart ayından bu yana daha keskin oldu. Bununla birlikte, restoranların, kafelerin ve pastanelerin devletler genelinde faaliyetlerine devam ederek tatlandırıcıya olan talebi canlandırdığı göz önüne alındığında, talep yıkımıyla ilgili piyasa endişeleri biraz abartılı görünüyor.
Ayrıca, dünyadaki düşük fiyatlara rağmen, Hintli şeker fabrikaları şekerleri için Endonezya ve İran’dan prim alıyorlar. Bu nedenle, mevcut şeker sezonu – 1 Ekim 2019 – 30 Eylül 2020 – muhtemelen bir önceki yıla göre daha düşük bir kapanış stoğu ile bitecek.
Azaltılmış stok, yüksek ihracat ve şeker üzerindeki marjları koruyacak minimum destek fiyatı (MSP) aslında şeker fabrikaları için pozitiftir. 1 Ekim 2019 ve 30 Nisan 2020 tarihleri arasında Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği’nin tahminlerine göre, geçen yıl şeker fabrikalarının üretimi aynı dönemde 32.17 milyon ton’dan %20 düşüşle 25.8 milyon ton oldu. Bundan salgın sorumlu tutulamaz. Mart ayından önce bile, mevcut şeker mevsiminde, üreticilerin kamış üretimi daha az olduğu için keskin bir şekilde daha düşük bir çıktı rapor edeceği açıktı. Eylül 2020’ye kadar üreticilerin toplam 26.5 milyon ton şeker üretmeleri bekleniyor (geçen sezon 32.95 milyon tondu). Çıktıdaki bu düşüş fabrikalardaki envanteri azaltacaktır.
Cari sezon 14,5 milyon ton stokla açıldı. Bu sezonun tüketimi önceki yıla göre daha düşük olacak, ancak keskin bir şekilde düşmeyecek. Sezonun ilk beş ayında (Şubat 2020’ye kadar), şeker fabrikalarının sevkiyatları geçen yıla göre 10.24 lakh ton daha yüksekti. Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği’ne göre, bu durum Mart ve Nisan aylarında satışlardaki düşüşü dengeliyor (geçen yıla göre yaklaşık 10 lakh ton). Önümüzdeki iki ay boyunca, devletler karantinaları kaldırıldığında şeker tüketimi artacaktır. Şeker önemli bir metadır ve talep uzun süre düşük kalamaz. Limanlarda paketleme malzemesi ve işgücü yetersizliği ile Nisan ayında ihracat pazarlarına şeker sevkiyatı gönderilmesinde sorunlar yaşanmıştır. Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği verilerine göre, 30 Nisan itibarıyla şeker fabrikaları 4,2 milyon ton şeker ihracatı için sözleşme imzalamış ve 3,6 milyon ton ihraç etmiştir. Bununla birlikte, durum son 10-15 gün içinde iyileşti. Endonezya ve İran’dan Hint şekeri talebi iyi oldu.
Uluslararası fiyatlar daha düşük olmakla birlikte, Şubat ayında pound başına yaklaşık 15 sentten şu anda pound başına yaklaşık 10.5 sente kadar düşüş olurken İran ve Endonezya tarafından Hint şekeri için ödenen fiyatlar daha yüksek oldu. Üreticilerin geçmişte iç piyasa oranlarından daha düşük fiyatlarla şeker ihraç ettikleri göz önüne alındığında, mevcut eğilim canlandırıcıdır. Hindistan şeker fabrikası endüstrisi, geçen yıl 3.8 milyon tona kıyasla bu yıl en az 5-5.5 milyon ton şeker ihraç edebilir. Büyük bir şeker ihracatçısı olan Tayland, kuraklık koşullarından dolayı kamış üretimi düştüğü için bu yıl daha az malzeme tüketiyor.
Bu nedenle, Endonezya dahil kilit pazarlar şimdi Hindistan’dan malzeme arıyor.
Ayrıca, Hintli üreticiler Endonezya’da şeker satamazken, sonuncusu kısa süre önce kalite gereksinimlerini değiştirdi ve Hintli üreticilere imtiyazlı bir ithalat vergisi uzattı.
Yukarıda belirtilen pozitifler göz önüne alındığında, şeker stoklarına tutunmak için iyi bir zaman olabilir. Özellikle, Balrampur Chini Mills, Dwarikesh Sugar Industries ve Dhampur Sugar Mills uzun vadede sağlam bir yatırım gibi görünüyor. MSP (₹ 31 / kg) koruma marjları, hükümetin EBP (etanol karışımlı benzin programı) siparişi ve kilitlenme sonrası talepte kademeli bir toparlanma bu hisse senetleri için iyi bir artış göstermelidir.
Etanol cephesinde, OMC’ler (petrol pazarlama şirketleri) şeker fabrikaları ile sipariş vermeye devam edecek ve etanol fiyatının (yıllık olarak) hükümet tarafından sabitlendiği (ham petrol fiyatına bağlı olmayan) göz önüne alındığında, şeker fabrikaları iyi kalmaya devam edecektir. El dezenfektanı üreticilerinden gelen etanol talebi de şeker fabrikalarına yardım ediyor.
Balrampur Chini Mills, Dwarikesh Sugar Industries ve Dhampur Sugar Mills, yakın zamanda damıtım kapasitelerini arttırdı. Daha fazla etanol yapmak için yönlendirildikçe, fabrikalar marjlarını artıracaktır.
Yüksek nakit akışları işletme sermayesi ihtiyacını ve borçlanmayı azaltacaktır.
Balrampur Chini hisseleri Mart ayının son haftasında ICRA’da uzun vadeli notunu istikrarlı olarak yeniden teyit ederek önemli kazanımlar elde etti. Ancak, son bir ayda, kazanımların çoğu aşınmış durumda. Aralık 2019 çeyreğinde Balrampur Chini, artan iç talep ve ihracat satışlarının etkisiyle güçlü bir satış büyümesi kaydetti. Ancak, operasyon marjı Uttar Pradesh’teki güç tarifelerinde aşağı yönlü revizyon ve daha düşük etanol satışları nedeniyle vuruldu; net kar da düştü.
Dwarikesh Sugar Industries için, gelir artışı Aralık çeyreğinde (şeker satışları sayesinde) iyi olurken, güç segmentinde daha düşük marjlar ve damıtım işletmelerinden gelen katkı düşüşü net kar düşüşü yaşadı. UP merkezli bir üretici olan Dhampur Sugar de Aralık çeyreğinde benzer bir eğilim bildirdi. UP tabanlı üreticiler için FY21’in görünümü oldukça can sıkıcı görünüyor ve hükümet EBP programını desteklemeye devam ediyor. Eklenen kapasiteler ve daha yüksek marj (etanol marjı şeker için yüzde 7-8 ile karşılaştırıldığında yüzde 40 hatta daha yüksektir), bu şirketler için iyi bir seçimdir. Şekerde marjlara yardımcı olabilecek bir MSP artışı konuşuluyor. Cari piyasa fiyatlarında bu hisse senetleri FY20 kazançlarının 3-4 katı kadar işlem görüyor. İştahı yüksek riskli yatırımcılar bu hisse senetlerini tutabilirler.
Kazançlar için önemli bir risk, ihracat teşviki Merkezinin sürekli desteğinin olmaması olabilir. Bu, stoklarda artışa neden olabilir. 2020-2021 sezonunda, şeker üretiminin 30 milyon ton civarında olması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Salgın Endonezya’da Şeker Kıtlığına Sebep Oldu

Endonezya, Koronavirüsü salgınının ithalatı geciktirmesi ve arz sıkıntısı yaşatması nedeniyle ülkenin en yoğun talep mevsiminde yüksek şeker fiyatlarının üstesinden gelmek için adımlar atıyor.
Ekonomi İşleri Koordinatörü Airlangga Hartarto Çarşamba günü Jakarta’da yaptığı açıklamada, hükümetin sanayi amaçlı tatlandırıcıyı hane halkının talebini karşılamak için perakende pazara yönlendirdiğini söyledi. Hartarto, bazı tedarikçi ülkelerdeki kilitlenmeler nedeniyle denizaşırı şeker gönderilerinin ertelendiğini söyledi.
Yüksek şeker fiyatları konusunda endişe duyan Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Çarşamba günü kabinesine hükümetin referans fiyatının neredeyse %40’ından daha yüksek fiyatta olan perakende malların kullanılabilirliğini artırmak için adımlar atmasını emretti. Widodo, yüksek fiyatların, salgın nedeniyle satın alma gücü azalan ve kısmi karantina dolayısıyla büyük iş kayıpları yaşayan halka büyük zarar verdiğini belirtti.
Şeker kıtlığı yaşayan Endonezya’da perakende fiyatları son dört yıl içinde en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra hükümet, tüketicilerden şeker kullanımını azaltmalarını isterken üreticilerden fiyatları düşürmesini talep etti. Tayland’daki düşük mahsul ve Hindistan’ın salgın nedeniyle üretimi azaltması, Endonezya’nın ithalatına büyük engel oluşturdu.
ABD Tarım Bakanlığı’na göre, Endonezya’nın şeker ithalatı Mayıs ayında başlayan yılda 4,03 milyon tondan 4,65 milyon tona yükselebilir. Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesindeki talep, Ramazan ayının oruçlarında tipik olarak zirve yapıyor.
Tarım Bakanı Syahrul Yasin Limpo, hükümetin Endonezya mutfağının önemli bir bileşeni olan arpacık tedarikini iyileştirmek için askeri uçakları kullanmayı planladığı için, perakende fiyatları resmi referans oranının neredeyse %60’ın üzerinde seyrediyor. Ülkenin sebze konusunda bol miktarda kaynağı olmasına rağmen, sosyal uzaklaşma kurallarının takımadalar arasında ulaşım ve dağıtımı engellediğini söyledi.
Ülkenin Cumhurbaşkanı gibi Jokowi de, Gıda ve Tarım Örgütü’nün salgının ortasında bir gıda krizine dair uyarısı ve ekonomideki deflasyonist eğilimin tüketici satın alma gücünü zayıflattığına işaret etmesi nedeniyle, temel gıda fiyatlarını kontrol altında tutmanın ve arzı artırmanın önemli olduğunu söyledi.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Şekere Olan Talep Artacak

Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği (ISMA) Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkedeki şeker fabrikalarının bugüne kadar geçen yıl 30 Nisan’a kadar üretilen 321.71 lt’den yaklaşık %20 daha düşük 258 lakh/ton (lt) şeker ürettiğini söyledi.
Ticaret organı, Nisan ayının son haftasında şeker alımında bir artış olduğunu ve tüccarların şu anda neredeyse boş olan silolarını tekrardan doldurmak için geleceğini söyledi.
”Salgın biter bitmez, özellikle tüccarların neredeyse boş olan silolarını doldurma talebi ve ayrıca yaz ayındaki içecek, dondurma ve meyve suyu talebinden dolayı tüketimdeki artış nedeniyle şeker talebinin artması bekleniyor. Yurtiçi satışlarda Hindistan Şeker Ofisi, üreticilerin şeker sezonunun ilk beş ayında (Ekim-Eylül) 10 lt daha fazla şeker sattığını söyledi.
Uttar Pradesh’deki fabrikalar 30 Nisan’a kadar geçen yılın aynı döneminde 112.80 lt’ye göre daha fazla olan 116.52 lt şeker üretirken, Maharashtra’da şeker üretimi 60.67 lt (107.15 lt) oldu. Karnataka’daki değirmenler geçen yıla göre yaklaşık 5 lt daha düşük olan 33.82 lt şeker üretti. Diğer eyaletlerdeki kümülatif şeker üretimi 47 lt olarak hesaplandı.
Hindistan Şeker Ofisi, ülke genelinde 112 üreticinin hala şeker kamışı ezdiğini söyledi. Fabrikaların şimdiye kadar 35 lt şeker gönderdiğini söyledi. Ayrıca, çeşitli destinasyonlar için şeker ihracat sözleşmeleri imzalanmaktadır. Endonezya ve İran’a yapılacak büyük miktarlardaki sevkiyatlar için sözleşmeler imzalanmaktadır. Benzer şekilde, hükümet 3.53 lt’ye (bazı üreticiler tarafından teslim edilen) ihracat kotasını diğer fabrikalara tahsis etti.
Hindistan Şeker Ofisi’ne göre, hükümet 30 Haziran’a kadar ihracat ve sevkiyatlar için sözleşme imzalamak için sürenin uzatılmasına izin verdi, ancak bundan sonra MAEQ’nun (Maksimum Kabul Edilebilir İhracat Miktarı) ihracat yapmayan fabrikalardan düşüleceğini ve bunların cezalandıracağını söyledi.

Okumaya Devam Et

ŞEKER

Şeker Piyasası Analizi

Şeker petrol rallisi ile yükselişe geçti. Petrol fiyatlarının, Etanol işlemeyi tekrar kârlı hale getirmeden önce hala uzun bir yolu var. Şeker piyasasındaki trend olumlu gözüküyor. Şeker piyasası için artık daha fazla Şeker Kamışı işlenebilir diyebiliriz. Brezilyalı üreticiler piyasadaki beyaz şeker eksikliğini gidermeye çalışıyorlar. Beyaz şekerin yükselen fiyatıyla beraber kâr marjının artması nedeniyle Etanol yerine Brezilyalı üreticiler beyaz şekere yöneldiler. 

Raporlar, kısmen Coronavirüs’ün neden olduğu lojistik ve hasat sorunları nedeniyle Hindistan’da piyasa arzının hala sıkıntılı olduğunu söyleyebiliriz. Tayland, muson mevsiminde ekili alan ve düzensiz yağmurlar nedeniyle bu yıl daha az üretim yapabilir. Arzdaki bu sıkıntılar şeker fiyatlarını desteklemeye devam edecektir.
Hava durumlarına baktığımızda Brezilya çoğunlukla kuru koşullara sahip olacak. Sıcaklıklar normale yakın olarak seyrediyor. Hava durumunda bir sıkıntı görünmüyor.

Okumaya Devam Et

ŞEKER

Şeker Piyasası Analizi

Şeker petrol rallisi ile yükselişe geçti. Petrol fiyatlarının, Etanol işlemeyi tekrar kârlı hale getirmeden önce hala uzun bir yolu var. Şeker piyasasındaki trend olumlu gözüküyor. Şeker piyasası için artık daha fazla Şeker Kamışı işlenebilir diyebiliriz. Brezilyalı üreticiler piyasadaki beyaz şeker eksikliğini gidermeye çalışıyorlar. Beyaz şekerin yükselen fiyatıyla beraber kâr marjının artması nedeniyle Etanol yerine Brezilyalı üreticiler beyaz şekere yöneldiler.

Raporlar, kısmen Coronavirüs’ün neden olduğu lojistik ve hasat sorunları nedeniyle Hindistan’da piyasa arzının hala sıkıntılı olduğunu söyleyebiliriz. Tayland, muson mevsiminde ekili alan ve düzensiz yağmurlar nedeniyle bu yıl daha az üretim yapabilir. Arzdaki bu sıkıntılar şeker fiyatlarını desteklemeye devam edecektir.
Hava durumlarına baktığımızda Brezilya çoğunlukla kuru koşullara sahip olacak. Sıcaklıklar normale yakın olarak seyrediyor. Hava durumunda bir sıkıntı görünmüyor.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Şeker Arzı Üzerine Bir Tahmin

Kırka yakın Küba şeker fabrikası, ülkenin kısmi kilitlenmesine rağmen, hükümetin tamamen kasasına döviz eklemek için açık kaldı. Bildiğimiz gibi Küba şeker üreticisi bir ülke. Kübada da Kovid-19 salgını nedeniyle turizm bütün dünyada olduğu gibi bitti. Ama tarım ve inşaattan madenciliğe kadar iktisadi faaliyet, Komünist yönetimin gıda üretimine yönelik fabrikalarında, şeker ve nikel gibi üretim tesislerinde ekonomik faaliyetler devam ediyor. Hasat Kasım ayında başladığında, Küba Mayıs’a kadar 1,5 milyon mt ham şeker üreteceğini ve bunun 800.000 tonunun ihracat için olacağını açıkladı. Şimdiye kadar, şeker üreten 13 ilden sadece ikisi hedeflerine ulaştı ve Reuters’in hasat bilgisine sahip kaynaklara dayandirarak ulaştığı bilgilere göre toplam üretim 1.1 veya 1.2 milyon mt kadar tahmin ediliyor. Üreticiler şartlar el verdiği sürece hasada devam edecektir. Bu söz Komünist yönetimin devlet şeker şirketi Azcuba Başkanına ait. Küba 1668 vaka ve 69 ölüm bildirdi. Şeker, uzun zamandır Küba’nın en önemli endüstrisi olmakla beraber son yıllarda döviz, turizm, iletişim ve ilaç gibi sektörlerin gerisinde kalmaktadır, ancak halen yüz milyonlarca dolar döviz getirisi sağlamaktadır. Küba yılda 600.000 ile 700.000 mt şeker tüketiyor ve Çin ile arasında yılda 400.000 mt şeker satım anlaşması var. Sektör simdi 1.3 mt üretim hedefine ulaşmayı düşünüyor. Bu geçen yılki üretimle aynı seviyede ve bu seviye 21. yüzyılın en kötü seviyesiydi. Reuters’ın kaynaklarına gore ise bus eviler bile yakalanamayacak ve 1.1 mt üretim seviyesinde kalınacak.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Şeker Arzı Üzerine Bir Tahmin

şeker kamışı

Okumaya Devam Et

ŞEKER

Şeker Raporu

Temmuz vadeli NYMEX no:11 dünya şekeri (SBN20) Cuma kapanışta %2 düştü ve Ağustos vadeli Londra beyaz şeker (SWQ20) %1,46 düştü. Bol miktarda gelen küresel şeker arzı ve olumlu hava raporları şeker piyasasını düşürüyor. Brezilya’nın ulusal mahsul ajansı Conab Perşembe günü nihai tahmini yayınladı. Brezilya 2019/20 şeker üretiminin yıllık %2.6 29.8 milyon ton’a yükseldiği açıkladı. Brezilya reali dolar karşında değer kaybetmesi sonrası şeker vadeli işlemler toparlandı. Brezilya realinin değer kaybetmesi şeker ihracatçıları için olumlu durum olarak görülüyor. Salı gününden bu yana petrol fiyatlarındaki toparlanma şeker fiyatları için destekleyici oldu. Bunun nedeni güçlü ham petrol fiyatları etanol fiyatlarını destekliyor ve Brezilya şeker fabrikaları şeker kamışlarının etanol üretimine yönelmesini sağlıyor ve şeker üretimi azalıyor. Şeker arzı azaldığı için şeker fiyatları yükseliyor. Şeker fiyatları covid-19’a bağlı olarak talebin düşmesi endişesiyle azalıyor. Analist Czarnikow küresel şeker tüketiminin 2 milyon ton düşeceğini öngörüyor. Covid-19 nedeniyle küresel olarak restoranların kapanması ve sadece evsel talebin gerçekleşmesi fiyat çöküşünü destekliyor. Geçtiğimiz Salı Unica’nın Brezilya etanol raporuna göre etanol sarışlarının %17.7 düştüğünü bildirdi. Etanol tarafındaki zayıflıkta üretilen şeker kamışlarının ne olacağı belirsizliğine neden oluyor. Bu yüzden şeker fiyatları baskılanmaya devam ediyor. Şeker için olumlu olarak Hindistan’daki arz kesintileri endişesi var. Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği (ISMA) geçtiğimiz pazartesi günü Hindistan’daki şeker üretiminin 15Ekim-15Nisan döneminde yıllık baz da %21 düştüğünü bildirdi. Üretimin düşmesi Hindistan’ın 5 milyon ton şeker ihracatı hedefini tutturamayacağını düşündürüyor. Ayrıca covid-19 hem fabrikalarda hem de limanlarda işgücü sıkıntısına neden oluyor. Hindistan’daki bir çok liman ve terminal mücbir neden ilan etti. Bu durum tedarikte de sıkıntılar yaşanacağını gösteriyor. Hindistan’ın içinde bulunduğu durum şeker fiyatları yükseltecek. Brezilya’dan gelen haberler ve raporlar ise fiyatları aşağıya doğru baskılayacak durumda.
Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Enerji Piyasalarındaki Hareketliliğin Etanole Yansıması

Emtia dünyasında pazartesi günkü petrol katliamı ile büyük kıyamet koptu. ABD ham petrolünün sıfırın altında işlem görmesi sonucu petrol depolamak içi tanker bulunması Koroavirüsü hastalarının solunum cihazı bulması gibi bir şey. Ama enerji hammadde piyasasında Koronavirüsünün neden olduğu zararı sadece petrol görmedi başka emtialarda yıkıma uğradı. Yıkıma uğrayan hammadde piyasalarının bir diğeri de etanoldu.

Etanol bioyakıt olarak birçok ülkede motor yakıtlarına katkı olarak zorunlu kılındı. Chicago’daki Price Futures Group analisti Dan Flynn, “Etanol cephesinde, bitkilerin% 30’una yakın rölantide, azalan benzin talebi biyoyakıt endüstrisini eziyor” dedi.

Gerçek şu ki, etanol üretmeye artık otomobil yakıtları yapmak kadar çok ihtiyaç var. Dünyanın 8 milyar insanının yarısı virüsün yayılmasını kontrol etmek için kısıtlı hareketlilik altında olduğundan, kesinlikle gerekli olmadıkça neredeyse hiç kimse araba kullanmıyor.

ABD’nin Minnesota eyaletinde, normalde yaklaşık 50 kişiyi istihdam eden en büyük etanol tesisi Guardian Energy, tesisi 2 Nisan’dan Mayıs’a kadar kapattı. CEO Jeanne McCaherty, “1 Haziran’a kadar yeniden açmayı umuyoruz, bu bir hedef” dedi. 

Sioux Falls merkezli Poet tarafından işletilen dördü de dahil olmak üzere diğer birkaç Minnesota etanol tesisi düşük üretim seviyelerinde çalışıyor. ABD’nin en büyük etanol üreticilerinden biri olan Poet, Iowa’daki iki tesisi, Güney Dakota’daki diğer fabrikayı rölantide çalıştırdı. Bir başka Minnesota etanol üreticisi olan Winnebago’daki Corn Plus kooperatifi, haftada 100.000 dolar kaybettikten sonra Eylül ayında tekrar çalışmak üzere kapandı.

Al-Corn Clean Fuel CEO’su Randall Doyal, yakıt pazarı bize kapanmamız ve çalışmamamız gerektiğini söylüyor dedi. Operasyona devam etmek ekonomik açıdan berbat olmasına rağmen, “Kesin olarak kafamda var ve cevap olarak (kapatmayı) sevmiyorum, çiftçilere aidiz ve onlar da bu cevabı sevmiyorlar”.

Ancak endüstri tarafında olanlarla halka açık etanol fiyatları arasında bir kopukluk var.

Günlük hacim eksikliği nedeniyle CBOT’ta her birkaç günde bir gösterilen etanol vadeli işlemleri, pazartesi günkü petrol faciasına rağmen çok kötü bir performans göstermedi ve haftada sadece %4 değer kaybetti. 19 Nisan’daki son alıntıya göre, sadece bir ayın en düşük seviyesi olan 86 sent galondaydılar. Yine de, yıl boyunca etanol vadeli işlemleri %32 düştü. 

Archer-Daniels-Midland Company (NYSE: ADM ), Valero Energy Corp (NYSE: VLO) ve Green Plains Renewable Energy Inc (NASDAQ: GPRE) gibi halka açık büyük etanol damıtıcılarının hisse değerleri bu hafta fazla para kaybetmedi.

Hindistan’ın şeker üreticisi eyaleti Uttar Pradesh ve Brezilya’nın Sau Paulo’daki şeker kamışı üreticileri ile ABD’nin Orta Batı Bölgesinde bulunan Mısır Kemerindeki çiftçiler tarafından tüm sıkıntılar hissediliyor. Sıkıntı yaşayan bu çiftçiler petrole katkı sağlayan bioyakıt için tarımsal hammadde üreten çiftçilerdir.

ICE’deki şeker fiyatları Salı günü 12 yılın en düşük seviyesi olan 9.55 sent/lb’ye düştü ve Ocak ayının sonundan bu yana %33 değer kaybetti. Şikago Ticaret Borsasındaki mısır vadeli işlemleri aralık ayındaki kapanıştan bu yana %20 düşüşle dört yıllık bir dip seviyesine ulaştı.

Nisan ayının başlangıcından önce bile, Hindistan şeker fabrikaları, Başbakan Narendra Modi yönetimi tarafından uygulanan kapatma önlemlerinin ve trafikteki araçların azalması sonucu  yerli petrol pazarlama şirketlerine etanolün benzine ve dizele karışmasını sağlamakta zorluk çekmektedirler.

Financial Sense Wealth Management’taki bir emtia uzmanı Clif Droke, “Etanol üretiminin yakın zamanda artmaya başlayamayacağı endişeleri hala (tarımsal) vadeli işlem fiyatlarının üzerinde bir sürüklenmedir” dedi. 

Droke, “Daha zayıf petrol vadeli işlemleri, harmanlanması ve talebi kesmesi çok daha pahalı olan daha yüksek fiyatlı etanol üretiyor,” dedi. 

“Etanol işlemenin tekrar karlı hale gelmesinden önce daha gidilmesi gereken çok yol var. Bu, şekerin işlenmesi için daha fazla şeker kamışı sağlar.” 

Illinois, St. Charles’ta kıdemli bir tahıl analisti olan Dan Hueber de aynı fikirde.

Hueber pazartesi günkü petrol kıyımına atıfta bulunan bir yorumunda, “Ne yazık ki, enerji piyasalarının ağırlığı, dün olduğu gibi, bugün de mısır pazarında oldukça fazla, birçoğu başka bir çivinin etanol tabutuna çakıldığını varsayıyor,” diye yazdı.

Hueber, raporunun tahıllar üzerine olan kısmında daha düşük mısır kullanımının daha düşük etanol üretimi ile ilişkilendirilmesinin zor olacağını belirtti.

Hueber, “Mısırın şu anda oturduğuna inandığım konum ve bu ayın bakiyesi boyunca fiyat hareketi piyasanın hareketinden biraz daha fazla olacak” dedi.

Mısır analistleri COVID-19’a rağmen Orta Batı’daki çiftçilerin bahar sıcaklıklarının fazla olacağını beklemesi sonucunda ekim alanlarını genişlettiklerini bildiriyor.

EDF & Man’ın tahıl vadeli işlemlerinin küresel başkanı Charlie Sernatinger, “Çiftçiler zaten yağmur damlalarını görmezden gelen tarlalardalar ve bu hafta, mahsulün dörtte biri oranında ciddi ekimlerin yapılması bekleniyor,” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı, Pazartesi günü ülkedeki çiftçilerin Pazar günü hedefledikleri mısır alanının %7’sini ektiğini söyledi. Şeker durumunda, endüstri araştırmacısı Czarnikow Sugar son zamanlarda virüs nedeniyle küresel şeker tüketiminde 2 milyon tonluk bir düşüş olacağını tahmin ediyor. Notta, analist Ben Seed, 2019/20 sezonundaki tüketim düşüşünün yanı sıra, 2020’de dünya çapında şeker tüketiminin kişi başına düşen miktarında daha da düşük olacağını söyledi. 

Droke of Financial Sense Wealth, perakende düzeyinde şeker stoklanmasına ve bireysel tüketiciler tarafından istiflenmesine rağmen, dünya çapında tatlandırıcıya olan talebin, restoran kapanmaları ve salgın nedeniyle daha az parti ve kutlama olduğu ve tüketimin önemli ölçüde azalacağını beklediklerini belirtti ve şunları ekledi:

“Ayrıca, trader’ların önümüzdeki birkaç ay içinde Brezilya’dan gelen şeker arzında potansiyel bir artış beklemeleri gerekecek, çünkü hasat mevsimi bu bahar tüm hızıyla devam edecek.”

“Bu faktörler göz önüne alındığında, şimdilik ağır para pozisyonu öneriliyor koronavirüsünün piyasaya verdiği zararın azalmasını bekliyoruz. “

Okumaya Devam Et

ŞEKER

Çin Virüsü Hindistan Şeker Endüstrisini Zor Duruma Soktu

Virüs ile ortaya çıkan talep krizi çoğu emtiayı vurmaya devam ediyor. Şeker piyasası da hem arz tarafında hem de talep tarafında kötü günler geçiriyor. Küresel olarak avm, restoran ve sinema salonlarının kapanması şeker talebini durdurdu. Hindistan’da Rupi’nin değer kaybetmesi ihracatçılara fayda sağlamasına rağmen düşük şeker fiyatlarının çok fazla yara verdiği kesin. Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği’ne (ISMA) göre Endonezya’ya yapılması öngörülen sevkiyatlar gelecek için endüstriyi umutlandırıyor. Simbhaoli Sugars Company’den Vasudev Bannerjee ‘’iç talep %30’dan fazla azaldı ve ihracat pazarlarında da engellemeler var. Şeker endüstrisi ancak engellemeler kalktıktan ve tedarik zinciri eski haline geldikten sonra rahatlayabilir’’ dedi Dünyanın önemli şeker ithalatçısı olan Endonezya bir önceki sezona göre 6,5 metrik ton ithalatta düşüş bekleniyor. Tayland ise 1 metrik ton düşüş bekliyor. ISMA, 15 nisana kadar 24,78 metrik ton şeker üretildiğini açıkladı. Geçen yıl aynı dönem31,18 metrik ton üretim olmuştu. Bu yıl çin virüsünün etkisiyle şeker üretimi %20 azaldı. Hindistan’da çoğu tesis ay sonuna kadar kapalı kalmayı sürdürecek. Bu yüzden önümüzdeki ay şeker üretim verileri daha kötü gelebilir. Depolarda stok miktarı çok yüksek olduğu için fiyatlar bu arz düşüşünden çok fazla etkilenmeyecektir.
Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.