Connect with us

PETROL

OPEC+ Arz Kesintilerini Uzatmayı Kabul Etti

OPEC+ petrol fiyatlarını desteklemek için ham petrol kesintilerini bir ay daha devam etme konusunda anlaştı.
OPEC+ toplantısı devam ederken, delegeler tüm üyelerin yeni anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı. OPEC+ Temmuz sonuna kadar günde 9.7 milyon varil üretim kesintisini sürdürecek.
Bu duruma ek olarak Irak ve Nijerya Mayıs ve Haziran aylarında hedeflerine ulaşamadıkları için Temmuz’dan Eylül’e kadar arz kesintilerini tam olarak uygulamayı ve ekstra kesintiler yapmaya söz verdiler.

Ham Petrol, Londra ve New York piyasalarında altı haftadır yükselişte. Nisan ayından bu yana talebin artması ve arz düşüşü petrol fiyatlarını destekledi. ABD Başkanı Trump Cuma günü OPEC+’a petrol piyasasını desteklemek için arz kesintisi yaptıkları için teşekkür etti.
OPEC+ covid-19 süresince artan stokları azaltmak için backwardation adlı bir fiyatlama modeli kullanarak temmuz sonuna kadar stok fazlasını eritmeyi planlıyorlar.
OPEC+ haziran ortası piyasayı yeniden gözden geçirmek için tekrar bir araya gelecek. 18 Haziran’da anlaşmayı denetleyen izleme komitesi bir toplantı yapacak. Eğer komite gerekli görürse Ağustos ayında kesintiler devam edebilecek.

Irak Sorunu

Ağustos ayında kesintiler devam etmese bile Irak petrol üretimini Nisan ayında gerekli seviyeye getiremediği için Ağustos ayında kesinti yapmak zorunda kalacak. Irak Ağustos ayında günde 1.3 milyon varil kesinti yapmak zorunda kalacak.

Irak gibi üçüncü dünya ülkeleri için petrol arz kesintileri genelde sancılı oluyor. Çünkü bu ülkelerin bütçelerinin büyük kısmını petrol ihraçları oluşturuyor.

ANALİZ VE RAPORLAR

Enerji Piyasasındaki Gelişmeler ve Brent’in $100 Yolculuğu

Özet

  • Opec+ kararı sonrası arz endişelerinin artması brent petrolde yükselen trendi destekliyor.
  • Petrol fiyatlarındaki artışın bir sonucu olarak, dünyanın önde gelen petrol tüketicilerinin çoğu, bu tür enflasyonist baskıların ekonomilerin toparlanmasını yavaşlatacağından endişe ediyor.
  • Doğal gaz tarafında mart-nisan spreadi yükseliyor. Kısa vadede trend değişimi görünmüyor.

Geçen yıl, covid19 salgını pandemi ilan edilmesinden kısa süre sonra hükümetler hızlıca genişleyici maliye politikaları üretmeye başladı. Dünya çapında 15 trilyon dolardan fazla mali genişleme oldu. Bu genişlemeler şuan bize enflasyon olarak geri dönüyor. Emtia piyasalarında arz endişelerinin artması da bunun yanında ikinci etki oldu. Petrol ve doğal gaz fiyatları neredeyse yedi haftadır yükseliş trendlerini sürdürüyor.

OPEC+ kararı sonrası petrol tarafında arz endişeleri daha da arttı.

Brent ham petrol fiyatı seansın başında üç yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0.15 artarak 82.68$’a yükseldi.

Gaz ve kömür gibi diğer enerji ürünleri petrolden çok daha fazla yükseldi. Petrol henüz diğer emtialar gibi bir trend yakalayamadı. OPEC’in programa uyması ve arz miktarını beklenti üstünde artırmaması petrol fiyatlarını destekliyor.

Enerji krizinden dolayı talebin yükselmesine rağmen OPEC’in şahin duruşu 2022’ye kadar arz artışı gelmeyeceğine inananların sayısını artırıyor.

OPEC+, bu yıl günlük 1,1 milyon varil açık beklediğini ve bunun gelecek yıl günde 1,4 milyon varil fazlaya dönüşebileceğini açıkladı.

Petrol fiyatlarındaki artışın bir sonucu olarak, dünyanın önde gelen petrol tüketicilerinin çoğu, bu tür enflasyonist baskıların ekonomilerin toparlanmasını yavaşlatacağından endişe ediyor.

Teknik olarak baktığımızda yükselen trende artık hareketli ortalamalarda destek vermeye başladı. 85,78 ilk önemli direncimiz. 85,78’in üzerinde trend güçlenecektir ve $100 yolu açılacaktır. 5 ve 20 günlük ortalamaları düşük değerlerle hesaplatıp kesişmelerinden faydalanmak gerekir.  

Doğal Gaz

Doğalgaz tarafına baktığımızda fiyatlar yılın başından bu yana %350 artarak sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Küresel enerji krizi Çin, ABD ve Avrupa’da yoğunlaşırken doğalgaz fiyatlarında her gün yeni bir rekor geliyor. Boğalar için burada iyi haber var, çünkü trend yakın zamanda değişecekmiş gibi gözükmüyor. Kuzey yarım küre için kış başladığında doğal gaz talebi daha da artacak. CME vadeli sözleşmelerde Mart-Nisan spreadi normalde olduğu 0,25-0,50 bandından saparak 1,612’ye yükseldi. Mart-Nisan kontratları arasındaki fark önemli çünkü enjeksiyon sezonu öncesi beklenen doğalgaz stoğunun bir göstergesi. Aynı zamanda bu spread kış aylarındaki doğalgaz talebinin ne seviyede olacağını da gösteriyor. Spread bu şekilde ortalamanın 5-6 katı seviyesinde kaldığı sürece doğal gaz fiyatları yükseliş trendini sürdürecektir.

Teknik olarak baktığımızda fibonacci seviyesinden bir kâr realizasyonu var. Bu yükseliş sonrası geç kalmış normal bir hareket. 5,72 ve 5,21 kısa vadeli önemli destek seviyeleri olarak kabul edilebilir. Yükselişin devamı için 6,51’deki fibonacci seviyesinin geçilmesi önemli.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

OPEC+ Öncesi Petrol Piyasası

Petrol piyasasını önemli şekilde etkileyecek OPEC+ toplantısı bugün Türkiye saatiyle 16:00’da başlayacak. Toplantıda Kasım ayı günlük üretim miktarı belirlenecek. OPEC+ günlük 400.000 varil artırım kararına bu toplantıda da uyması bekleniyor.

Brent petrol yılbaşından bu yana %56 arttı. Fiyatlardaki bu artış sayesinde OPEC+ pandemi dönemindeki rekor arz kesintilerini azaltıp piyasaya daha fazla petrol verebildi. Geçtiğimiz hafta Brent petrol fiyatlarının üç yılın ardından ilk kez 80 USD’nin üzerine çıkması daha yüksek arzı teşvik ediyor. Kış mevsimi öncesinde piyasalarda oluşan yüksek fiyat ve talep OPEC+ üyeleri için daha fazla arzı cazip hale getirebilir.

Karar öncesi piyasa yatay seyrediyor. Brent petrol şuan 78,75 ve 79,51 aralığında dalgalanıyor. Boğalar, kartelin mevcut üretim planına sadık kalıp arzın günde 400.000 varil artırılmasını bekliyor. Eğer kartel günde 400.000 varil üzerinde anlaşırsa Brent petrolde 80 USD üzerine bir atak görürüz. Kartel eğer üretim planına sadık kalmayıp arzı 400.000 varilden daha fazla artırırsa işte o zaman kısa vadeli satış başlangıcı görürüz.

Brent petrolde şuan aralık kontratları işlem görüyor. Aralık-Ocak spreadinde bir olumsuzluk yok. Ben bu yüzden OPEC+’ın üretim planına uyarak kasım ayında da arzı 400.000 varil artıracağını bekliyorum.  

Boğa Senaryosu

78.75’in üzerinde kaldığı sürece boğalar güçlü olacaktır. İlk yukarı yönlü hedef 80,58 USD. 80,58 USD psikolojik seviyesinin üzerine çıkmak boğaları daha da güçlendirecektir. 80,58 psikolojik direnci kırıldığında 86,80 ve 88,66 seviyeleri gündeme gelecektir.

Ayı Senaryosu

Beklenenin üzerinde bir arz artışı geldiği takdirde ilk önce 78,96’daki 20 periyotluk üssel hareketli ortalamaya doğru çekiliriz. 20 periyotluk ortalamanın altında satışlar hızlanacaktır. Öncelikle 78,38 sonra 78,01 ve 77,56 destekleri hedef olarak kabul edilebilir.  78,28’deki 50 periyotluk hareketli ortalama ve 77,38’deki 200 periyotluk hareketli ortalamalar destek olarak çalışabilir.

Okumaya Devam Et

PETROL

Covid-19’un Gölgesinde Petrol Piyasası

2020 yılı emtia piyasaları için tartışmasız çok ilginç bir yıl oldu. Covid-19 önlemleri piyasada milyonlarca varil petrol talebinin düşmesine neden oldu. Bu yüzden tarihte ilk kez WTI petrolde negatif fiyatlama dahi gördük. Fiyatlar ne kadar normalleşmiş gibi görünse de petrolün iki yönlü riskler arasında kaldığını görüyoruz.

Petrol Arzı ve Talebi

2014 yılında günlük birkaç milyon varil talep düşüşünden dolayı sert bir ayı piyasasıyla karşı karşıya kalmıştık. Şubattan itibaren covid-19 açıkça talepte büyük bir düşüşe neden oldu. Gördüğünüz grafik 2020 boyunca petrol arzı ve talebini gösteriyor. 2020’nin 1. Çeyreğinde 15 milyon varil günlük arz fazlası görünürken 2. Çeyreği 6-7 milyon varil günlük arz fazlasına geriledi. OPEC+’ın petroldeki arz kesintileri petrol arz ve talebinin dengelenmesini sağladı. 3. çeyrekte arz fazlası 6 milyon varile kadar geriledi. Petrol stokları ise 2 milyar varil seviyelerinde. 2020 sonuna kadar OPEC+ kesintilerinin devam etmesiyle stoklardan 800 milyon varil tüketilecek ve 2021 yılına 1.2 milyar stok ile girilmesi bekleniyor.

Petrol Sermaye Harcaması

Covid-19’un bir sonucu olarak şirketlerin sermaye harcamaları sert şekilde düştü. Petrol sermaye harcamalarının düşmesi petrol arzında uzun vadeli bir düşüşe neden olması bekleniyor.

Grafik 2020 yılında şirket bazında petrol ve gaz şirketlerinin sermaye harcamalarını ve bütçe kesintilerini göstermektedir. Genel olarak şirketlerin büyük çoğunluğu yatırımlarını %20-%60 oranın düşürdü. Sermaye harcamalarının hızlı bir şekilde toparlanması beklenmiyor. Bunun nedeni arz kesintilerinin yıl sonuna kadar devam etmesi beklenmesine rağmen petrol fiyatlarının hala covid öncesine göre $20 aşağıda bulunması. Şirketlerin sermaye harcamalarını artırması uzun yıllar sürecektir.

Petrol Depolama

Ayrıca, 2020’den sonra depolarda 1.2 milyar varil petrol kalması bekleniyor tabi bu stoklar bir anda piyasaya salınmayacaktır. Petrol depolama maliyetleri ABD’de 0,4 $/ varil seviyesindedir. Tüccarlar için orta vadeli fiyatların iyileşmesi için bu depolama maliyetleri kabul edilebilir seviyededir. Tüccarlar uzun vadeli arz kıtlığının devam etmesini beklediği sürece petrolü depolamaya devam edecektir.
2021 yılı OPEC’in üretim kesintilerinden sonra üretimi canlandırmak istemesi arzın artışıyla sonuçlanabilir. Covid öncesine göre küresel arz hala 10 milyon varil/gün daha düşük olduğu görüyor. OPEC kesintileri 2021 Ocak itibariyle sona erecek ve kesintilere uymakta zorlanan Meksika, Cezayir gibi ülkelerin tam kapasiteyle üretim yapması bekleniyor.

Petrol Fiyat Potansiyeli

Petrolün potansiyeli, devam eden OPEC+ kesintileri ve covid nedeniyle talepteki düşüşün azalması fiyatların yükseliş potansiyeli artırıyor. Bütün piyasalarda olduğu gibi petrolünde gözü kulağı covid-19 aşısında. Rusya, Ekim ayından itibaren vatandaşlarını aşılamaya başlayacağını duyurdu. ABD tarafında Trump seçimden önce aşının hazır olacağını söyledi. ABD tarafında pzifer, moderna ve johnson and Johnson firmaları faz 3 denemelerine geçti. Aşılardan %100 emin olmadan kısıtlamaları kaldırmak petrol fiyatlarında baskı oluşturacaktır.
Covid-19 yeniden yükselip yeni kapanmalara neden olabilir. Hem petrol fiyatları hem de petrol endüstrisi için oldukça olumsuz olacaktır. ABD tarafında petrol şirketleri şubattan bu yana harap oldu. Petrol talebinin artması petrol şirketlerinin tekrardan toparlanmasını sağlayacaktır. Sermaye harcamalarının covid öncesi seviyelere gelmesi uzun süre alacaktır. OPEC+’ın 2021’de yeni arz kesintileri getirmesi hem depolamaları tüketecektir hem fiyatları destekleyecektir. OPEC+ toplantıları mutlaka takip edilmelidir.

Okumaya Devam Et

ENERJİ

Petrol Fiyatları 40 dolar üzeri kalıcı mı ?

 Petrol yükselişini sürdürecek mi ?  Petrol Fiyatları bu hafta nasıl hareket edebilir ? Petrol ihracatçı ülkeler yükselişe ne diyor bugün bunları ele alacağız . Geçen haftaki yazı 

Bu hafta Petrol de boğalara Fourth of July da yakıt talebinin artacağı beklentileri ve Trump’ın virüsü küçümsemesi yardım etti.
ABD’nin ham petrol stokları 26 Haziran’da sona eren haftada 7,2 milyon varil azaldı (tahmin edilenden yaklaşık 10 kat daha fazla)
PETROL İHRAÇ EDEN ÜLKELER ÖRGÜTÜ talebin normal seviyelere gelmeden petrol fiyatlarının daha fazla yükselmesine izin vermeyecek.
Suudi Arabistan ve Rusya öncülüğünde OPEC+ ve diğer petrol üreticisi ülkeler ağustostan itibaren aralığa kadar 7,7 milyon günlük varil (7,7m bpd) azalacak.

ABD ham petrol stoklarının azalması petrolün 40 doların üzerinde kalmasına destek sağlıyor. Ek olarak da geçen hafta ABD istihdam rakamlarının beklentinin üzerinde gelmesinden sonra 4% yükselmişti.
WTI, bir önceki haftaki% 3.2’lik kayıpla karşılaştırıldığında% 5.6 kazandı.
Brent ise bir önceki haftalık 2.8 % ‘lik kayıpla karşılaştırıldığında% 4.3 kazandı.
Bu güzel haberlere rağmen Kovid-19 hala devam ediyor üstelik son günlerde ivme kazanarak vaka artışı meydana geliyor. Amerika’nın bazı eyaletlerinde (New York Texas Miami’de) restoran ve Barlar tekrar kapandı . Korku tekrar gelirse boğalar tekrar ön plana çıkabilir. ABD de genel anlamda bi açılma söz konusu ama y eni salgın dalgası paniğe yol açarsa, eyalet valilerini Mart ve Nisan aylarında yaptıkları gibi ekonomilerini yeniden kapatmaya ve ekonomik iyileşmeye ve petrol talebinin tekrar çökmesine sebep olabilir. Trump yönetimi bunu önlemek için elinden geleni yapıyor.
Ama Trump 130,000’e yakın ölüm ve 2.8 milyon enfekte olmasına rağmen virüsün 99% zararsız olduğunu söylüyor.
Sydney’de çevrimiçi ticaret platformu OANDA’ nın üst düzey pazar stratejisti Jeffrey Halley, “Petrol fiyatları şu anda ayılar ve boğalar ar arasında dengelenmiş görünüyor” dedi. “Bir yandan, geçen hafta açıklanan ekonomik verilerin iyi gelmesi şimdilik küresel bir toparlanmanın devam ettiğini vurguluyor” dedi.
“Öte yandan, Mart ortasından bu yana çok az bir toparlanma kaydeden piyasanın uzun ömürlülüğünden kuşkulanıldığı için kazançları kapatıyor.”

Okumaya Devam Et

ENERJİ

PETROL’DEKİ YÜKSELİŞİN SONU GELDİ Mİ?

Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta dünya genelinde covid-19 vaka sayılarının artmasıyla birlikte düşüş yaşadı. Hafta başındaki ABD petrol stoklarındaki düşüş petrol fiyatlarına destek olmuştu. Ayrıca ABD, AB ve Çin’den gelen olumlu ekonomik verilerde petrol fiyatlarına hafta başında destek olmuştu.

Perşembe günü ABD’deki en büyük covid-19 vaka artışının yaşanması enerji piyasalarında endişe yarattı. ABD’de normale dönüş durduruldu. Texas Valisi Greg Abbot kamusal alanlarda maske kullanımını zorunlu kıldı. Florida’da ise bir günde 10.000’den fazla vaka bildirdi.

ABD ham petrol stokları iki hafta önce tarihi zirve yapmıştı. Geçtiğimiz pazartesi düşüş göstererek petrol fiyatlarını destekledi. OPEC+ tarafında ise Suudi Arabistan günlük üretim kotasının 1 milyon varil altına indi. Petrol arzının iki tarafta da kesilmesi fiyatları olumlu etkiledi. Çin’den gelen olumlu ekonomik verilerde bu ralliyi destekledi. Çin tarafında haftaya gümrük verileri açıklanacak petrol ve doğalgaz ithalatının hangi seviyelere geldiği önemli. Kesinlikle takip edilmesi gerekiyor.

Covid-19 kısıtlamalarının bitmesiyle özellikle benzin ve doğalgaz talebi enerji piyasalarını ayakta tuttu. Bu iki piyasanın artan vaka sayılarına karşı petrol fiyatlarını bu seviyelerde tutabilmesi zorlaşıyor. OPEC+ ise Ağustos ayı itibariyle arz kesintilerini hafifletmeyi planlıyor. Reuters’ın haberine göre OPEC+ arz kesintisini bir ay daha uzatmaktan kaçınacak.Biz bu konuda Rusya’nın tavrını önemli görüyoruz. Rusya kesintiler yüzünden açık veriyor. Petrol gelirleri düştü. Avrupa Doğalgaz piyasasındaysa ABD ve Katar’ın LNG ile pazara girme çabaları Rusya’nın Pazar payını tehdit ediyor. Rus enerji bakanı Alexander Novak Perşembe günü yaptığı açıklamada ‘’henüz değişiklik yapmak için bir hazırlık yok’’ demişti. Statista’nın verilerine göre Rusya 1999 yılından bu yana Petrol ihracatının en düşük seviyesinde. Temmuz ayında Avrupa’ya sadece 900.000 milyon varil petrol gönderecek. Bu son 20 yılın en düşük seviyesi.

Petrol Üretim ve Dağıtım Şirketleri

Shell (NYSE: RDS.A)

Hollanda merkezli Shell şirketi bu yıl 15-22 milyar USD arası bir varlık azaltımına gidebileceğini güncelleme notlarıyla açıkladı. Covid-19 nedeniyle oluşan kriz petrol piyasasını hala etkisi altında tutuyor. Ayrıca öz kaynak/borç oranının %3 artması bekleniyor. ( güncelleme notu için: https://www.shell.com/media/news-and-media-releases/2020/shell-second-quarter-2020-update-note.html )

Energy Transfer (NYSE: ET)

Dakota Access boru hattındaki 2 katına çıkarılması yönündeki isteği piyasadan karşılık bulamıyor. Müşteriler üretimin düştüğü için boru hattının büyümesine gerek olmadığını savunuyor.

Exxon Mobil (NYSE: XOM)

Şirket raporlarına göre ikinci çeyrek faaliyet kârında büyük bir düşüş bekleniyor. Reuters’un analistlerine göre şirket ikinci çeyrekte 2.3 milyar USD zarar etmesi bekleniyor.

Okumaya Devam Et

PETROL

OPEC+ Öncesi Rusya Petrol Piyasasının Durumu

OPEC+ petrol arz kesintisiyle petrol fiyatları yükselmeye başlamıştı. Rusya’nın ürettiği ural tipi petrol Nisan başında varil başına $16.55 seviyelerindeydi. Şuan ise varil başı fiyatı $39.90 seviyesinden işlem görüyor. Petrol fiyatları Rusya’ya OPEC+’la neden anlaştığını hatırlatıyor. Rusya toplantı öncesi fiyatların yükselişini unutmayacaktır.

Rusya’nın ana ihracat ürünü Ural ham petrolüdür. Rusya’nın denizaşırı ihracatındaki büyük kesintiler ve diğer üreticilerin üretimi azaltması arz talep dengesinin tekrar oluşmasını sağladı. Rusya Avrupa pazarında payını güçlendirmek için $2-5 arası iskontolu satışlar yaptığı bilgisine ulaştık. Rusya petrol ihracatı için Avrupa ve Çin pazarı büyük önem taşıyor. Ural petrolün ana pazarlarını Avrupa ve Çin oluşturuyor. Ural tipi petrolün ortalama yoğunluğu güzel bir artı olmasına rağmen kükürt değeri çok yüksektir.

Covid-19 ile düşen talebe yanıt olarak OPEC ve üyesi olmayan ülkeler OPEC+ adı altında anlaşma yaptılar ve tarihin en büyük arz kesintisini sağladılar. Arz kesintisi ilk başlarda fiyatlara doğrudan etki etmemesine rağmen hükümetlerin ekonomileri açma politikaları talebin tekrardan artmasını sağladı. OPEC+ arz kesintisi anlaşması Haziran sonunda bitecek. Şimdi OPEC+ tekrardan arz kesintisinin uzayıp uzamaması kararını vermek için toplanacak.

Rusya Ural Petrol İhracatı

Rusya ham petrolü iki ana kanal ile ihraç ediyor. Doğrudan boru hatlarıyla Çin ve Avrupa’ya veya Baltık ve Karadeniz’deki limanlardan tankerlere. Deniz yoluyla yapılan sevkiyat Rus Petrol ihracatının en takip edilebilir kısmı. Moskova, kesintileri deniz yoluyla sevkiyatta yoğunlaştırmış gibi duruyor. Bloomberg data terminaline göre Rus limanlarında günde 1.33 milyon varil Ural ham petrol yüklemesi yapılıyor. 2013 yılında günde 3 milyon varilin üzerinde sevkiyat yapılıyordu. 1.33 milyon varil son on yıldaki en düşük yükleme miktarı.
Ural petrol kükürt oranı yüksek olduğu için endüstri ortalamasına göre ağır bir akaryakıttır. Normalde gemilerde ve elektrik santrallerinde kullanılan yakıt yüksek iskontolu satılır. Arz kısıtlamaları fiyatların artmasını sağladı. En fazla artış ise Ural tipi petrolde gerçekleşti. Ural tipi petrol 1990’dan bu yana Brent benchmarkına göre en yüksek primle işlem yapıyor.

Rusya’nın kesintilere devam etmek için elinden geleni yapacağını düşünüyorum. Çünkü kesintiler biterse Suudi Arabistan daha fazla pazar payı için üretimleri artırıp indirimli satışlar yapacaktır. Bir önceki petrol fiyat savaşının Rus bütçesine etkisi yüklü olmuştu. Putin’in çok önemsediği Rus Merkez Bankası rezervlerinde dahi düşüş görmüştük. Ben OPEC+ toplantısından iki ay daha arz kısıtlamalarının uzaması yönünde anlaşma çıkacağını düşünüyorum. 

Okumaya Devam Et

PETROL

OPEC+ Petrol Arz Kesintisi Anlaşmasını Uzatacak Mı?

4 Haziran Perşembe günü OPEC+ toplantısı düzenlenecek. Nisan ayında kabul edilen kesintiyle küresel petrol arzı günde 9.7 milyon varile düşürülmüştü. Bu anlaşma Haziran ayının sonunda bitiyor.
Mevcut raporlar ve gelen kulis bilgileriyle arz kısıtlamalarının bir ila üç ay uzatılacağını öngörüyoruz. Henüz taraflardan gelen net bir açıklama yok. Bazı analistler Rusya’nın kısıtlamaları en fazla bir ay daha uzatmak istediğini söylüyor. Suudi Arabistan cephesinden gelen haberlerse Suudilerin kısıtlamaları yıl sonuna kadar sürdürmek istediği yönünde. Reuters’ın haberine göre bir Rus yetkili mevcut kesintiler üzerine ‘’Bu bir ya da iki ay için değil’’ dedi.
Tarihi petrol arz kesintisi petrol piyasasını çılgın fiyatlamalardan çekmeyi başardı. Negatif fiyatlamaları gördüğümüz piyasa şuan $30 seviyelerinde seyrediyor. ABD shale oil üretiminin günde 1.6 milyon varil azalması da fiyatların yükselmesine yardımcı oldu. Nisan ve mayıs aylarında ABD shale oil üretimi %12’den fazla azaldı.
Rusya tarafından gelen açıklamaları ve piyasanın durumunu düşündüğümüzde Rusya’nın iki aydan fazla kesintilere devam edeceğini düşünmüyoruz. Bir seviyeden sonra iş petrol fiyatlarında bütçe dengesine doğru kayıyor. Rusya düşük petrol ve doğalgaz fiyatlarından dolayı büyük sorunlar yaşıyor. Ayrıca iki ay daha kesintilerin devam etmesi petrol fiyatlarını $40 seviyesine getirecektir. Hem bütçe sorunları hem de yükselen petrol fiyatları yeni bir petrol fiyat savaşı çıkarabilir.

OPEC İçindeki Uyum Sıkıntıları

İran ve Nijerya Nisan ayında alınan arz kesintisi kararına yeterince sadık kalamadı. Irak, Mayıs ayında %42 civarında kesintilere uydu. Nijerya, Mayıs ayında sadece %34 oranında kesintilere uydu. Haziran ayında bu uyumun artacağını düşünüyoruz. Zaten petrol fiyatları en kötüyü geride bıraktı. Ülkeler artan talep ile biraz daha rahat satış yapacaktır.
Küresel makroekonomik göstergelere baktığımızda karışık durum devam ediyor. Piyasalarda toparlanma sinyalleri gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini dolar karşısında güçlendirdi. ING Bank’tan FX departmanı müdürü Chris Turner WSJ’ye ‘’Küresel büyüme 2017’de olduğu gibi olmayacak, ancak bulmacanın parçaları yavaş yavaş yerine oturuyor’’ dedi.
Chris Turner’ın konuşmasına göre petrol başta olmak üzere bütün göstergelerin covid-19 öncesi seviyelerde kalacak demektir. Zaten Çin ve ABD’den gelen veriler toparlanma gösterse bile hepsi eşik seviyelerinin altında seyretmeye devam ediyor.

Okumaya Devam Et

PETROL

Deniz Petrol Platformları Zor Bir Süreçten Geçiyor

Düşük talep, artan stoklar, düşük fiyatlar, covid-19 ve kasırga mevsimi, deniz petrol endüstrisinin üzerinde kara bulutlar geziyor. Küresel petrol üretiminin %30’undan sorumlu olan deniz petrol piyasası, ekstrem bir dizi zorlukla karşı karşıya. Küresel ekonomide devam eden covid-19 salgının etkileriyle şirketler yatırım harcamalarını düşürmek için uğraşıyor. Çoğu şirket yapılması planlanan yatırımları tekrardan değerlendirmeye aldığını söylüyor.
Kriz, petrol üretimini çok sert vurdu. Bu yaşanan durumlar esnek sondaj sistemleri ve maliyetlerin daha düşük olduğu kara petrol üretiminin lehine oldu.
Petrol piyasasının durumu kötüleştikçe birçok yeni denizaşırı proje bile askıya alındı . Şirketler, yakın dönemin giderek belirsizleşmesi nedeniyle sondaj kulelerinin, depoların ve diğer araçların kiralama sözleşmelerinin iptaline hazırlanıyorlar.
Shell’in bazı deniz petrol platformlarındaki çalışanların covid-19’a yakalanmasından dolayı bazı tesisleri bir süre kapatıldı. Ayrıca oradaki işler helikopterlerle tahliye edildi. Bu tarz problemlerin diğer denizaşırı tesislerde çıkmaması için gerekli önlemleri almaya çalışıyorlar.
Shell salgınlarla boğuşan tek şirket değil.
Son haftalarda, Meksika Körfezi, Kuzey Denizi ve Kanada’daki açık deniz tesislerinde yüzlerce işçiye COVID-19 bulaştı.
Covid-19, açık deniz endüstrisinin uğraştığı gittikçe artan sıkıntılar listesine ekleniyor.

Petrol Fiyatları Açık Deniz Petrol Üreticileri İçin Sorun Olmaya Devam Ediyor

Açık deniz tesislerinde petrol üreten bir çok firma 2015’teki petrol fiyatlarının $100 seviyelerinden düşmeye başlamasından bu yana henüz toparlanmış değiller. Şirketler için deniz platformları her geçen gün çok fazla sorun haline geliyor.
Enerji analisti Jon Marsh Duesund, “Açık deniz sondaj makineleri ve açık deniz gemi tedarikçileri, yeterli sermaye harcamaları kesintisi yapmadıkları sürece, faaliyet faaliyetlerinden elde ettikleri kazanç ile 2020 maliyetlerinin altından kalkmaları imkansız.” dedi. “Aksi takdirde, yeniden finansman için sermaye piyasalarına dönmeleri gerekecek” diye ekledi.
Petrol üreticileri 2020’nin başından bu yana çok zor zamanlar geçiriyor. Ülkeler artık ekonomileri açmaya başlamalarına rağmen petrol talebinin eski haline dönmesi uzun zaman alacaktır. Çünkü çoğu fabrika küçülmeye gitti. Evden çalışma modeli bu dönemde hız kazandı. Bu dönemden sonra evden çalışacak kişilerin artması bekleniyor. Evden çalışanların artması küresel olarak günlük petrol talebine doğrudan etki edecektir. Bütün bunları düşündüğümüzde petrol piyasasını kötü günler bekliyor. Deniz petrol üretimi için kara bulutların önümüzdeki süreçte daha sert çökeceğini söyleyebiliriz.

Okumaya Devam Et

PETROL

Libya’da Petrol ve Doğu Akdeniz Mücadelesi

Libya düğümü uzun süredir bir çözüm bulamadı. Türkiye Cumhuriyeti de bir süredir sahadaki aktif oyunculardan biri. Trablus’taki meşru hükümet olan Serrac hükümetini destekliyor. Diğer taraftaysa Mısır BAE ve Rus paralı askerleri destekli Hafter güçleri bulunuyor.

Türkiye Sahada aktif olduğundan beri Hafter güçlerini başkentten uzaklaştırdı. Stratejik alanların ele geçirilmesi için Serrac hükümetine destek sağladı. Hafter’in önemli bölgelerden çekilmesini sağladı.
Bu olaylar Kaddafi sonrası petrol zengini ülkedeki güç çekişmesiyle başladı. Türkiye sahaya inene kadar Batı ülkelerinin birçoğunun desteği bile Hafter tarafındaydı. Bu sefer oyun kurucu Türkiye oldu. Türkiye’nin sahaya inmesi Hafter ve destekçilerini oldukça rahatsız etti. Hafter ‘’Türkler hava gücümüz için meşru hedefler’’ dedi sonra Türkiye Libya’ya karadan havaya savunma sistemleri gönderdi.

Geçtiğimiz haftalarda Hafter’e çok darbe vuruldu. Trablus’a tekrardan ilerlemek Hafter tarafı için çok zor görünüyor. Hafter geçtiğimiz hafta önemli hava üssü olan Vatiyye üssünü kaybetti. Ayrıca BAE’dan aldığını hava savunma sistemleri de etkisiz hale getirildi. General Hafter Çarşamba gününden beri geri çekiliyor.

Hafter’in bu saatten sonra yapacağı hareketleri önemle takip etmek gerekiyor. Hafter’in hava kuvvetleri komutanı Saqr Al-Jaroushi ‘’Libya tarihinin en büyük hava operasyonlarını yapacağız’’ dedi.

Yasal Libya hükümeti Rusya’nın Hafter’e 6 MİG-29 ve 2 Su-24 gönderdiğini iddia etti. Rusya Wagner paralı askerlerinin Libya’da olduğunu hala resmen kabul etmedi. İki gün önce Wagnerlerin geri çekilme görüntüleri ortaya çıktığı için artık sahada aktif bir oyuncu olduklarını biliyoruz. Rusya’yı bu inkârı ve çıkan görüntüler Rusya’nın küçük düşmesini sağladı.

Artık Rusya ile hem Suriye’de hem Libya’da karşı karşıyayız diyebiliriz. Akdeniz’deki enerji mücadelesinin bir bölümü artık Libya’ya taşındı. Saqr Al-Jaroushi’nin açıklamalarına baktığımızda artık Rusya savaş uçakları bizim bölgedeki birimlerimizi resmen meşru hedef olarak görecek.

Libya ‘da Petrol Mücadelesi

Libya’da Kaddafi sonrası petrol sahalarının kontrolü petrol ihraç eden ülkeler ve petrol piyasasında söz sahibi olmak isteyenler için önem arz ediyordu. BAE yasal Serrac hükümetinde yeterince nüfus elde edemediği  için yönünü Hafter’e çevirdi. BAE için Hafter’in sadece Trablus’un doğusu ve güneyini Libya’yı kontrol etmesi bile kazançlı olacaktır. Çünkü Libya’nın petrol sahaları doğu ve güney kısımında toplanmıştır.

Libya’daki petrol alanları

BAE aynı zamanda DP World liman şirketi Doğu Akdeniz’de genişlemeyi amaçladığı için Libya üzerinden Doğu Akdeniz’e erişim istiyorlar. Özellikle Bingazi şehri ve liman BAE’nın Doğu Akdeniz hedefleri için önemli görülüyor. Bu yüzden BAE için Doğu Libya’nın kontrolü çok büyük önem arz ediyor.
Bu ayın başında General Hafter’e bağlı birlikler Bingazi’deki Brega Oil Co. merkezini bastılar. Ayrıca şirket yasal Serrac hükümetini desteklediği için direktörünü görevden aldılar. Brega Oil Libya’daki en büyük petrol şirketi. Şirketin Trablus’taki Serrac hükümetini desteklemesi doğrudan Hafter’in tüm Libya’ya hükmetme ilanını geçersiz kılacaktı. 

BAE’nın amacı doğrultusunda limanlar ve petrol üretimi eski haline gelirse Hafter’in petrol ihraç etmek için Trablus’a ihtiyacı kalmayacaktır. Bu durum oluşursa ABD’deki en büyük lobicilerden biri olan BAE tüm gücüyle Hafter’i meşru petrol üreticisi olarak tanıtmaya çalışacaktır. OPEC’te de benzer durumu yapacağı için Trablus hükümeti için Hafter’in petrol ihraç etmesi büyük problem oluşturacaktır.

Libya petrol ve doğal gaz altyapısı
EIA’nın Libya için hazırladığı petrol ve doğal gaz altyapısı. (EIA’nın Libya sayfası için)

Bu duruma bir müdahale olarak Türkiye Petrolleri AO. Libya açıklarında petrol arama izni için başvuruda bulundu.

Bunun ikinci adımı Libya anakarası üzerinde petrol arama izni başvurusu olacaktır. Bu durum BAE’nin Hafter stratejisi için iyi olmayacaktır. Petrol sondaj ve çıkartma yetkilerinin Serrac hükümeti tarafından TPAO’ya verilmesiyle Serrac hükümetinin meşruiyetini kabul ettirmek için önemli bir adım olacaktır. Diğer taraftan ise ABD’nin Libya büyükelçisi Richard Norland Serrac hükümetinin terörizme karşı katkılarından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Ayrıca Rusya’nın ve para askeri grupların Libya’nın istikrarını bozmaya yönelik eylemlerin sonlandırılmasını gerektiğini söyledi.

BAE ile girdiğimiz Libya petrol mücadelesinde şuan sahada galip taraf biz görünüyoruz. Serrac tekrardan bütün Libya’yı kontrol etmesi bizim için önce Doğu Akdeniz’de sonra Libya anakarasında petrol çıkartmaya yarayacaktır. Libya petrollerinin kontrolünde söz sahibi olmamız ülkemizin enerji ihtiyacını karşılayacaktır ve firmalarımızın değerini artıracaktır. Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz’de sürekli karşımızda olan Rusya’ya karşı Libya’da kazanılacak zafer büyük önem arz etmektedir.

Okumaya Devam Et

PETROL

Dünyanın En Büyük Petrol İthalatçısı Depolama Kapasitesini Artırıyor

Hükümet, Çin’in petrol depolama kapasitesini artıracağını ve enerji arz güvenliğini artırmak için geleneksel olmayan gaz arama çalışmalarını yapacağını da ekleyerek Ulusal Halk Kongresi’ne enerjiyle ilgili açıklamalar yaptı.
Dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin gerileyen petrol fiyatlarını değerlendirmek için petrol depolamaya devam ediyor. Her biri 2 milyon varil taşıyan 117 tankerlik bir filonun Ağustos’a kadar Çin’e ucuz ham petrol taşıyacağını biliyoruz. Bu tankerler en az 230 milyon varil petrol teslim edecekler. Bu teslimat ile Çin kendi petrol ithalat rekorunu %11 artıracaktır. Nisan ayında Çin’in petrol talebi günde 11.81 milyon varil oldu. Bu yoldaki tankerler ile yaklaşık 20 günlük talep karşılanacaktır.

BloombergNEF’in verilerine göre Çin’de trafik virüs öncesi seviyelerin yaklaşık %50 altında kaldı. Şangay’da ise %30 altında. Çin Gümrük verilerine göre Nisan ayında günde 9.9 milyon varil petrol ithal edildi. Eğer trafik verileri böyle virüs öncesindeki gibi kalmaya devam ettiğini varsayarsak Çin’in petrol ithalatı tavan seviyesini görmüş olabilir. Tabi depolama kapasitelerinin artırılması talepteki canlanmayı olumlu etkileyecektir.

Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.