Connect with us

PAMUK

Pamuk Piyasasında Son Durum

Pamuk, Çin’den gele haberlerle talebin artacağını ön görerek yükseldi. Çin’in coivd-19 salgına toparlanması üzerine piyasalarda Çin’in Birinci Aşama ticaret anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyeceği söylentisi dönemeye başladı. Bu söylenti ABD borsalarında ve emtia piyasalarında olumsuz fiyatlamalara neden oluyor. Dünya Covid-19 korkusundan yavaşça uzaklaşmaya başlıyor. Bazı mağazalar ve şirketler haftalar sonra açılmaya başlıyor. Pamuk ürünlerine yönelik tüketici talebinin hızla geri döneceği beklentisi piyasada pek karşılık bulmuyor. Tüketiciler, uygulanan yasaklardan ciddi derecede zarar gördü. Bunun düzelmesi ve piyasaların eski talebine dönemsinin yılsonunu bulacağını düşünüyoruz. Örnek olarak, Çin mağazaları birkaç haftadır açık, ancak mağazalara giden tüketici sayıları covid-19 öncesine göre 1/5 oranında azalmış durumda. Aynı durum dünyanın diğer kesimlerinde de yaşanacaktır. Batı Teksas’ta hava durumları beklentiden çok daha sıcak geçiyor. Üreticiler oradaki mahsulün verimi konusunda endişeli. Brezilya’da da durum benzer hava çok kuru. Arz riskleri şimdiden vadelide fiyatlanmaya başladı.
Pamuk piyasası bu gidişle ne arz tarafında ne talep tarafında istikrarını koruyamayacak. ABD ekonomisinin toparlanması bu konuda önemli olacak. Pamukta en azından Texas ve Brezilya’dan ürünün durumuyla ilgili kesin haberler gelmeden işlem yapılmamalı önerisinde bulunuyoruz. Çin’in ve ABD geriliminin artması emtia piyasalarında agresif hareketlere neden olacaktır.

PAMUK

Haftalık Pamuk Piyasası Değerlendirmesi

Amerikan Ziraat Dairesi (USDA), Tarımsal Pazarlama Hizmetinin Pamuk ve Tütün Programına göre ortalama spot teklifler bir önceki haftaya göre 171 puan daha yükseldi. Yedi belirlenen pazarda pamuğun temel kalitesi için teklifler (renk 41, yaprak 4, zımba 34, mike 35-36 ve 43-49, güç 27.0-28.9 ve tekdüze 81.0-81.9), haftalık değerde pound başına ortalama 55.22 sent oldu.
Haftalık ortalama fiyat geçen hafta 53.51’den yüksekti, ancak bir önceki yıl aynı hafta 63.55 sentten işlem görmekteydi. Günlük ortalama teklifler 29 Mayıs Cuma günü 53,16 sentten 3 Haziran Çarşamba’ya kadar 55,98 sentten düşük seviyelere kadar değişiyordu.
Geçtiğimiz hafta için Günlük Spot Pamuk Teklifleri içerisinde bildirilen spot işlemler toplam 24.003 balyaya ulaştı. Bu rakam geçen hafta 13.916 balya iken aynı yılın aynı döneminde 18.676 balyaydı
Sezonun toplam spot işlemleri, bir yıl önceki 1.204.014 balyaya kıyasla 1.526.086 balya oldu. ICE Temmuz yerleşim fiyatı, geçen hafta 57.57 sente kıyasla, haftayı 60.00 sentle sonlandırdı.
Amerikan Ziraat Dairesi Pamuk Kotasını Duyurdu
Tarım Bakanlığı Emtia Kredi Kurumu, yüksek kaliteli pamuk için bir haftalık yerli değirmen kullanımına eşit miktarda yüksek miktarda pamuk ithal edilmesine izin veren özel bir ithalat kotası açıkladı. Kota 12 Haziran 2020’de kurulacak ve 11.005.386 kilogram (50.547 balya 480-lbs) yayla pamuğunun ithaline izin verecek.
Kota numarası, 12 Haziran 2020 itibariyle kurulacak ve 8 Eylül 2020’den geçmeden satın alınan ve 7 Aralık 2020’den geç olmamak kaydıyla ABD’ye giren yayla pamuğuna uygulanacaktır. Kota, bir haftalık pamuk tüketimine eşdeğerdir. Amerikalı üreticilerin Ocak 2020 – Mart 2020 dönemleri arasında mevsimsellikten arındırılmış ortalama oranları, son üç ayı verilerin mevcut olduğu görülmektedir.
Açıklanacak miktara ek olarak gelecekteki kotalar, fiyat koşullarının gerekli olması halinde kurulacaktır.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Detaylı Pamuk Analizi

Pamuk vadeli işlem piyasası küresel salgının kurbanlarından biri olmuştur. Pamuğun dip seviyeleri görmesinin nedenine hep beraber bakalım.

Fiyat döngüsünün seviyesi, küresel salgının nihai bir sonunun olmayışı ve para birimlerinin düşme değeri, pamuk fiyatının önümüzdeki haftalarda ve aylarda bir toparlanma yaşayabileceğini zorlaştıran nedenler olmaya devam ediyor.

                         

                   Temmuz ICE vadeli işlemlerinin günlük grafiği

Pamuk fiyatının 13 Nisan’dan 30 Nisan’a kadar pound başına 53,29 sentten %8,8 yükselerek 57,98 olduğu görüldü. Ancak 8 Mayıs’ta 56,83’ü geçmeden önce 6 Mayıs’ta 53,20 sente düştüğü gözlerden kaçmadı. Bu fiyat Nisan ortası fiyatından %6.62 daha yüksek bir rakam. 2017’den 2019’a kadar, ICE’deki pamuk vadeli işlemleri, Nisan’dan Haziran’a kadar olan yıl boyunca zirvelerine ulaştı. 2017 yılında en yüksek seviye Mayıs ayında 87,18 sent seviyesindeydi. 2018’de zirve Haziran ayında 97.50 sentte ve geçen yıl Nisan 79.31 sentte geldi. Şimdiye kadar, 2020’de Koronavirüsü pamuk vadeli fiyatlarına düşüş eğilimi verdi. Yılın zirvesi Ocak ayında 71.96 sent seviyesindeydi. Temmuz ayının pamuk vadeli işlemlerinin yılın en yüksek seviyesinden 15 sentin altında olmasıyla, pamuk emtia fiyatına ilişkin beklentiler konusunda ihtiyatlı iyimser olmak için başka üç neden daha var.

1)Pamuk ABD’de En Belirsiz Mevsimine Giriyor

ABD dünyanın üçüncü büyük pamuk üreticisidir. 2019 yılında ABD elyaf ihracatında dünya ikincisiydi. Hava koşullarının her yıl pamuk mahsulünü desteklediği eyaletlerde pamuk bitkileri büyümektedir. Texas, Georgia, Mississippi, Arkansas, Alabama, Kuzey Carolina ve Missouri ilk yedi üretici eyaleti tamamlıyor. 2020 mahsulünü belirleyen güney eyaletlerindeki hava koşulları ve büyüme mevsimi devam ederken önümüzdeki haftalarda kıtalararası borsa fiyatlarına pamuk vadeli fiyatlarının en az direnç göstereceği yolu belirleyecek.

Havadaki belirsizlik genellikle pamuk fiyatının yaz aylarında hava tahminlerinin arkasında bir satın alma dönemi yaşamasına neden olur. Ürünü tehdit eden herhangi bir hava durumu fiyatların toparlanmasına neden olabilir. Mayıs ayı başında, pound başına 54 sentin altındaki fiyat, yılın bu zamanında 2007’den bu yana en düşük seviyededir.

2)Açık Faizin Düşmesi

Açık faiz, vadeli işlem piyasasındaki açık, uzun ve kısa pozisyonların toplam sayısıdır. Pamukta, metrik, Temmuz vadeli işlemlerin fiyatının kilo başına 68 sentin üzerinde olduğu 3 Şubat’ta 267.548 sözleşmede yılın en yüksek seviyesine ulaştığı Şubat başından beri düşüyor.

8 Mayıs’taki 175.575 sözleşmede, açık faiz metriği yılın en düşük seviyesine 2014’ten bu yana ilk kez bu kadar yakındı. Son aylarda düşen fiyat ve azalan açık faiz, tipik olarak vadeli işlemler piyasasında düşüş eğiliminin teknik bir doğrulaması değildir.

Toplam açık uzun ve kısa pozisyon sayısındaki düşüş, Koronavirüsünün yarattığı riskli ortam nedeniyle daha az spekülatif pozisyonun ve düşük mahsullerin daha az ekime neden olması nedeniyle üreticinin riskten korunmasının azalmasından kaynaklandı. Düşen fiyat nedeniyle eldeki stoklar azalmaya başlarsa emtiadaki fiyatların düşme ihtimalini artırır.

ABD Ziraat Dairesi(USDA), pamuk stokları hakkında 12 Mayıs’ta WASDE raporunda bilgi verecek. Pamuk stokları düşük üretim seviyeleri nedeniyle düşmeye başlarsa, fiyat bir dip bulabilir ve toparlanmaya başlayabilir.

3)Uzun Vadede Aşırı Satım Durumu

Pamuk oldukça uçucu bir yumuşak ürün olabilir. 2010 yılından bu yana, kabarık elyafın fiyat aralığı Nisan ayında 48 sentten biraz fazladır.

                       

Üç aylık grafik, fiyat momentumunun yavaş olduğu stokastik, nispi güç göstergesi ile birlikte aşırı satım bölgesine yaklaştığını göstermektedir. Fiyat momentumu ve göreceli güç metrikleri, 2013 yılı sonundan 2016 yılının Nisan ayına kadar aşırı satım koşullarında oturdu; Pamuk vadeli işlemlerine yönelik kritik teknik destek, üç aylık grafikte son 48,35 seviyesindeydi. Bu seviyenin altında, aşağı yönlü izlenmesi gereken bir sonraki fiyat, 2008 küresel mali kriz yılındaki 36,79 sent düşük seviyesidir.

2008 ve sonrasındaki teşvik, tüm varlık sınıfı boyunca bir emtia yükselişine yol açtı. 2011’de çok yıllı yüksek seviyelere birçok emtia zirveyi gördü. O yıl, pamuk fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.27 $ ‘a yükseldi.

Nisan Ayının Ortasında Bir Güncelleme

İPath Serisi B Bloomberg Cotton Subindex Total Return ETN ürünü (BAL), Nisan ortasından bu yana daha da yükseldi.

                         

BAL, 8 Mayıs’ta 33.51 dolardan işlem görürken 13 Mayıs’ta hisse başına 31.39 dolara düştü. ETN, Temmuz vadeli pamuk fiyatlarının %6.62 arttığı bir dönemde %6.75 yükseldi. ETN, ICE ile ilgili Temmuz pamuk vadeli işlem sözleşmesinde fiyat hareketini yinelemek için mükemmel bir iş çıkardı.

BAL’ın net aktifleri sadece 8.43 milyon $’dır, her gün 3.783 hisse alım satımına sahiptir ve %0.45 oranında komisyon almaktadır. ETN sınırlı likiditeye sahiptir ve bu da teklif / teklif spreadlerinin zaman zaman geniş olmasına neden olabilir.

Pamuk vadeli işlem piyasasındaki fiyat zayıflığının bir satın alma fırsatı olduğuna inanmaya devam ediyorum. Koronavirüsünün neden olduğu risk alma koşulları devam edebileceğinden, ölçekleri aşağı yönde geniş bırakırdım. Pek çok işaret pamuk vadeli işlem alanındaki toparlanmanın sürdüğüne işaret ediyor, ancak küresel salgın söz konusu olduğunda pamuk yatırımcısı muhtemelen olumlu haber bekliyor.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Haftalık Pamuk Piyasası Değerlendirmesi

ABD Ziraat Dairesi (USDA), Tarımsal Pazarlama Servisi Pamuk ve Tütün Programına göre ortalama spot teklifler bir önceki haftaya göre 220 puan daha yüksekti. Belirlenen yedi pazarda pamuğun temel kalitesi için teklifler (renk 41, yaprak 4, zımba 34, mike 35-36 ve 43-49, güç 27.0-28.9 ve tekdüze 81.0-81.9), 23 Nisan 2020 Perşembe günü sona eren haftada pound başına ortalama 49.75 sent oldu.

Çok hareketli geçmeyen hafta fiyatlar 47.55’ten yüksekti, ancak bir yıl önce 72.49 sent olan fiyata göre bir yıllık kayıp gözlemlendi. Günlük ortalama teklifler 17 Nisan Cuma günü 48.07 sentten 23 Nisan Perşembe’ye kadar 51.58 sentten düşük seviyelere kadar değişiyordu.

23 Nisan tarihinde sona eren hafta için Günlük Spot Pamuk Kotasyonlarında bildirilen spot işlemler toplam 18.459 balyaya ulaştı. Geçen hafta 22.698 balya bildirilirken bir yıl önce 8.277 spot işlem bildirilmiştir. 

Sezon için toplam spot işlemler, bir önceki yılın aynı haftasında 1.108.450 balyaya kıyasla 1.426.206 balya oldu. ICE Temmuz yerleşim fiyatı, geçen hafta 53.02 sent ile karşılaştırıldığında haftayı 56.37 sent ile sonlandırdı.

 

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Haftaiçi Pamuk Piyasaları Özeti

ABD Ziraat Dairesi (USDA), Tarımsal Pazarlama Hizmetinin Pamuk ve Tütün Programına göre ortalama spot teklifler bir önceki haftaya göre 30 puan daha düşüktü. Yedi belirlenen pazarda pamuğun temel kalitesi için teklifler (renk 41, yaprak 4, zımba 34, mike 35-36 ve 43-49, güç 27.0-28.9 ve tekdüze 81.0-81.9), haftada pound başına ortalama 47.55 sent 16 Nisan 2020 Perşembe günü sona erecek.

Haftalık ortalama geçen hafta 47.85’ten düştü ve bir yıl önce karşılık gelen dönem 72.61 sent olan fiyata göre büyük oranda düşüş gözlendi. Günlük ortalama teklifler 14 Nisan Salı günü en düşük 47,37 sent ile 16 Nisan Perşembe günü en yüksek 47,65 sent arasında değişiyordu.

16 Nisan tarihinde sona eren hafta için Günlük Spot Pamuk Kotasyonlarında bildirilen spot işlemler toplam 22.698 balyadır. Bu, geçen hafta bildirilen 8.603 ve bir yıl önceki ilgili haftada bildirilen 27.298 spot işleme göre karşılaştırılmıştır.

Sezonun toplam spot işlemleri, bir önceki yılki 1.100.173 balya ile karşılaştırıldığında 1.407.747 balya oldu. ICE Mayıs yerleşim fiyatı, geçen hafta 54.37 sent ile karşılaştırıldığında, hafta 52.79 sent ile sona erdi.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Haftalık Pamuk Raporu

Pamuk fiyatları haftayı iyi kapadı, tabiri caizse, eski mahsul Mayıs’ta 6 seanslık 596 puanlık kazanç elde etti ve yeni mahsul Aralık haftayı 55.96’da kapadı, 555 puanlık altı seanslık kazanç sağladı.

Cuma günkü kazançlar, Nisan ayına ait çok düşük bir ABD Ziraat Dairesi(USDA) dünya arz / talep raporunun yayınlanmasının ardından geldi. Muhtemelen, piyasa düşüş raporunu zaten açıklamıştı. Rapor sonrası işlemlerde piyasa, günde 50 artı puan daha sona erdi.

Bununla birlikte, pazar günü kapatılan fiyatlar Şubat ortası fiyatlarından 15 ila 18 sent daha düşük. Bununla birlikte, bir sonraki dünya arz / talep raporu 12 Mayıs’ta halka açık olduğunda fiyatların 53 ila 58 sent arasında olmasını bekleyin.

Haftalık yukarı yönlü hareket umarım daha da yüksek fiyatlar başlatacak. Umalım ki öyle olsun. Ben yazmıyorum, ama büyük olasılıkla Dow Jones bırakmadan önce olumsuz başka bir test var.

Böyle bir durumda pamuk daha aşağı hareket etmeye cazip gelecektir. O zaman ödünç alınan fonlarla yapmak zorunda olsanız bile, pamuk vadelilerini satın almak, sağlam bir tavsiye olacaktır. Bununla birlikte, yerel Çin pamuk fiyatları bir Wall Street satışına rağmen güçlü seyrederse, Dow fiyatları başka bir satış çılgınlığına çarpsa bile pamuk fiyatları daha da yükselebilir.

Yani, Çin’de daha yüksek fiyatlar pamuk talebinde yeni bir artışa işaret edecek.

ABD Ziraat Dairesi’nin Nisan ayı arz / talep raporu, daha önce gördüğüm herhangi bir rapordan daha fazla düşüş gösterdi. Esasen, geçen ay anlamlı bir değişiklik yapmamaya yanıt olarak bir “yakalama” raporuydu.

Neyse ki, pazar zaten değişikliği açıklamıştı. Yine de, ciddi değişime rağmen, rapor yayınlandıktan sonra pazar daha yüksek bir seviyeye ulaşmayı başardı. ABD ihracatı 1,5 milyon balya, 15 milyona düştü.

ABD devir hızı, ihracatın azalması nedeniyle 6.7 milyon balyaya yükselmiş ve ABD tüketiminde 100.000 balya azalması ile birleşmiştir.

Dünya tüketimi 110.6 milyona düşerek 7.6 milyon balya azalmış oldu. Dünyadaki devir geçen ayki 83.40 milyondan bu yana 91.3 milyon balyaya yükseldi.

Koronavirüsü dünya pamuk endüstrisini dizlerine getirdi. Etkili bir şekilde, Çin’in tekstil endüstrisi tabanının% 50’sini kaybetmesinin nedeni olacak ve Çin ekonomisi üzerinde yıkıcı bir etkisi olacak.

Ayrıca, Çin’de pamuk üretiminde bir azalmaya yol açacaktır.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Pamuk Haftalık Rapor

Bugün yeni bir işlem ayı başlıyor, bu yüzden istekli satıcıların yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek ilginç olacak. Pamuk piyasası için bir sonraki etkinlik, Perşembe günkü ihracat satış raporu olacak. Geç satışlar ve sevkiyatlar güçlü seyrederken, yabancı tesislerin kapanma korkusu bazı iptaller başlatmıştır.

Spekülatörler net kısa pozisyonu korudukları için teknik olarak pazar aşırı satılıyor. Bununla birlikte, bu gibi daralma seviyeleri otomatik alım sinyali değildir. Herhangi bir şey varsa, yaralı bir pazar genellikle ek satıcıların daha fazla birikmesine neden olur.

Mayıs Salı günü, pamuk 0,43 cent artışla 51,13 sentte kapandı, Temmuz 0,34 cent artışla 50,90 sentle sona erdi ve Aralık 0,03 cent düşüşle 53,41 sentle bitti. Salı’nın tahmini hacmi sadece 41.323 sözleşme idi.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Covid-19 ve Pamuk Fiyatlarina Etkisi

Şubat ayının ortasından bu yana, COVID-19 virüsünün yayılması nedeniyle pamuk ve borsalar düştü. COVID-19 salgını, ABD ve küresel ekonomilerin tüm sektörlerinde yankılanmış olup muhtemelen tarımsal emtialardan en fazla etkilenen ise pamuk olmuştur. Pamuk, genel olarak, giyim ve diğer giyim eşyası alımlarının bir gereklilik olmadığı ve gıdadan farklı olarak ertelenebileceği için küresel ekonomik faaliyetlerle yakından ilişkilidir. Bu nedenle S&P 500 gibi hisse senedi piyasaları ile pamuk vadeli işlemleri arasında yakın bir ilişki vardır (grafik1). Örneğin, Haziran S&P 500 vadeli işlem sözleşmesi ile Aralık ICE pamuk sözleşmesi arasında Eylül 2019 ile Mart 2020 arasındaki korelasyon 0.915 idi. Korelasyon katsayısı, iki değişkenin bağıl hareketleri arasındaki ilişki gücünün istatistiksel bir ölçüsüdür. Değerler -1.0 ile 1.0 arasındadır. -1.0 korelasyonu mükemmel negatif korelasyon gösterirken, 1.0 korelasyonu mükemmel pozitif korelasyonu gösterir. 0.0 korelasyonu, iki değişkenin hareketleri arasında doğrusal bir ilişki olmadığını gösterir. 0.915, S&P vadeli işlemleri ile pamuk vadeli işlemleri arasında çok güçlü bir pozitif ilişkidir. Bununla birlikte, Eylül 2019’dan Mart 2020’ye kadar günlük değişikliklerin etkisini incelediğimizde (Şekil 2) verilerden biraz farklı bir resim ortaya çıkıyor. Tüm veri setinde (Eylül 2019 – Mart 2020) Haziran S&P vadeli işlem sözleşmesinde günlük yüzde değişim ile Aralık ayı pamuk vadeli işlem sözleşmesi arasındaki ilişki 0,58’dir. İki değişken hala pozitif korelasyon gösterdi. 14 Şubat öncesi ile 14 Şubat sonrası arasındaki zaman aralıklarını incelediğimizde daha ilginç bir hikaye ortaya çıkıyor. 14 Şubat’tan önce iki değişken arasındaki korelasyon 0.36 idi. 14 Şubat’tan sonra korelasyon 0.69’du veya COVID-19 virüsü piyasalara hükmettikten sonra iki değişken birlikte daha yakın hareket ediyordu. S&P vadeli işlemlerindeki günlük değişimin büyüklüğü Mart ayında daha şiddetli olduğu için verilerin görsel olarak incelenmesi (Grafik 2) yanıltıcı olabilir, ancak pazarlar aynı yönde ilerlemektedir. Bu tarama seviyesi analizi sınırlı bir örnek boyutu kullanır, bu nedenle kesin talepler veya çıkarımlar yaparken dikkatli olunmalıdır. Öyleyse bu sınırlı analizden çıkarım ne olmalıdır? Piyasalar, bir yıl boyunca farklı zamanlarda farklı faktörlerden orantısız bir şekilde etkilenebilir ve şu anda S&P 500’deki değişimlerin gösterdiği gibi küresel ekonomik çalkantı, ekonomik büyümenin istikrarlı ve daha öngörülebilir olduğundan daha fazla pamuk fiyatlarını etkilemektedir. Pamuk gibi uzun vadeli tarımsal emtia fiyatları, temel fiyat (arz ve talep) sürüş fiyat değişikliklerine geri dönecektir. Ancak, kısa vadede ABD ve küresel ekonomik belirsizlik, başta pamuk olmak üzere tarım piyasalarını etkilemeye devam edecektir. Aaron Smith, Doçent ve Charles Martinez, Yardımcı Doçent Tennessee Üniversitesi, Tarım ve Kaynak Ekonomisi Bölümü
Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Haftalık Pamuk Raporu

ABD Ziraat Dairesi(USDA), Tarımsal Pazarlama
Hizmetinin Pamuk ve Tütün Programına göre, bu haftaki ortalama spot teklifler
bir önceki haftaya göre 477 puan daha düşüktü. Belirlenen yedi pazarda pamuğun
kalitesi için teklifler ( renk:41, yaprak:4, zımba:34, mike:35-36 ve 43-49,
güç:27.0-28.09 ve tekdüze 81.01-81.9) bu haftanın kapanış fiyatı pound
cinsinden 47.81 sent oldu.

23 Nisan 2009 tarihinde sona eren haftadan beri
haftalık en düşük ortalama fiyat bu hafta görüldü. Haftalık ortalama fiyat
geçtiğimiz hafta 52.58 sentken yılın aynı haftasında 71.47 sentti. Pamuktaki bu
düşüş dikkat çekici. 20 Mart tarihinde 48.5 sent olan günlük fiyat, 23 Mart
Pazartesi günü 46.97 sente kadar düştü.

Geçen hafta bildirilen 18.593 spot işlemi geçen
yılın aynı haftasıyla karşılaştırıldığında çok büyük bir düşüş olduğu
görülmektedir. Geçen yılın aynı haftasında 72.955 spot işlem yapılmıştı.
985.842 balya olan spot işlem sayısı geçen yılın aynı haftasında 1.307.368 balyaydı.

Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.