Connect with us

ENERJİ

Petrol Fiyatları 40 dolar üzeri kalıcı mı ?

 Petrol yükselişini sürdürecek mi ?  Petrol Fiyatları bu hafta nasıl hareket edebilir ? Petrol ihracatçı ülkeler yükselişe ne diyor bugün bunları ele alacağız . Geçen haftaki yazı 

Bu hafta Petrol de boğalara Fourth of July da yakıt talebinin artacağı beklentileri ve Trump’ın virüsü küçümsemesi yardım etti.
ABD’nin ham petrol stokları 26 Haziran’da sona eren haftada 7,2 milyon varil azaldı (tahmin edilenden yaklaşık 10 kat daha fazla)
PETROL İHRAÇ EDEN ÜLKELER ÖRGÜTÜ talebin normal seviyelere gelmeden petrol fiyatlarının daha fazla yükselmesine izin vermeyecek.
Suudi Arabistan ve Rusya öncülüğünde OPEC+ ve diğer petrol üreticisi ülkeler ağustostan itibaren aralığa kadar 7,7 milyon günlük varil (7,7m bpd) azalacak.

ABD ham petrol stoklarının azalması petrolün 40 doların üzerinde kalmasına destek sağlıyor. Ek olarak da geçen hafta ABD istihdam rakamlarının beklentinin üzerinde gelmesinden sonra 4% yükselmişti.
WTI, bir önceki haftaki% 3.2’lik kayıpla karşılaştırıldığında% 5.6 kazandı.
Brent ise bir önceki haftalık 2.8 % ‘lik kayıpla karşılaştırıldığında% 4.3 kazandı.
Bu güzel haberlere rağmen Kovid-19 hala devam ediyor üstelik son günlerde ivme kazanarak vaka artışı meydana geliyor. Amerika’nın bazı eyaletlerinde (New York Texas Miami’de) restoran ve Barlar tekrar kapandı . Korku tekrar gelirse boğalar tekrar ön plana çıkabilir. ABD de genel anlamda bi açılma söz konusu ama y eni salgın dalgası paniğe yol açarsa, eyalet valilerini Mart ve Nisan aylarında yaptıkları gibi ekonomilerini yeniden kapatmaya ve ekonomik iyileşmeye ve petrol talebinin tekrar çökmesine sebep olabilir. Trump yönetimi bunu önlemek için elinden geleni yapıyor.
Ama Trump 130,000’e yakın ölüm ve 2.8 milyon enfekte olmasına rağmen virüsün 99% zararsız olduğunu söylüyor.
Sydney’de çevrimiçi ticaret platformu OANDA’ nın üst düzey pazar stratejisti Jeffrey Halley, “Petrol fiyatları şu anda ayılar ve boğalar ar arasında dengelenmiş görünüyor” dedi. “Bir yandan, geçen hafta açıklanan ekonomik verilerin iyi gelmesi şimdilik küresel bir toparlanmanın devam ettiğini vurguluyor” dedi.
“Öte yandan, Mart ortasından bu yana çok az bir toparlanma kaydeden piyasanın uzun ömürlülüğünden kuşkulanıldığı için kazançları kapatıyor.”

ENERJİ

PETROL’DEKİ YÜKSELİŞİN SONU GELDİ Mİ?

Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta dünya genelinde covid-19 vaka sayılarının artmasıyla birlikte düşüş yaşadı. Hafta başındaki ABD petrol stoklarındaki düşüş petrol fiyatlarına destek olmuştu. Ayrıca ABD, AB ve Çin’den gelen olumlu ekonomik verilerde petrol fiyatlarına hafta başında destek olmuştu.

Perşembe günü ABD’deki en büyük covid-19 vaka artışının yaşanması enerji piyasalarında endişe yarattı. ABD’de normale dönüş durduruldu. Texas Valisi Greg Abbot kamusal alanlarda maske kullanımını zorunlu kıldı. Florida’da ise bir günde 10.000’den fazla vaka bildirdi.

ABD ham petrol stokları iki hafta önce tarihi zirve yapmıştı. Geçtiğimiz pazartesi düşüş göstererek petrol fiyatlarını destekledi. OPEC+ tarafında ise Suudi Arabistan günlük üretim kotasının 1 milyon varil altına indi. Petrol arzının iki tarafta da kesilmesi fiyatları olumlu etkiledi. Çin’den gelen olumlu ekonomik verilerde bu ralliyi destekledi. Çin tarafında haftaya gümrük verileri açıklanacak petrol ve doğalgaz ithalatının hangi seviyelere geldiği önemli. Kesinlikle takip edilmesi gerekiyor.

Covid-19 kısıtlamalarının bitmesiyle özellikle benzin ve doğalgaz talebi enerji piyasalarını ayakta tuttu. Bu iki piyasanın artan vaka sayılarına karşı petrol fiyatlarını bu seviyelerde tutabilmesi zorlaşıyor. OPEC+ ise Ağustos ayı itibariyle arz kesintilerini hafifletmeyi planlıyor. Reuters’ın haberine göre OPEC+ arz kesintisini bir ay daha uzatmaktan kaçınacak.Biz bu konuda Rusya’nın tavrını önemli görüyoruz. Rusya kesintiler yüzünden açık veriyor. Petrol gelirleri düştü. Avrupa Doğalgaz piyasasındaysa ABD ve Katar’ın LNG ile pazara girme çabaları Rusya’nın Pazar payını tehdit ediyor. Rus enerji bakanı Alexander Novak Perşembe günü yaptığı açıklamada ‘’henüz değişiklik yapmak için bir hazırlık yok’’ demişti. Statista’nın verilerine göre Rusya 1999 yılından bu yana Petrol ihracatının en düşük seviyesinde. Temmuz ayında Avrupa’ya sadece 900.000 milyon varil petrol gönderecek. Bu son 20 yılın en düşük seviyesi.

Petrol Üretim ve Dağıtım Şirketleri

Shell (NYSE: RDS.A)

Hollanda merkezli Shell şirketi bu yıl 15-22 milyar USD arası bir varlık azaltımına gidebileceğini güncelleme notlarıyla açıkladı. Covid-19 nedeniyle oluşan kriz petrol piyasasını hala etkisi altında tutuyor. Ayrıca öz kaynak/borç oranının %3 artması bekleniyor. ( güncelleme notu için: https://www.shell.com/media/news-and-media-releases/2020/shell-second-quarter-2020-update-note.html )

Energy Transfer (NYSE: ET)

Dakota Access boru hattındaki 2 katına çıkarılması yönündeki isteği piyasadan karşılık bulamıyor. Müşteriler üretimin düştüğü için boru hattının büyümesine gerek olmadığını savunuyor.

Exxon Mobil (NYSE: XOM)

Şirket raporlarına göre ikinci çeyrek faaliyet kârında büyük bir düşüş bekleniyor. Reuters’un analistlerine göre şirket ikinci çeyrekte 2.3 milyar USD zarar etmesi bekleniyor.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Enerji Sektörü Sürdürülebilir Değişikliğe Doğru Gidiyor

Enerji sektörü son iki yılda hızlı bir değişime girmeye başladı. Güneş ve rüzgar enerjileri sektörde daha ön plana çıkmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi ve maliyetlerin düşmesi sektörde büyük bir değişikliğe neden oluyor. Elektrik üretim sektörü yakında bu yeni tesislere komple geçeceği düşüncesi içerisindeyim. Bazı şirketler bu değişikliğe hızlı bir şekilde ayak uydururken, bazıları uyum sağlamakta fazlasıyla zorlanıyor.

NextEra Energy (NEE), Naturel Enerji (NATEN) ve Duke Energy (DUKE) gibi bazı şirketler yenilenebilir enerjiye milyonlarca dolar harcama yapıyor. Bu şirketler yenilenebilir enerji sektörünün hızlı yükselişinden faydalanabilecek bir konuma geçtiler. Kömür, petrol gibi geleneksel enerji kaynaklarına bağlı olan şirketler önümüzdeki süreçte aşırı sorunlar yaşayabilirler. Hatta bazı analistler yenilenebilir enerjinin yükselmesini geleneksel yöntemlere bağlı şirketler için faydalı bir ölüm sarmalı olacağını öngörüyor.

Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinin Büyümesi

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji teknolojileri, bizlere enerjinin nasıl üretildiği konusunda tamamen yeni alanlar sunuyor. Yenilenebilir enerjiye en büyük destek depolamada yapılan yeniliklerden geliyor. Tesla neredeyse tek başına Lityum pil depolama maliyetlerini çarpıcı bir oranda düşürdü. Bu yenilikler geleneksel enerji tesislerine karşı yenilenebilir enerji sektörünün elini güçlendiriyor.
Güneş enerjisi, geleneksel fosil yakıt ile enerji üreten firmalar için tartışmasız en büyük tehdittir. Güneş enerjisinin büyümesine rağmen şirketler piyasaya girme konusunda oldukça zorlandılar. Türkiye’de bu işi en başarılı yapan öncelikle Natural Enerji oldu. Şirketin tesislerinin tamamı güneş enerjisi üzerine ayrıca Borsa İstanbul’da işlem görecek kadar mali büyüklüğe ulaştı. Borsa’nın tek sadece yenilenebilir enerji üzerine çalışan şirketi. AB ve ABD’de şirketler çok daha zor süreçler yaşıyor. Spot ve vadeli elektrik fiyatlarındaki düşüşler şirketleri büyük risklerle baş başa bırakıyor. Tabi ki finansal piyasalarda hedge imkanları bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda İskandinav ülkelerinde negatif elektrik fiyatlamaları görmüştük.

Kamu Elektrik Şirketleri İçin Karanlık Günler Gözüküyor

Yenilenebilir enerji şirketlerinin yaygınlaşması ve insanlara özgürce elektrik satmaları kamu merkezi elektrik şirketleri için büyük tehdit olmaktadır. Dağıtılmış enerji şirketlerinin daha düşük maliyetlerine karşı kamu elektrik dağıtım şirketlerinin dayanabilmesi çok zor görünüyor.

İnsanlar daha az ödemek için güneş veya rüzgar enerjisini tercih etmeye başladığı zaman kamu dağıtım şirketlerinden hizmet alan kişiler azalacaktır. Kalan müşteriler ile şirketin dönmesi için fiyatlar yükselecektir. Bu yüzden kalan müşteriler ilk fırsatta dağıtılmış enerji şirketlerine yönelecektir. Merkezi elektrik dağıtım şirketleri içinde bir ölüm sarmalının başladığını söyleyebiliriz. Bu sarmalın ne kadar uzun süreceği dağıtılmış enerji şirketlerinin yükselişine bağlı.
Enerji depolama teknolojisindeki ilerlemeler, merkezi dağıtım şirketleri için riskin diğer yüzüdür. Düşük maliyetli enerji depolaması güneş enerjisi kullanıcılarının ana şebekeden bağımsız olmalarını sağlayacaktır. Elektrikli arabaların popülerliğinin artması enerji depolama teknolojilerinin de hızla gelişmesini sağlayacaktır. Şimdilik bu sektörün amiral gemisi Tesla. Tabi TOGG ile Türk girişimcilerde elektrikli araba sektörüne girmeye hazırlanıyorlar. TOGG’nin bir an önce yollara düşmesi bizim depolama alanında gelişmemizi sağlayacaktır.
Avrupa’nın çevreci politikaları giderek daha katı bir hal alıyor. Dizelin yasaklanması bile büyük bir olay. Biz henüz bunlardan uzağız ama ben kısa sürede bu seviyeleri yakalayabileceğimizi düşünüyorum. Öncelikle Natural Enerji gibi şirketlerimizin artması yenilenebilir enerjinin gelişmesi için önem arz etmektedir. Ayrıca Gersan Elektrik gibi firmalarımızın lityum pil depolama teknolojilerine yönelmesi dağılmış enerjinin depolanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Sonuç

Güneş ve rüzgar, enerji sektöründeki payını her geçen gün artırmaktadır. Aslında ABD ve İskandinavya verilerine baktığımızda birkaç yıldır yenilenebilir enerjide güzel bir artış var. Güneşin sahipliğinin olmaması bu alanda bireysel tüketicilerinde rahatlıkla tesis kurabilmesini sağlıyor. Önümüzdeki süreçte yatırımcıların Zorlu Enerji, Aksen gibi firmalardan ziyade yenilenebilir enerji firmalarına yönelmeleri muhtemel olacaktır. Bunun başında da Natural Enerji gelmektedir. Yerli ve yabancı lityum pil üreticiler ve şarj istasyonu üreticileri de yenilenebilir enerjiyle beraber yükselmesi muhtemeldir.

 

Açıklama: yazıda konu alınan hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonumuz bulunmamaktadır. İlgili şirketlerle hiçbir ticari bağımız yoktur.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Petrol Fiyatları Yine Mi Eksiye Gidiyor ?

Bu yazımızda 21 Nisan’ı hatırlayacağız. 21 Nisan’da ne olmuştu? WTI ABD tipi petrol fiyatları vadeli sözleşmelerde -40 dolar fiyatlarını görmüştü. Hatırlatma için link:

Wall Street de Tanker Yok!

CFTC 19 Mayıs’ın Haziran vadelilerin son günü olduğuna dair bugün bir uyarıda bulundu. Belirli sözleşmelerde aşırı piyasa oynaklığı, düşük likidite ve bunların sonucu olarak da muhtemelen negatif fiyatlandırma görülebileceğini söyledi.

Bildiğimiz gibi emtialarda vade sonu geldiğinde yatırımcılara fiziksel olarak teslim işlemi yapılır. Yatırımcılar fiziksel olarak teslimat almamak için çılgınca bir satış yarışına girdiler ve -40’lar görüldü. Unutulmamalıdır ki: Wall Streette tanker yok. Spot fiyatların negatife gitmediğini vadelilerin negatif fiyatları gördüğünü söylemek bizim için zaruridir.

Mayıs vadelileri zaten son gün eksi fiyatlarda seyrediyordu. Fakat Haziran vadelileri şu an için 21-22 dolar bandında seyretmektedir. Ama eksi fiyatların görülmesinin korkusu piyasalara yetti ve unutulmaz bir iz bıraktı. Mayıs vadelilerinde görülen düşüşten sonra Haziran vadelileri 15-16 dolar bandında fiyatlandı hatta bir ara 11 dolar fiyatlarını bile test etti. Hükümetlerin ekonomilerini açmaya başlaması ve en büyük tüketici Çin’in sanayisini tekrardan çalıştırmaya başlaması olumlu emareler arasında.

Geçen hafta benzin üretimi ve stokların 3,5 milyon varil azalması ile petrol talebinin de iyileşmeye gidebileceğine dair bazı erken işaretler var.Ayrıca EIA nın da artış yönünde olumlu açıklamaları var ayrıntılı açıklamaları için buyrun :

FED Ekonomilerin Kötüye Gittiği Konusunda Endişeli Ama Petrol Farklı Bir Hikaye Anlatıyor

Ama biz gibi birçok analist de hızlı bir talep artışı beklemiyor. Yavaş ve uzun süreli bir toparlanma olacak gibi gözüküyor. Bunu sadece biz değil FED Başkanı Powell de söylüyor.

Ayrıca, ham petrol için depolama alanı, küresel ölçekteki sıkıntının büyüklüğü nedeniyle kısıtlı kalmaktadır. Negatif fiyatların bir olasılık olduğu ve WTI’nın geçici bir sürede olsa sıfırın altına kaymasının mümkün olduğunu unutmamak gerekmektedir. Diğer yandan USO nun da negatif fiyatları görmemesi için erkenden aldığı bazı önlemleri var. Geçen ay sıfıra gitme sebebi düşük hacim olduğu için piyasa daha manipüle edilebilir idi USO nun aldığı önlemleri için tıklayın :

Petrol de Yine mi Eksiye Gidiyoruz

Okumaya Devam Et

ENERJİ

FED Ekonomilerin Kötüye Gittiği Konusunda Endişeli Ama Petrol Farklı Bir Hikaye Anlatıyor

Fed Başkanı Powell dün uzun süren durgunluk olasılığı konusunda piyasaları uyardı ama petrol farklı bir hikaye anlatıyor. Uluslararası Enerji Ajansı [IEA], benzin talebinin günde sadece 7 milyon varilin üzerine çıktığını ve petrol talebinin tarihi kayıplarından beklenenden daha hızlı geri geldiğini söylüyor.

Wall Street Journal’a konuşan IEA’nın genel müdürü Fatih Birol’dan şunları söyledi: “Petrol piyasalarının kademeli olarak yeniden dengelenmesinin erken işaretlerini görüyoruz. Hala kademeli ve kırılgan. ”

IEA, “OECD ülkelerinde beklenenden daha iyi toparlanması ve covid-19 önlemlerinin kademeli olarak hafifletilmesi, küresel petrol talebinde günlük 3.2 milyon varillik bir artışa yol açtı. Covid-19’un yeniden canlanması talep için önemli bir risk faktörüdür. ”

Ayrıca, “OPEC + anlaşması yürürlüğe girdikçe ve üretim başka yerlerde azaldığından, küresel petrol arzının Mayıs ayında günde 12 milyon varil düşüşle dokuz yılın en düşük seviyesi olan günde 88 milyon varile düşmesi planlanıyor. Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE gibi bazı OPEC ülkeleri için Mayıs ayındaki düşük üretim Nisan ayında rekor seviyelere ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada liderliğindeki anlaşma dışındaki ülkelerden yapılan Nisan ayı tedarikleri, yılın başlangıcına göre günde 3 milyon varil daha düşüktü. ”

“Nisan ayı verimlilik tahminimiz yeni veriler ve daha yüksek talep üzerine revize edildiğinden, küresel rafineri faaliyetleri için en fazla düşüş Mayıs’a kaydı. 2Ç20’de, küresel koşuların yıllık bazda günde 13,4 milyon varil azalması ve 2020 ortalama iş hacminin günde 6,2 milyon varil azalması bekleniyor. Rafineri depolama sıkıntıları Mayıs başında çoğalmaya başladı, Avrupa, Asya ve Afrika’daki bazı rafinerilerin belirsiz bir süre için kapalı olduğu bildirildi.

Mart ayındaki OECD verileri, sanayi stoklarının 68,2 milyon varil (günlük 2,2 milyon varil) artarak 2 961 milyon varile yükseldiğini görünüyor. Toplam OECD petrol stokları beş yıllık ortalamanın 46,7 milyon varil üzerinde. Ön veriler, Nisan ayında 53,7 milyon varil (günde 1,8 milyon varil) inşa edilen ABD ham petrol stoklarının ve Avrupa ve Japonya’daki ham petrol stokların da sırasıyla 3,1 milyon varil ve 3 milyon varil arttığını gösteriyor. Nisan ayında ham petrolün yüzer depolanması 9,9 milyon varil artarak 123,8 milyon varil oldu. ”

Enerji Bilgi Yönetim İdaresi de beklenenden daha iyi rapor verdi. Ayrıca ABD üretiminde bir düşüş daha açıkladılar ama en önemlisi, Cushing, Oklahoma’daki depolama merkezinde 3 milyon varil düşüşü açıklandı. Bu petrolün bir kısmı arzın 1,9 milyon varil arttığını gösteren Stratejik Petrol rezervine gönderildi. Depolama kapasitesi % 80 dolu olsa da, bazıları bunun mayısın ilk haftası dolu olacağını tahmin ediyordu. Sıfırın altında fiyatlandırma bu verilerle büyük ölçüde azaldı, ancak bu endişeler devam etmektedir.

Reuters’ten John Kemp, “Haziran vadeli ham petrol kontratları (CLM0), teslimat için vadesi gelmeden 138 milyon long pozisyona sahip. Dün yaklaşık 17 milyon pozisyon kapatıldı. Ancak tasfiye oranının, bir önceki sürenin sona ermesine neden olan oynaklığın tekrarlanmasını önlemek için önemli ölçüde hızlanması gerekecektir. ” Ancak bu sefer Kemp, Haziran ayındaki kontratın sona ermesine doğru giderken WTI short kontrat açanların baskı altında olduğunu söylüyor. Baskı altında olmalarının nedenini ise negatif fiyatlanan Mayıs sözleşmesinin sona ermesinin tersi yönde bir tepki olduğuna bağlıyor. Peki, petrol fiyatında vade sonu kısa bir sıkışmanın sona erdiğini görmek mümkün mü? Bizi takip etmeye devam edin.

Powell’ın ekonomiye yönelik aşağı yönlü riskleri ön görmesi piyasalarda korku yaşattı. Ancak bugün IEA’dan petrol piyasası dengesi hakkındaki yorumlar ve OPEC+ Haziran ayında yapılacak bir sonraki OPEC toplantısının ötesinde üretim kesintilerini artıracağı beklentisi boğalara avantaj sağlıyor.

Piyasaların toparlanıp toparlanmadığını anlamak istiyorsanız petrol ve doğal gaz taleplerine bakın. Artış veya azalış size doğrudan piyasanın gelecek yönünün ne olacağını gösterir. Enerji talebini bu yüzden fazlasıyla önemsiyoruz.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Enerji Raporu:Petrolde Rezerv

ABD petrol depolarının taşmasının önüne geçebilecek ve ABD’deki petrol fiyatlarının tekrar sıfırın altına düşme riskini önemli ölçüde azaltabilecek ABD Stratejik Petrol Rezervine geçmeyi planlıyor. Enerji Bilgi İdaresi, haftalık petrol durum raporlarında, petrolün ikinci hafta rezerve geçtiğini ve geçen hafta 1.7 milyon varil eklediğini gösterdi. Ticari ham petrol stoklarındaki artışın, bir önceki haftaya göre 4,6 milyon varilden daha az bir oranda gerçekleşmesinin nedenlerinden biriydi.

Trump İdaresi, petrol şirketlerinin petrol pazarındaki contangodan faydalanmasına ve onlara petrolleri için potansiyel bir pazar vermesine yardımcı olmak için biraz yaratıcılık kullandı. Reuters’e göre Exxon Mobil (NYSE:XOM), Chevron (NYSE:CVX) VE Alon’u içeren dokuz şirket , rezervlere 23 milyon varil petrol kiralamayı ve yerleştirmeyi kabul etti. Bu ABD için bir kazan-kazan demek. Hükümet kiradan para kazanacak ve petrol şirketleri bunu contango’da öldürecek.

Bu, dünyanın dört bir yanındaki petrol talebinin geri gelmesiyle ortaya çıkıyor. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın Avrupa’daki petrol fiyatlarını artırdığını bildiren raporlarda fırladı. Pazar payını güvenceye almak için dik indirimler teklif ediyorlardı, ancak fiyattaki bir artış Suudilerin Avrupa’da talep yıkımının azaldığına inandığını gösteriyor.

ABD’de benzin talebi geçtiğimiz haftadan itibaren günde 804.000 varil artarak geri dönüyor ABD’nin ekonomiyi açıp endüstrinin geri dönmesiyle, gaz talebindeki eğilim umutla artmaya devam edecek. Enerji Bilgi İdaresi, “toplam gaz arzının beklenenden fazla 3.2 milyon varil azaldığını ve kullanıma hazır ‘benzin’ stoklarının 1.6 milyon varil azaldığını” bildirdi. Benzin talebindeki toparlanma, en kötüsünün sona ermesinin ve Amerika’nın dünya tarihinin en büyük ekonomik geri dönüşüne hazır olabileceğine dair bir umudun işaretidir. 

Wall Street Journal’a göre işsiz talep sayıları, iş kayıplarının ve işten çıkarılmaların dibe vurduğunu ve biraz şansla iyileşmeye başlayacağını gösteriyor. Gazete, “Haftalık işsizlik iddiaları – yine de milyonlarca numaralandırılsa da, 1982’de geçen 695.000’in önceki haftalık kaydının çok üstünde olsa da – pandeminin neden olduğu işsizlik dalgasının bu ay en kısa sürede başlayabileceğini önerdi. Halihazırda meydana gelen işten çıkarmalar, Şubat ayına kadar 50 yılın en düşük seviyesine sahip işsizlik oranının Cuma günü Nisan ayının en yüksek seviyesine ulaşmasına neden olabilir. Rakamlar 1948’e dönüyor. ” diye yazdı.

Oysa rakamlar pazara dayandırıldı. Enerji Bilgi İdaresi, damıtılmış yakıt stoklarının geçtiğimiz hafta 9,5 milyon varil arttığını ve yılın bu zamanı için beş yıllık ortalamanın yaklaşık %12 üzerinde olduğunu bildirdi. Reuters, tarım ve kamyon kullanımı nedeniyle dizel talebinin benzin tüketimi kadar düşmediğini, ancak yine de bir yıl öncesine göre %20 daha düşük olduğunu bildirdi. Rafineriler daha fazla dizel üretiyor, hatta jet yakıtı tekrar işleme sokuyor.  

Bu nedenle, talep artışı umutları art arda on iki hafta boyunca daha fazla ürün ihracatçısı ile geri döndü. Yani petrol, ekonomi ve iş piyasası ile birlikte yukarı çıkıyor. Bu yukarı doğru düz bir ok olmasa da, en kötüsünün bittiğine inanıyoruz. 

Jeopolitik cephede ise Reuters şunları bildirdi: “Çarşamba günü Başkan Donald Trump, bir başkanının İran’a karşı savaşma yeteneğini sınırlamak için Kongre’nin her iki meclisi tarafından geçirilen kanunu İran’a karşı maksimum baskı kampanyası yürüttüğü için veto etti. Trump, Beyaz Saray’ın yayınladığı açıklamada, “Bu, 3 Kasım’da bir seçim kazanma stratejisinin bir parçası olarak Demokratlar tarafından başlatılan çok aşağılayıcı bir karardı” dedi. “Buna oy veren birkaç Cumhuriyetçi tam ellerinde oynadı.” diye ekledi.

 

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Petrol de Yine mi Eksiye Gidiyoruz

ABD Petrol Fonu (US Oil Fund) (NYSEARCA: USO) Petrol vadelilerde yeni bir yatırım kararına vardıktan sonra WTI Haziran vadelilerde açılış öncesi % -10,5  ve ardından açılış sonrası % -26,3  düşerek 12,48 $ / varil seviyelerine çakıldı.

Bu yatırım  kararında neler var ona bakalım.  Fon , portföyünün ~% 30’unu Temmuz vadelilere ve % 15’ini Ağustos, % 15’ini  Eylül, % 15’ini  Ekim ve% 15’ini  Aralık sözleşmelerine ve son % 10 unu 2021 haziran sözleşmelerine yapacaktır.

Fon işlemlerini 27-29 Nisan arasında her gün   3 te birini taşıyacağını ekledi.

WI vadelilerde son durum şu haziran vadeliler -25% düşerek 12.71 $ / varil;

Temmuz vadeliler  -11% düşerek 18.84 $ / varil olmuş durumda.

 Kesintiler  olmadığı sürece eksi fiyatları tekrar görmekten şaşırmayız

 

Okumaya Devam Et

ENERJİ

Petrol Krizinde Sonraki Perde:Endüstrinin Çöküşü

Olumsuz petrol fiyatları sonucunda istenmeyen yükler ile denizde dolaşan gemiler ve tüccarlar petrolün nerede saklanacağı konusunda yaratıcı oluyorlar. Petrol krizindeki bir sonraki bölüm artık kaçınılmaz: Petrol endüstrisinin büyük alanları kapanmaya başlamak üzere.

Koronavirüsünün ekonomik etkisi, dramatik aşamalarda petrol endüstrisinden koptu. İlk olarak, sosyal izalasyon, fabrikaları kapatıp sürücüleri evde tuttukları için talebi yok etti. Sonra depolar dolmaya başladı ve tüccarlar daha iyi fiyatlar umuduyla ham petrolü depolamak için okyanus tankçılarına başvurdular .

Sektörde tanker bittiğinde nakliye fiyatları stratosferik seviyelere doğru artıyor bu ise piyasanın ne kadar çarpık olduğunun bir işareti.

Üretimin durması ve bunun iş dünyası, şirketler, bankalar ve yerel ekonomiler üzerindeki etkileri, dünya liderlerini üretimi düzenli bir şekilde kesmek için güçlerini birleştirmeye iten nedenlerden biriydi. Ancak krizin ölçeği, geçtiğimiz hafta fiyatları sıfırın altına inmeyi durduramayan çabalarını gölgede bıraktığından, kapanmalar artık bir gerçek. Bu, üreticiler ve rafineriler için en kötü senaryodur.

Emtia ticareti devi Gunvor Group Ltd. başkanı Torbjorn Tornqvist bir röportajda “Son oyunun içine giriyoruz” dedi. “Mayıs ortası zirve olabilir. Biz aylar değil haftalardayız. ”

ABD endüstrisinin nasıl tepki verdiğinin en iyi göstergesi, geçen hafta dört yılın en düşük seviyesine gerileyen operasyondaki petrol kulesi sayısındaki hızlı düşüştür. Koronavirüsü krizi başlamadan önce, petrol şirketleri ABD’de yaklaşık 650 kuleye koştu Cuma günü, bunların% 40’ından fazlası çalışmayı bıraktı ve sadece 378’i kaldı.

Emtia tüccarı Trafigura Group’ta petrol ticareti eş başkanı Ben Luckock, “Pazartesi gerçekten insanların üretimin yavaşlaması gerektiğine dair zihinlerine odaklandı,” dedi. “Piyasanın ciddi olduğunu anlamak için ihtiyaç duyduğu yüzdeki şaplak budur.” diye ekledi.

ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki en büyük ham petrol ihracatçılarından biri olan Trafigura, Teksas, New Mexico, Kuzey Dakota ve diğer eyaletlerdeki üretimin, şirketler birkaç yıldır devam eden negatif fiyatlara tepki gösterdikçe fiziksel pazarda beklenenden çok daha hızlı düşeceğine inanıyor.

Pazartesi günü fiyatlar düşene kadar, üretimin Aralık ayına kadar günde yaklaşık 1,5 milyon varil azalacağına dair fikir birliği sağlandı. Şimdi piyasa gözlemcileri bu zararın Haziran ayı sonuna kadar süreceğini görüyor. IHS Markit Ltd. danışmanı yağ analisti Roger Diwan, “Fiyat baskısının şiddetinin, faaliyet ve kapanmalarda anında toparlanma için bir katalizör görevi görmesi olasıdır” dedi.

Fiziksel piyasada fiyat şoku sert oldu: South Texas Sour ve Eastern Kansas Common gibi ham petrol üreticileri, geçen hafta ürünlerini vermek  için  varil  başına 50  dolardan fazla ödemek zorunda kaldı.  ConocoPhillips ve şeyl üreticisi Continental Resources Inc., Rafineriler için kapatma planlarını açıkladı. Oklahoma’daki regülatörler sondaj makinelerinin kiralama bedellerini  kaybetmeden kuyuları kapatmalarına izin verilmesi için oy kullandılar; New Mexico da da benzer bir karar vardı.

ABD kaya gazının çıkarılması ile başlayan kuzey Dakota nın büyümesi şu an yine benzer bir durumla karşı kaşıya ama şu an çöküyor Petrol üreticileri günde yaklaşık 405.000 varil veya eyaletin toplam kuyularının yaklaşık % 30’unu yani 6.000’den fazla kuyuyu kapattı.

Çıktı kesintileri ABD ile sınırlı kalmayacak Afrika da Çad’dan Güney Amerika daki Vietnam ve Brezilya’ya, üretimleri düşürüyor ya da bu kesintilerin planlamasını yapıyorlar. Kuzey Denizi petrol şirketi Serica Energy başkanı Mitch Flegg bir röportajda “Bu konuda sansasyonel olmak istemem ama evet, açıkça kapatılmalı” dedi.  Geçen hafta yapılan küçük ve büyük petrol şirketleri acil bir toplantı gerçekleştirdi.

Küçük firmalar için önümüzdeki birkaç hafta çok önemli çünkü batma riski ile karşı karşıyalar hatta bırakın bu küçük firmaları petrol devi olan  Exxon Mobil Corp. ve BP Plc için bile zor günler. Şirketler bu hafta kazançlarını bildirdiğinde Big Oi l Analistleri mevcut durum ve olabilecekler hakkında fikirlerini kamuoyu ile paylaşacaklar. Suudi Arabistan, Rusya ve OPEC + ittifakının geri kalanı Cuma günkü üretim kesintilerine katılarak üretiminigünde 9,7 milyon varil azaltacaklar. Suudi Aramco zaten hedefe ulaşmaya çalışıyor

Rus petrol şirketleride , Ural ham petrolünün ihracatının Mayıs ayında 10 yılın en düşük seviyesine düşeceğini açıkladı. Yine de yeterli olmayabilir. Her hafta, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’ı doyurmak için yeterli olan 50 milyon varil şimdi depolara gidiyor.

Karada depolanmayanlar ise tankerlerde depolanıyor.

https://twitter.com/USCGLosAngeles/status/1253570343815442432

Bu video da zaten tankerler açıkça görülüyor

Krizden önce günlük 100 milyon petrol varillik tüketim vardı kriz sonrası ise bu sayı 65 70 milyon arası varile düştü bunu Reuters analistleri bu rakamları belirtti. Şu an yaşadığımız  durumda petrol arzının üçte birinin kesilmesi gerekiyor OPEC+ in anlaştığı 10 milyon varillik kesinti acıyı dindirmeye yetmedi. Depolama bizim bu gerçeği görmemizi engelliyor. Bu arada petrol tüccarları dibin görüldüğünü ve  talepte yavaşça  toparlanmalar olduğunu söylüyor.

Rafinelerin Kapatılması

Eğer böyle bir durum olursa sondaj kuyularından önce petrolü ayrıştıran tesisler kapatılacak.

Geçen hafta, ABD’nin en büyük rafinerilerinden Marathon Petroleum Corp., San Francisco yakınlarındaki bir tesiste üretimi durduracağını duyurdu. Royal Dutch Shell Plc, Alabama ve Louisiana’daki üç ABD rafinerisinde birkaç üniteyi boşa çalıştırdı. Avrupa ve Asya’da birçok rafineri yarı hızla çalışıyor. ABD petrol rafinerileri, kasırga bağlantılı kapatmalar hariç, 30 yıl içindeki en düşük miktar olan bir günde sadece 12,45 milyon varil işledi.

Petrol tüccarları ve danışmanları, özellikle rafineri kapanmalarının  Avrupa’da daha ABD den daha geç başladığını söylediler ayrıca ABD de talebin hala daraldığını ve daha fazla rafineri kapanmasının yakın olduğunu  söyledi.

Facts Global Energy’de rafinaj direktörü Steve Sawyer, küresel rafinerilerin Mayıs ayında toplam kapasitenin% 25 kadarını durdurulabileceğini söyledi.

 

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Petrol Raporu

Bu hafta şok edici bir olay yaşandı. Petrol için referans fiyat ilk kez sıfırın altına düştü – ve daha da düşmeye devam etti! Negatif bir fiyat, benzin istasyonlarının deponuzu doldurmanız için size para ödeyeceği anlamına mı gelmektedir? Hayır, ama doldurmak daha ucuz olmalıdır. Oysa beklenen indirimler bir türlü gelmemektedir. Bunun nedeni ise salgın nedeniyle evlerde kalan ve hareket etmeyen insanlarla durağanlaşan ekonomi sonucunda talebin oldukça düşmesidir.

Bu özel raporda, bu hafta petrol ile olanları, neden olduğunu ve geleceğin nasıl görüneceğine dair uzun vadeli bir bakış açısı sunacağız.

Ne oldu?

Petrol fiyatı negatif gitti!

WTI bir petrol çeşidi olarak, ABD’de en çok işlem gören ham petrol olup ham petrol vadeli işlem sözleşmesi, geçen hafta pazartesi günü varil fiyatı 55.90$ değer kaybederek -37.63$’a kadar düştü. Mayıs ayı vadeli ham petrol sözleşmeleri eksi değerlere düşmüştü ve bu durum daha önce hiç görülmemişti ve ancak çok az insanın aklına gelebilecek bir şeydi. Bir gün önce – 40.32 $ ‘a kadar düştükten sonra, Mayıs WTI sözleşmesi 21 Nisan Salı günü 10.01 $’ a kadar yükseldi. IHS Markit Ltd. Başkan Yardımcısı Daniel Yergin’in uygun şekilde ifade ettiği gibi, mayıs ham petrol sözleşmesi bir fısıltıyla değil, “ilkel bir çığlık” ile çıktı.

Haziran ayı sözleşmesi artık medyada yaygın olarak atıfta bulunulan vadeli ham petrol sözleşmesidir. Salı günü, Haziran sözleşmesi bir gün önce 20,43 $’dan kapandıktan sonra 6,50$’ a kadar düştü. 22 Nisan Çarşamba günü, bu sözleşme 21 Nisan Salı günü 11.57 dolara yerleştikten sonra 13,78 dolara kadar güçlü bir şekilde yükseldi.

Daha önce sadece ABD WTI sözleşmelerinde gördüğümüz satış baskısı, Londra’da işlem gören uluslararası petrol standardı Brent’e de sıçradı. Haziran ayı vadeli Brent Sözleşmeleri pazartesi günü 25.57 $ ‘dan kapandı ve salı günü 17.51 ​​$ ‘a kadar düştü. Çarşamba günü vadeli WTI sözleşmeleri ise Brentle aynı yolu izleyerek 20,98 $’a kadar düştü.

Neden oldu?

Talepler çok düştü ve Wall Streette Tanker Yok

Bu neden oldu? Basitçe söylemek gerekirse, vadeli arz piyasasının mekaniği ile birleşen aşırı arz ve talep sorunları ile negatif fiyatlı piyasalar için inşa edilmemiş borsada işlem gören ürünler aracılığıyla gelen perakende yatırımcılar için durum daha da kötüleşti.

Ham petrol vadeli işlem sözleşme sahipleri, sözleşmenin süresi dolmadan önce işlemi kapamalı veya ham petrolü fiziken teslim almalıdır. Ancak ekonomik kapanma nedeniyle depolama tesislerinin kapasitesi dolu durumdadır ve rafineriler işlenmek üzere ham petrol teslim etmemektedir. Başka bir deyişle, kimse petrol istemiyor. Talep olsa bile, koyacak bir yer yok. Dolayısıyla, Mayıs sözleşmesinin sona ermesi yaklaştığında, teslim alınamayan sözleşmelerin sahipleri negatif fiyatlarla tasfiye etmek zorunda kaldı. Örneğin, Interactive Brokers, Mayıs WTI sözleşmesi ile ticaret yapan müşterilerle ilgili 88 milyon dolarlık bir zarar açıkladı, muhtemelen bu durumun nedeni pazartesi günü negatif fiyatlarla tasfiye olmaya zorlanan satıcılardır.

Petroldeki bu günlük hareketler, çok büyüktür ve pazardaki likit olmayan hareketlerdir. En azından dünyanın en büyük petrol borsa yatırım fonu ABD Petrol Fonu’na (NYSE: USO) büyük girişlerden kaynaklanıyor. Bodrumlarında varil depolamak niyetinde olmayan perakende yatırımcılar, petrolün gelecekte daha değerli olacağı düşüncesi ile hareket etmektedir. Bu, şu anda petrol fiyatlandırmasını zorlaştıran şeylere ve süper contango’ya neden olan şeylere katkıda bulunuyor, bu da yakın vadeli teslimat için bir emtia fiyatının önemli ölçüde daha düşük bir fiyatla işlem görmesi daha fazla teslimat için fiyat ortaya çıkarmaktadır. Sorun şu ki, insanlar petrolün bir değeri olduğunu düşünmesine rağmen, şu anda hiç kimse aslında değerlenmesini istemiyor.

Sıradaki ne?

Daha uzun vadeli bir bakış atın.

Hala var olan aşırı arz ve talep dengesizliği göz önüne alındığında, Haziran sözleşmesinin sona ereceği birkaç hafta içinde benzer bir şeyin tekrar olabileceğine inanmak için birçok neden var. Büyük olasılıkla haziran sözleşmesinin salı günü bu kadar aşırı satış baskısı göstermesinin nedeni bu inanıştır. Bu şiddetli fiyatlandırma hareketleri kısa vadede garip hareketlere yol açabilir ve petrol vadeli işlemlerini takip eden borsada işlem gören ürünleri ihraç edenler için bazı zor sorunlara neden olabilir.

Peki ya daha uzun vadede piyasa nasıl olacak? Yaklaşık bir yıl sonra teslim edilecek olan 12 ay WTI sözleşmesi, petrol fiyatlarının ima ettiği orta vadeli ekonomik görünümü değerlendirmek için daha iyi bir ölçüt olabilir. Ve endüstri üreticilerinin yatırım planlaması için petrol görünümünü nasıl göreceğinin vadeli sözleşmelerden çok daha belirleyici. Şu anda, 12 ay WTI aslında mart ayı ortasında gördüğümüz en düşük seviyelerin altında ve varil başına daha kısa tarihli sözleşmelerden 31,99$’dan çok farklı bir sinyal gönderiyor. 18 Mart’taki oynaklıktan bu yana, 12 aylık sözleşme aslında %7 artarken, vadeli sözleşmeler % 30 düştü. Piyasalar, S&P 500 (SPX)’ün % 16,7 artmasına rağmen, vadeli sözleşmelerdeki %30’luk düşüşe odaklanacak. 

Piyasaya etkisi ne olacak?

Enerji menkul kıymetleri ABD’deki toplam hisse senedi piyasasının sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bir duyarlılık perspektifinden bakıldığında, hisse senedi piyasası büyük ölçüde petrolün eşi benzeri görülmemiş hamlesinden kurtuluyor gibi görünüyor. WTI vadeli işlemlerinin negatif fiyatlarla işlem gördüğü pazartesi günü bile, S&P 500 sadece %1.8 (SPX) düşüşle tepki gösterdi.

Uzun vadeli yatırımcıların kısa vadede gelişmeleri çok dikkate almamalarını daha ziyade ekonominin yeniden başlaması için dönemsel çizelgeleri takip etmelerini ve ekonomi normalleştikten sonra petrol talebindeki artışa odaklanması gerekmektedir.

 

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Petrol Düşerken Doğal Gaz Yükseliyor

Geçen Perşembe günü, doğal gazın fiyatı, yeni bir düşük seviyeye doğru gidiyormuş gibi görünüyordu. Mart ayının sonlarında, enerji emtia fiyatı MMB’tu başına 1.519 $ ‘a kadar düştü. 15 Nisan Perşembe günü 1,60 $ seviyesinin altında olan fiyat son dipte çarpıcı bir mesafedeydi. Mart ayının en düşük seviyesinin altında, doğal gaz vadeli işlem piyasasında bir sonraki teknik destek seviyeleri, 1992’deki en düşük seviyedeki MMB’tu başına 1.335 $ ve 1.25 $ seviyesinde yer alıyor. Doğal gazın CME’nin NYMEX bölümünde listelenmesinden bu yana tüm zamanların en düşük seviyesi 1992’de MMB’tu başına 1.02 $. Ancak, enerji emtia fiyatı 16 Nisan’da günlük grafikte yükseliş eğilimi göstererek fiyatı 17 Nisan’da 1.80 $ seviyesinin biraz üzerine geri gönderdi.

Petrol ve gaz piyasalarındaki mevcut ortam, ABD ve küresel ekonomiler durma noktasına geldikçe talep seviyesini yansıtmaktadır. Sosyal izolasyon ve zorunlu çalışanlar hariç herkes için evde kalmaya yönelik talimatlar, enerji talebinin düşmesine neden olmuştur. Koronavirüsüne kadar uzun süre ekonomide kendiliğinden indüklenen krize neden olursa, düşük olan enerji fiyatları daha da düşebilir. Doğal gaz, kısa vadede MMB’tu seviyesinin 1.50 $ ‘ın altına bir hamle yaparsa son altı aylık dönemde kader ortağı olan petrolle aynı kadere maruz kalabilir. Doğal gaz şu anlık petrolün geçen haftaki kaderinden kaçınıyor.

 

En küçük talep belirtisi hem petrol hem de doğal gaz vadeli işlem piyasalarının seyrini aniden değiştirebilir. Doğal gaz söz konusu olduğunda, tarihsel fiyat hareketi incelendiğinde bir yükseliş birden fazla yükselişe yol açtığı görülüyordu. ProShares Ultra Bloomberg Doğal Gaz (BOIL) ve Velocity Shares 3X Uzun Doğal Gaz ETN (NYSE: UGAZ ) ürünü, doğal gaz pazarının long tarafında çift ve üçlü kaldıraçlı aletlerdir. DGAZ emtiası, yakındaki doğal gaz vadeli işlemlerinin fiyatı düştüğünde yükselen üçlü kaldıraçlı bir araçtır.

16 Nisan Perşembe günü, doğal gaz piyasası, MMB’tu seviyesi başına 1.50 $ ‘ın altındaki düşük ve seviyelerin testine doğru gidiyor gibi görünüyordu.

Günlük grafik, Mayıs vadeli işlem fiyatını 8 Nisan’da 1.918 dolardan 16 Nisan’da 1.555 dolara düşüren ardışık beş seans fiyat düşüşünün ardından fiyatın yükseldiğini ve yükseliş eğilimi gösterdiği görülmektedir. Doğal gaz 17 Nisan’da, MMB’tu başına 1.806 $ ‘a yükseldi ve 1.75 $ seviyesine yükseldi. Doğal gazdaki ralli, yakındaki ham petrol vadeli işlemlerinin varil başına 17.31 $ ‘a düştüğü göz önüne alındığında etkileyiciydi. Doğal gazın düşüş eğilimini sona erdirmek için 1.918 $ seviyesinin üzerine çıkması gerekecek. Yukarıda, teknik direnç Mart ortası en yüksek seviyesi 2.044 $ ve Şubat ortası zirvesi 2 $ seviyesinde duruyor.

Cantango: Vadeli işlem gören emtianın daha yakın döneme ait sözleşmelerin ileri tarihli sözleşmelerden ucuz olduğu durum

Doğal gazdaki ileri eğri, pazardaki aşırı arz durumunun bir işareti olan dik bir contangodadır.

Doğal gazdaki ileriye doğru eğri, Mayıs 2020’de Ocak 2021’e kıyasla enerji emtia teslimatı için fiyat farkının, geçen haftanın sonunda MMB’tu başına 1.175 $ seviyesinde olduğunu gösteriyor. Mevsimsel faktörler fiyat farkının bir kısmını oluştururken, %67 contango durumu pazardaki tokluğu yansıtmaktadır.

10 Nisan itibarıyla, doğal gaz stokları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %71.7, yılın bu döneminde ise beş yıllık ortalamanın %21.4 üzerinde gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri genelinde depoda bulunan stoklar önümüzdeki günlerde ve haftalarda piyasalardaki düşüş durumu bozulmadan kalmasına devam edebilir. Doğal gaz, geçen hafta daha yüksek bir seviyeden toparlanırken, Kasım 2019’dan bu yana her girişimde satışlar gerçekleşti.

Bu arada, ileri eğri de üretimin düşme olasılığının bir işaretidir. Petrol ve doğal gaz sektöründeki borç yüklü üreticiler, mevcut ortamda iflasın eşiğinde olup, önümüzdeki aylarda stok seviyelerinin çok daha düşük olmasına yol açabilir.

Talep, petrol ve doğal gaz fiyatlarına yön vermeye devam ederek, bunları görülen en düşük seviyelerine yollamaktadır. Enerji sektöründeki düşüş eğilimi geçen hafta da devam etti. Doğal gaz söz konusu olduğunda, son ralli muhtemelen spekülatif kısa örgünün arkasındaydı.

Günlük grafik, açık uzun ve kısa pozisyonların toplam sayısının 8 Nisan’da doğal gazın 1,90 $ seviyesinin üzerinde olduğu 1,186 milyon kontrattan 16 Nisan’da fiyatın en son dibe vurduğu MMB’tu başına 1,555 dolara düştüğünde 1,255 milyon kontratlara yükseldiğini gösteriyor. Yeni bir düşük pozisyon arayan spekülatif short işlemleri, fiyat 16 Nisan’da yükseldikçe ve 17 Nisan’da yukarı yönlü hareket ettikçe risk pozisyonlarından çıkmak için mücadele etti.

Doğal gaz piyasasında üretim düşecekse, bu yılın sonunda yakınlarda daha yüksek fiyatlar görebiliriz. Bununla birlikte, piyasadaki yüksek seviyedeki contango, doğal gaza orta veya daha uzun vadeli bir yatırımı engelleyici hale getirir. Bu nedenle uzun dönem yatırım yapmak yerine kısa aralıklı trade yapmak doğal gaz piyasasına en uygun yaklaşım olacaktır. Mevcut ortamdaki noktaları dikkatle seçin ve risk ve kazanç faktörleri söz konusu olduğunda mantıklı bir dengeyi yansıtan sıkı stoplar kullanın. Mevcut kalıp bozulmadan kalırsa, doğal gaz 1,918 $ seviyesinin altında bir direnç seviyesi daha bulur ve direnç seviyelerini tekrar test etmek için geri döner. İşlem aralıkları, vadeli işlemler piyasasının nabzında yatırımcıların cazip karlarını yakalamak için yeterince geniş.

Önümüzdeki kışa kadar bekleyip önemli bir hamle için pozisyon almak yerine küçük kazançları yakalamak, riski kontrol etmenin ve önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca kar elde etmenin bir yoludur.

20 Nisan’da petrol düşerken, doğal gaz sessizce 1.918 doların üzerine işlem görerek son seviyenin üzerine çıktı.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Enerji Piyasalarındaki Hareketliliğin Etanole Yansıması

Emtia dünyasında pazartesi günkü petrol katliamı ile büyük kıyamet koptu. ABD ham petrolünün sıfırın altında işlem görmesi sonucu petrol depolamak içi tanker bulunması Koroavirüsü hastalarının solunum cihazı bulması gibi bir şey. Ama enerji hammadde piyasasında Koronavirüsünün neden olduğu zararı sadece petrol görmedi başka emtialarda yıkıma uğradı. Yıkıma uğrayan hammadde piyasalarının bir diğeri de etanoldu.

Etanol bioyakıt olarak birçok ülkede motor yakıtlarına katkı olarak zorunlu kılındı. Chicago’daki Price Futures Group analisti Dan Flynn, “Etanol cephesinde, bitkilerin% 30’una yakın rölantide, azalan benzin talebi biyoyakıt endüstrisini eziyor” dedi.

Gerçek şu ki, etanol üretmeye artık otomobil yakıtları yapmak kadar çok ihtiyaç var. Dünyanın 8 milyar insanının yarısı virüsün yayılmasını kontrol etmek için kısıtlı hareketlilik altında olduğundan, kesinlikle gerekli olmadıkça neredeyse hiç kimse araba kullanmıyor.

ABD’nin Minnesota eyaletinde, normalde yaklaşık 50 kişiyi istihdam eden en büyük etanol tesisi Guardian Energy, tesisi 2 Nisan’dan Mayıs’a kadar kapattı. CEO Jeanne McCaherty, “1 Haziran’a kadar yeniden açmayı umuyoruz, bu bir hedef” dedi. 

Sioux Falls merkezli Poet tarafından işletilen dördü de dahil olmak üzere diğer birkaç Minnesota etanol tesisi düşük üretim seviyelerinde çalışıyor. ABD’nin en büyük etanol üreticilerinden biri olan Poet, Iowa’daki iki tesisi, Güney Dakota’daki diğer fabrikayı rölantide çalıştırdı. Bir başka Minnesota etanol üreticisi olan Winnebago’daki Corn Plus kooperatifi, haftada 100.000 dolar kaybettikten sonra Eylül ayında tekrar çalışmak üzere kapandı.

Al-Corn Clean Fuel CEO’su Randall Doyal, yakıt pazarı bize kapanmamız ve çalışmamamız gerektiğini söylüyor dedi. Operasyona devam etmek ekonomik açıdan berbat olmasına rağmen, “Kesin olarak kafamda var ve cevap olarak (kapatmayı) sevmiyorum, çiftçilere aidiz ve onlar da bu cevabı sevmiyorlar”.

Ancak endüstri tarafında olanlarla halka açık etanol fiyatları arasında bir kopukluk var.

Günlük hacim eksikliği nedeniyle CBOT’ta her birkaç günde bir gösterilen etanol vadeli işlemleri, pazartesi günkü petrol faciasına rağmen çok kötü bir performans göstermedi ve haftada sadece %4 değer kaybetti. 19 Nisan’daki son alıntıya göre, sadece bir ayın en düşük seviyesi olan 86 sent galondaydılar. Yine de, yıl boyunca etanol vadeli işlemleri %32 düştü. 

Archer-Daniels-Midland Company (NYSE: ADM ), Valero Energy Corp (NYSE: VLO) ve Green Plains Renewable Energy Inc (NASDAQ: GPRE) gibi halka açık büyük etanol damıtıcılarının hisse değerleri bu hafta fazla para kaybetmedi.

Hindistan’ın şeker üreticisi eyaleti Uttar Pradesh ve Brezilya’nın Sau Paulo’daki şeker kamışı üreticileri ile ABD’nin Orta Batı Bölgesinde bulunan Mısır Kemerindeki çiftçiler tarafından tüm sıkıntılar hissediliyor. Sıkıntı yaşayan bu çiftçiler petrole katkı sağlayan bioyakıt için tarımsal hammadde üreten çiftçilerdir.

ICE’deki şeker fiyatları Salı günü 12 yılın en düşük seviyesi olan 9.55 sent/lb’ye düştü ve Ocak ayının sonundan bu yana %33 değer kaybetti. Şikago Ticaret Borsasındaki mısır vadeli işlemleri aralık ayındaki kapanıştan bu yana %20 düşüşle dört yıllık bir dip seviyesine ulaştı.

Nisan ayının başlangıcından önce bile, Hindistan şeker fabrikaları, Başbakan Narendra Modi yönetimi tarafından uygulanan kapatma önlemlerinin ve trafikteki araçların azalması sonucu  yerli petrol pazarlama şirketlerine etanolün benzine ve dizele karışmasını sağlamakta zorluk çekmektedirler.

Financial Sense Wealth Management’taki bir emtia uzmanı Clif Droke, “Etanol üretiminin yakın zamanda artmaya başlayamayacağı endişeleri hala (tarımsal) vadeli işlem fiyatlarının üzerinde bir sürüklenmedir” dedi. 

Droke, “Daha zayıf petrol vadeli işlemleri, harmanlanması ve talebi kesmesi çok daha pahalı olan daha yüksek fiyatlı etanol üretiyor,” dedi. 

“Etanol işlemenin tekrar karlı hale gelmesinden önce daha gidilmesi gereken çok yol var. Bu, şekerin işlenmesi için daha fazla şeker kamışı sağlar.” 

Illinois, St. Charles’ta kıdemli bir tahıl analisti olan Dan Hueber de aynı fikirde.

Hueber pazartesi günkü petrol kıyımına atıfta bulunan bir yorumunda, “Ne yazık ki, enerji piyasalarının ağırlığı, dün olduğu gibi, bugün de mısır pazarında oldukça fazla, birçoğu başka bir çivinin etanol tabutuna çakıldığını varsayıyor,” diye yazdı.

Hueber, raporunun tahıllar üzerine olan kısmında daha düşük mısır kullanımının daha düşük etanol üretimi ile ilişkilendirilmesinin zor olacağını belirtti.

Hueber, “Mısırın şu anda oturduğuna inandığım konum ve bu ayın bakiyesi boyunca fiyat hareketi piyasanın hareketinden biraz daha fazla olacak” dedi.

Mısır analistleri COVID-19’a rağmen Orta Batı’daki çiftçilerin bahar sıcaklıklarının fazla olacağını beklemesi sonucunda ekim alanlarını genişlettiklerini bildiriyor.

EDF & Man’ın tahıl vadeli işlemlerinin küresel başkanı Charlie Sernatinger, “Çiftçiler zaten yağmur damlalarını görmezden gelen tarlalardalar ve bu hafta, mahsulün dörtte biri oranında ciddi ekimlerin yapılması bekleniyor,” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı, Pazartesi günü ülkedeki çiftçilerin Pazar günü hedefledikleri mısır alanının %7’sini ektiğini söyledi. Şeker durumunda, endüstri araştırmacısı Czarnikow Sugar son zamanlarda virüs nedeniyle küresel şeker tüketiminde 2 milyon tonluk bir düşüş olacağını tahmin ediyor. Notta, analist Ben Seed, 2019/20 sezonundaki tüketim düşüşünün yanı sıra, 2020’de dünya çapında şeker tüketiminin kişi başına düşen miktarında daha da düşük olacağını söyledi. 

Droke of Financial Sense Wealth, perakende düzeyinde şeker stoklanmasına ve bireysel tüketiciler tarafından istiflenmesine rağmen, dünya çapında tatlandırıcıya olan talebin, restoran kapanmaları ve salgın nedeniyle daha az parti ve kutlama olduğu ve tüketimin önemli ölçüde azalacağını beklediklerini belirtti ve şunları ekledi:

“Ayrıca, trader’ların önümüzdeki birkaç ay içinde Brezilya’dan gelen şeker arzında potansiyel bir artış beklemeleri gerekecek, çünkü hasat mevsimi bu bahar tüm hızıyla devam edecek.”

“Bu faktörler göz önüne alındığında, şimdilik ağır para pozisyonu öneriliyor koronavirüsünün piyasaya verdiği zararın azalmasını bekliyoruz. “

Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.