Connect with us

HABERLER

Mısırda En Büyük Sorun Talep

Amerikalı mısır çiftçileri, hükümet yardımı ve optimum büyüme koşullarında daha iyi hissetmeye ve ekonomiye umutla bakmaya başladılar fakat bu etkiyi bozan tek bir etken var: TALEP
ABD biyoyakıt endüstrisi ekonominin salgın sonrasında açılmaya başlamasına rağmen hala topallıyor. Bitkilerin bir kısmı el dezenfektanı üretilmek için kullanılsa da mısır mahsulünün üçte birlik talebini oluşturan etanol talebinin yanına dahi yaklaşamayacak kadar küçük rakamları barındırmaktadır.
Bu arada, ılıman sıcaklıklar ve sık sık yağan yağmur, rekor büyüklükte mısır hasadı olması beklentilerini arttırıyor. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre Iowa 26 yılın en iyi mısır yetiştirme sezonunda. Ayrıca 2018 yılından beri ilk kez koşullar %74 oranla iyi veya mükemmel olarak derecelendirildi.
Karantina ve sosyal kısıtlamalar arabaları yoldan uzak tutarak yakıt ihtiyacını azaltır. ABD Ziraat Dairesi verileri Nisan ayında, yakıt kullanımı için mısır kullanımının %40 düştüğünü gösterdi. Bazı tesisler tarafından el dezenfektanı için daha fazla endüstriyel alkol üretmeye yönelik bir hamlenin, yakıt çıkışındaki kaybı telafi etmesi ise neredeyse imkansız.
Etanol talebinin olmayışı, mısırı baskı altında tuttu ve fiyatlar 2006’dan bu yana görülen en düşük seviye oldu.
Salı günü yayınlanan Purdue Üniversitesi / CME Ag Ekonomi Barometresi’ne göre, Amerikalı çiftçilerin yüzde seksen biri ABD etanol endüstrisinin gelecekteki yaşayabilirliği konusunda ya çok endişeli ya da biraz endişeliydi . Genel tarım ekonomisi barometresi biraz arttı, ancak bu muhtemelen Covid-19’un etkisini hafifletmeye yardımcı olmak için Mayıs ortasında 19 milyar dolarlık bir yardım paketine bağlıydı.
Purdue Üniversitesi profesörü Jim Mintert, “Mevcut Koşullar Endeksindeki iyileşme, kısmen, çiftçilerin 2020’nin ilk iki çeyreğinde meydana gelen kayıplar için CFAP kapsamında alacağı ayrıntılarla ilgili farkındalığın artmasıyla muhtemelen motive edildi.” Dedi.

BESİ SIĞIRI

Haftalık Sığır Piyasası Özeti

Sözleşmeler Cuma sabahı erken saatlerde belirlenen hızda devam ediyor; canlı sığırlar yakınlardaki sözleşmelerde baskı hissetmeye devam ediyor, yemlik sığır pazarı her yerde mütevazı toplanıyor. Gün, Sığır Besleme Raporunun çıkmasını bekliyor, böylece hafta kapanıp hafta sonuna girebiliyor.
Temmuz mısır kile başına 1 1/4 sent düştü ve Temmuz soya küspesi 1,60 $ arttı. Dow Jones Endüstri Ekseni 132.17 puan düştü ve NASDAQ 3.26 puan düştü.
Canlı Sığır
Ertelenen sözleşmeler 2021’e doğru ılımlı bir şekilde yükselirken, yakınlardaki sözleşmeler endüstrilerden beslenen sığırların envanterinin nasıl yönetileceğini bilmeden canlı sığır sözleşmeleri öğleden sonraki saatlerde karışık ticaret yaparken yakalanıyor. Haziran ayı canlı sığırları 97.17 $’dan 1.62 $ düştü, Ağustos ayı canlı sığır 97,10$’dan 1,22 $ ve Ekim canlı sığır 99,37 $’dan 0,052 $ düştü. Yakındaki sözleşmeler 100 $ eşiğinde baskı altına alınmaya devam ediyor ve gün ilerledikçe Haziran sözleşmesi daha da bu seviyeden uzaklaştı. Nakit sığır ticareti sessiz, son derece sessiz ve geçen hafta 100.000’den fazla sığır satın alan paketleyicilerin, hafta sonu ve COF raporunun üstünde saldırganlıkları büyük olasılıkla değişmeyecekleri göz önüne alındığında oldukça sessiz durumda.
Besi Sığır
Besi sığırı sözleşmeleri momentumlarını Perşembe gününden değiştirdi ve Cuma günü mütevazi bir şekilde yükseldi. Ağustos sözleşmeleri 129.42 $’dan 0.55 $, Eylül sözleşmeleri 130.77 $’dan 0.65 $ ve Ekim sözleşmeleri 131.95 $’dan 0.77 $ yükseldi. Kırsal alandaki buzağı satışları ve tüketim dikkate alındığında piyasanın zor bir noktada sıkıştığını görmekteyiz. Hükümetten gelecek destekler bu sıkışıklığı giderecektir.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Salgının Şeker Piyasasına Etkisi

Pazar endişeleri yersiz, tüketim artıyor ve ihracat fırsatları açılıyor. Yıl başından beri birçok şeker stoğu düşüyor. Kovid-19 salgını talebi etkilediğinden düşüş Mart ayından bu yana daha keskin oldu. Bununla birlikte, restoranların, kafelerin ve pastanelerin devletler genelinde faaliyetlerine devam ederek tatlandırıcıya olan talebi canlandırdığı göz önüne alındığında, talep yıkımıyla ilgili piyasa endişeleri biraz abartılı görünüyor.
Ayrıca, dünyadaki düşük fiyatlara rağmen, Hintli şeker fabrikaları şekerleri için Endonezya ve İran’dan prim alıyorlar. Bu nedenle, mevcut şeker sezonu – 1 Ekim 2019 – 30 Eylül 2020 – muhtemelen bir önceki yıla göre daha düşük bir kapanış stoğu ile bitecek.
Azaltılmış stok, yüksek ihracat ve şeker üzerindeki marjları koruyacak minimum destek fiyatı (MSP) aslında şeker fabrikaları için pozitiftir. 1 Ekim 2019 ve 30 Nisan 2020 tarihleri arasında Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği’nin tahminlerine göre, geçen yıl şeker fabrikalarının üretimi aynı dönemde 32.17 milyon ton’dan %20 düşüşle 25.8 milyon ton oldu. Bundan salgın sorumlu tutulamaz. Mart ayından önce bile, mevcut şeker mevsiminde, üreticilerin kamış üretimi daha az olduğu için keskin bir şekilde daha düşük bir çıktı rapor edeceği açıktı. Eylül 2020’ye kadar üreticilerin toplam 26.5 milyon ton şeker üretmeleri bekleniyor (geçen sezon 32.95 milyon tondu). Çıktıdaki bu düşüş fabrikalardaki envanteri azaltacaktır.
Cari sezon 14,5 milyon ton stokla açıldı. Bu sezonun tüketimi önceki yıla göre daha düşük olacak, ancak keskin bir şekilde düşmeyecek. Sezonun ilk beş ayında (Şubat 2020’ye kadar), şeker fabrikalarının sevkiyatları geçen yıla göre 10.24 lakh ton daha yüksekti. Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği’ne göre, bu durum Mart ve Nisan aylarında satışlardaki düşüşü dengeliyor (geçen yıla göre yaklaşık 10 lakh ton). Önümüzdeki iki ay boyunca, devletler karantinaları kaldırıldığında şeker tüketimi artacaktır. Şeker önemli bir metadır ve talep uzun süre düşük kalamaz. Limanlarda paketleme malzemesi ve işgücü yetersizliği ile Nisan ayında ihracat pazarlarına şeker sevkiyatı gönderilmesinde sorunlar yaşanmıştır. Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği verilerine göre, 30 Nisan itibarıyla şeker fabrikaları 4,2 milyon ton şeker ihracatı için sözleşme imzalamış ve 3,6 milyon ton ihraç etmiştir. Bununla birlikte, durum son 10-15 gün içinde iyileşti. Endonezya ve İran’dan Hint şekeri talebi iyi oldu.
Uluslararası fiyatlar daha düşük olmakla birlikte, Şubat ayında pound başına yaklaşık 15 sentten şu anda pound başına yaklaşık 10.5 sente kadar düşüş olurken İran ve Endonezya tarafından Hint şekeri için ödenen fiyatlar daha yüksek oldu. Üreticilerin geçmişte iç piyasa oranlarından daha düşük fiyatlarla şeker ihraç ettikleri göz önüne alındığında, mevcut eğilim canlandırıcıdır. Hindistan şeker fabrikası endüstrisi, geçen yıl 3.8 milyon tona kıyasla bu yıl en az 5-5.5 milyon ton şeker ihraç edebilir. Büyük bir şeker ihracatçısı olan Tayland, kuraklık koşullarından dolayı kamış üretimi düştüğü için bu yıl daha az malzeme tüketiyor.
Bu nedenle, Endonezya dahil kilit pazarlar şimdi Hindistan’dan malzeme arıyor.
Ayrıca, Hintli üreticiler Endonezya’da şeker satamazken, sonuncusu kısa süre önce kalite gereksinimlerini değiştirdi ve Hintli üreticilere imtiyazlı bir ithalat vergisi uzattı.
Yukarıda belirtilen pozitifler göz önüne alındığında, şeker stoklarına tutunmak için iyi bir zaman olabilir. Özellikle, Balrampur Chini Mills, Dwarikesh Sugar Industries ve Dhampur Sugar Mills uzun vadede sağlam bir yatırım gibi görünüyor. MSP (₹ 31 / kg) koruma marjları, hükümetin EBP (etanol karışımlı benzin programı) siparişi ve kilitlenme sonrası talepte kademeli bir toparlanma bu hisse senetleri için iyi bir artış göstermelidir.
Etanol cephesinde, OMC’ler (petrol pazarlama şirketleri) şeker fabrikaları ile sipariş vermeye devam edecek ve etanol fiyatının (yıllık olarak) hükümet tarafından sabitlendiği (ham petrol fiyatına bağlı olmayan) göz önüne alındığında, şeker fabrikaları iyi kalmaya devam edecektir. El dezenfektanı üreticilerinden gelen etanol talebi de şeker fabrikalarına yardım ediyor.
Balrampur Chini Mills, Dwarikesh Sugar Industries ve Dhampur Sugar Mills, yakın zamanda damıtım kapasitelerini arttırdı. Daha fazla etanol yapmak için yönlendirildikçe, fabrikalar marjlarını artıracaktır.
Yüksek nakit akışları işletme sermayesi ihtiyacını ve borçlanmayı azaltacaktır.
Balrampur Chini hisseleri Mart ayının son haftasında ICRA’da uzun vadeli notunu istikrarlı olarak yeniden teyit ederek önemli kazanımlar elde etti. Ancak, son bir ayda, kazanımların çoğu aşınmış durumda. Aralık 2019 çeyreğinde Balrampur Chini, artan iç talep ve ihracat satışlarının etkisiyle güçlü bir satış büyümesi kaydetti. Ancak, operasyon marjı Uttar Pradesh’teki güç tarifelerinde aşağı yönlü revizyon ve daha düşük etanol satışları nedeniyle vuruldu; net kar da düştü.
Dwarikesh Sugar Industries için, gelir artışı Aralık çeyreğinde (şeker satışları sayesinde) iyi olurken, güç segmentinde daha düşük marjlar ve damıtım işletmelerinden gelen katkı düşüşü net kar düşüşü yaşadı. UP merkezli bir üretici olan Dhampur Sugar de Aralık çeyreğinde benzer bir eğilim bildirdi. UP tabanlı üreticiler için FY21’in görünümü oldukça can sıkıcı görünüyor ve hükümet EBP programını desteklemeye devam ediyor. Eklenen kapasiteler ve daha yüksek marj (etanol marjı şeker için yüzde 7-8 ile karşılaştırıldığında yüzde 40 hatta daha yüksektir), bu şirketler için iyi bir seçimdir. Şekerde marjlara yardımcı olabilecek bir MSP artışı konuşuluyor. Cari piyasa fiyatlarında bu hisse senetleri FY20 kazançlarının 3-4 katı kadar işlem görüyor. İştahı yüksek riskli yatırımcılar bu hisse senetlerini tutabilirler.
Kazançlar için önemli bir risk, ihracat teşviki Merkezinin sürekli desteğinin olmaması olabilir. Bu, stoklarda artışa neden olabilir. 2020-2021 sezonunda, şeker üretiminin 30 milyon ton civarında olması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Salgın Endonezya’da Şeker Kıtlığına Sebep Oldu

Endonezya, Koronavirüsü salgınının ithalatı geciktirmesi ve arz sıkıntısı yaşatması nedeniyle ülkenin en yoğun talep mevsiminde yüksek şeker fiyatlarının üstesinden gelmek için adımlar atıyor.
Ekonomi İşleri Koordinatörü Airlangga Hartarto Çarşamba günü Jakarta’da yaptığı açıklamada, hükümetin sanayi amaçlı tatlandırıcıyı hane halkının talebini karşılamak için perakende pazara yönlendirdiğini söyledi. Hartarto, bazı tedarikçi ülkelerdeki kilitlenmeler nedeniyle denizaşırı şeker gönderilerinin ertelendiğini söyledi.
Yüksek şeker fiyatları konusunda endişe duyan Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Çarşamba günü kabinesine hükümetin referans fiyatının neredeyse %40’ından daha yüksek fiyatta olan perakende malların kullanılabilirliğini artırmak için adımlar atmasını emretti. Widodo, yüksek fiyatların, salgın nedeniyle satın alma gücü azalan ve kısmi karantina dolayısıyla büyük iş kayıpları yaşayan halka büyük zarar verdiğini belirtti.
Şeker kıtlığı yaşayan Endonezya’da perakende fiyatları son dört yıl içinde en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra hükümet, tüketicilerden şeker kullanımını azaltmalarını isterken üreticilerden fiyatları düşürmesini talep etti. Tayland’daki düşük mahsul ve Hindistan’ın salgın nedeniyle üretimi azaltması, Endonezya’nın ithalatına büyük engel oluşturdu.
ABD Tarım Bakanlığı’na göre, Endonezya’nın şeker ithalatı Mayıs ayında başlayan yılda 4,03 milyon tondan 4,65 milyon tona yükselebilir. Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesindeki talep, Ramazan ayının oruçlarında tipik olarak zirve yapıyor.
Tarım Bakanı Syahrul Yasin Limpo, hükümetin Endonezya mutfağının önemli bir bileşeni olan arpacık tedarikini iyileştirmek için askeri uçakları kullanmayı planladığı için, perakende fiyatları resmi referans oranının neredeyse %60’ın üzerinde seyrediyor. Ülkenin sebze konusunda bol miktarda kaynağı olmasına rağmen, sosyal uzaklaşma kurallarının takımadalar arasında ulaşım ve dağıtımı engellediğini söyledi.
Ülkenin Cumhurbaşkanı gibi Jokowi de, Gıda ve Tarım Örgütü’nün salgının ortasında bir gıda krizine dair uyarısı ve ekonomideki deflasyonist eğilimin tüketici satın alma gücünü zayıflattığına işaret etmesi nedeniyle, temel gıda fiyatlarını kontrol altında tutmanın ve arzı artırmanın önemli olduğunu söyledi.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Şekere Olan Talep Artacak

Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği (ISMA) Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkedeki şeker fabrikalarının bugüne kadar geçen yıl 30 Nisan’a kadar üretilen 321.71 lt’den yaklaşık %20 daha düşük 258 lakh/ton (lt) şeker ürettiğini söyledi.
Ticaret organı, Nisan ayının son haftasında şeker alımında bir artış olduğunu ve tüccarların şu anda neredeyse boş olan silolarını tekrardan doldurmak için geleceğini söyledi.
”Salgın biter bitmez, özellikle tüccarların neredeyse boş olan silolarını doldurma talebi ve ayrıca yaz ayındaki içecek, dondurma ve meyve suyu talebinden dolayı tüketimdeki artış nedeniyle şeker talebinin artması bekleniyor. Yurtiçi satışlarda Hindistan Şeker Ofisi, üreticilerin şeker sezonunun ilk beş ayında (Ekim-Eylül) 10 lt daha fazla şeker sattığını söyledi.
Uttar Pradesh’deki fabrikalar 30 Nisan’a kadar geçen yılın aynı döneminde 112.80 lt’ye göre daha fazla olan 116.52 lt şeker üretirken, Maharashtra’da şeker üretimi 60.67 lt (107.15 lt) oldu. Karnataka’daki değirmenler geçen yıla göre yaklaşık 5 lt daha düşük olan 33.82 lt şeker üretti. Diğer eyaletlerdeki kümülatif şeker üretimi 47 lt olarak hesaplandı.
Hindistan Şeker Ofisi, ülke genelinde 112 üreticinin hala şeker kamışı ezdiğini söyledi. Fabrikaların şimdiye kadar 35 lt şeker gönderdiğini söyledi. Ayrıca, çeşitli destinasyonlar için şeker ihracat sözleşmeleri imzalanmaktadır. Endonezya ve İran’a yapılacak büyük miktarlardaki sevkiyatlar için sözleşmeler imzalanmaktadır. Benzer şekilde, hükümet 3.53 lt’ye (bazı üreticiler tarafından teslim edilen) ihracat kotasını diğer fabrikalara tahsis etti.
Hindistan Şeker Ofisi’ne göre, hükümet 30 Haziran’a kadar ihracat ve sevkiyatlar için sözleşme imzalamak için sürenin uzatılmasına izin verdi, ancak bundan sonra MAEQ’nun (Maksimum Kabul Edilebilir İhracat Miktarı) ihracat yapmayan fabrikalardan düşüleceğini ve bunların cezalandıracağını söyledi.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Shell, Petrol Piyasası İçin Korkutucu Uyarılarda Bulundu

Aylardır düşen yakıt talebi sonunda dünyanın bazı bölgelerinde normale dönmeye başladı. Trafik verilerine baktığımızda Texas, Pekin ve Madrid’e yakıt talebinin artmaya başladığını tahmin ediyoruz. Tabi kutlama yapmak için erken. Analistler genel olarak petrol talebinin eski haline dönmesi için en az bir yıla ihtiyaç olduğunu söylüyorlar. Bir kısım analist ise petrol talebinin bir daha pandemi öncesi seviyelere asla dönmeyeceğini söylüyor.

Shell’ CFO görevinde olan Jessica UHL ‘’geri geleceğinden emin olmadığımız bir talep düşüşü söz konusu’’ dedi. Shell bu 1940 yılından bu yana ilk kez temettü oranını azalttı. Geçen yıl hisse başı $0.9’lık temettü ödemişti. Şuan ilk üç aylık temettüsünü $0.33 olarak açıkladı.

Analistler, V şeklinde toparlanmanın son derece düşük olduğunu, talebin tekrar eski hale gelmesi için çok zaman gerektiğini söylüyorlar.

Shell CEO’su Ben Van Beurden ‘’Böyle bir krizin Paris Anlaşması gibi toplumu farklı bir düşünme biçimine yönelteceğini düşünüyorum’’ dedi.

Jessica UHL ise L şeklinde bir toparlanma beklediklerini ve petrol talebinin -%9 ile geçen yılın altında kalarak devam edeceğini söyledi.

Citigroup 2022 yılına kadar jet yakıtı talebinde tam bir iyileşme beklemezken Boeing CEO’su yolcu trafiğinin üç yıl daha depresyonda kalmasını bekliyor.

IEA her zamanki gibi daha iyimser.

IEA analistleri Mayıs tüketiminin geçen yıla göre 25.8 milyon varil aşağıda olacağını tahmin ediyor. Haziran ayında ise geçen yıla göre 14.6 milyon varil daha az tüketim bekliyor. Yıl sonundaysa geçen yıla göre sadece 2.7 milyon varil daha az tüketim bekliyorlar.

Bu tahminlerin genel ortalamasını aldığımızda aşağı yukarı petrol üreticileri bu yıl küresel çapta 1 trilyon dolar gelir kaybedecekler. 2019 toplam gelirleri 2.47 trilyon dolardı. Eğer beklediğimiz gibi sonuçlanırsa %40 gelir kaybı ortaya çıkacak.

IEA’in geçen yıl yayınladığı rapora göre 2025-2030 arasında petrol talebinin tavan yapacağı ve daha sonra düşeceği bekleniyordu. IEA’in raporunda 2025 yılına kadar petrol talebi yılda yaklaşık %1 artacaktı 2025 yılına kadar 105,4 milyon varil öngörülmüştü. 2030’da ise günlük talep 106,4 milyon varile çıkacağı bekleniyordu. Talebin yükselişiyle 2030’da petrol fiyatları $90’a 2040’ta ise $103’a çıkması öngörülüyordu.

Covid-19 pandemisi piyasa dinamiklerini büyük ölçüde değiştirdi. Artık kimse enerji sektörünün ne yöne ilerleyeceği konusunda emin değil. Enerji piyasaları artık öngörülemez bir karanlığın içinde ilerliyor…

Okumaya Devam Et

HABERLER

Petrol Depolamada Son Durum

Analistler ve enerji traderlarının büyük korkusu, ‘’petrol depoları dolacak mı?’’. Daha önceki yazılarımda petrol depolamasının tankerlere geçtiğini ve bunun petrol satışının olmadığını gösteren bir analiz yayınlamıştık. https://www.emtiaborsasi.com/2020/04/19/rotasiz-tankerler-neden-artiyor/ .  

Genscape araştırma şirketinin iki haftalık raporuna göre, daha önceki dönemlerdeki petrol üretimini kıyasla petrol üretimi geçtiğimiz iki haftada 5 milyon varil azaldı. ABD petrol üretimi geçen haftaya göre günde 1.5 milyon varil düşmüş olabilir. Bu düşüş haftada 6 milyon varil daha az depolama ihtiyacına neden olacaktır. Depolama kapasitesinin yanına bile yaklaşılmayacak diyebiliriz.

Woodmac, küresel kesintilerin toplamının günde 4.4 milyon varil olduğunu tahmin ediyor. Bu kesintilerin çoğu kuzey ülkelerinden geliyor. Mayıs ayında güçlenecek OPEC kesintisiyle birlik günde 13-14 milyon varil petrol daha az üretilecektir.

Artık talep düşüşünün beklenenden daha az olduğunu düşünebiliriz. Bunun yanında gelen sert az düşüşü stok artışlarını yavaşlatacaktır. Küresel depoda ilk işaretlerin çıktığını görmeye başlıyoruz.

Küresel depolama ortaya çıktıkça bu yaz mevsiminde stokların azalması başlayacaktır. 4. Çeyrek itibariyle küresel petrol stoklarının düşmesini bekliyoruz.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Donald Trump Et Tesislerinin Çalışmasını Emretti

Donald Trump’ın et tesislerini çalışır durumda tutmak için benzeri görülmemiş bir icra emrinden bir gün sonra, bir tane daha tesis bugün kapatıldı. Bir diğeri tekrar açıldı – ama sadece kesim işlemleri için. Bunlar tedarik zinciri sıkıntıları için hızlı bir düzeltme dışında bir şey olduğuna dair en son göstergelerdir.

ABD’nin en büyük et işlemcisi Tyson Foods Inc (NYSE:TSN) Çarşamba günü geç saatlerde, Trump’ın üretimi tutmak için Üretim Yasası’nı çağırmasından yaklaşık 24 saat sonra gazetelere dört gün boyunca Nebraska’da bir sığır eti tesisinin boşta olduğunu söyledi.

Et kaynaklarının ne kadar hızlı tükenebileceği konusunda birçok endişe söz konusudur. Hayvancılık emtiaları piyasasında ABD sığır sözleşmelerinin Çarşamba gününde gevşemeye başlayacağına dair işaretler daha yeterli değildir. Bu arada, sendikalar ve işçi hakları grupları işçiler için potansiyel bir ölüm emri olduğunu belirterek Trump’ın emrine karşı çıktı.  

Kuzey Dakota’da bir aile çiftliği işleten McGuire Woods Consulting Kıdemli Başkan Yardımcısı Ryan Bernstein, “Hayvan üreticileri için bu emir çok rahatlatıcı etki yaratacaktır, ancak sorunun tamamen çözülmesini öngörmüyoruz” dedi. “Hala darboğazlar olacak. Ve çiftçiler söz konusu hayvan sayısının azaltılması söz konusu olduğunda daha zor seçimler yapacaklar. ” diye ekledi.

ABD, Koronavirüsü salgını büyük tesislerin kapanmasına neden olduktan sonra ülkeyi bir et krizi riskiyle karşı karşıya bıraktı. Sadece yaklaşık bir düzine kesim tesisi kapatılırken, günde binlerce hayvanı işleyen devasa operasyonlar durdu. Et üreticileri, çıktıda öyle bir tuhaflığa sahipler ki, birkaç çareyle tedarik zincirinden ayrılıyorlar. Bu nedenle, uzmanlar protein eksikliklerinin marketlere ve et fiyatlarının artmasına neden olabileceği konusunda uyardıkları halde çiftçiler hayvanlarını kesmeye zorlanıyor.

Trump’ın icra emri, durumu hafifletmeyi amaçlıyordu. Üretim Yasası’nı kullanarak tesislerin açık kalmasını zorunlu kıldı. Hükümetin çalışanlar için ek koruyucu donanım ve rehberlik sağlaması gerekiyor.

ABD Tarım Bakanlığı et işlemcilerinden paketleme tesislerini güvenli bir şekilde işletmek ve yerel yetkililerle istişare ederek bunları gözden geçirmek için yazılı planlar sunmasını isteyeceğini söyledi.

Ancak pek çok cevaplanmamış soru var: Salgınları kontrol etmeye odaklanan sendikalar ve yerel yetkililer nasıl tepki verecekler? Daha katı önlemler yavaş üretimi ne kadar azaltacak ve hasta işçiler ne zaman işlerine geri dönebilir? Bu soruların cevapları hazırlanmakta olan bir Beyaz Saray raporunda gelebilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, et paketleyicileri Trump’ın icra emrini desteklediklerini açıkladı. Ancak borsa yatırımcıları ihtiyatlıydı, piyasanın iki büyük şirketi Tyson Foods Inc. ve JBS %1’den daha az olumlu tepki verdi.

Trump’ın emri, çiftçilerin hayvanları için alıcı bulmasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda gergin evde kalma sürecindeki tüketicilere uygun sığır eti sağlamayı amaçlıyor.

ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, Çarşamba günü toptan Amerikan sığır eti Şubat ayında en düşük seviyeye göre %75 artışla 100 birim başına %8 artışla 357,38 $ ‘a ulaştı. İcra emri, devlet ve diğer yetkililerden karışık tepkiler aldı.

Pennsylvania Valisi Tom Wolf Trump’ın hamlesinin “hepimizin hemfikir olduğu bir şey olduğunu – yani bu kuruluşların işlerinde kalması gerektiğini” ifade ettiğini söyledi. Ancak işletmelerin yeniden çalışmaya başlaması için engeller olacaktır.

Wisconsin Valisi Tony Evers bir basın toplantısında “Hedefimiz olabildiğince işbirlikçi olmak, ancak bu işçilerin test edilmesini ve ailelerinin test edilmesini istiyoruz” dedi. “Ve İngilizce her zaman bu durumlarda olan insanların ilk dili olmadığından, işlerin uygun, kültürel ve yetkin bir şekilde yapıldığından emin olmalıyız. Ve şu anda bunun üzerinde çalışan insanlar var.” dedi.

Tesisler geri açıldığında bile, tam kapasitede çalışmaları pek olası değildir. İşleme hatlarında normalde dirsek-dirsek sıkışan işçilerin daha fazla aralıklandırılması ve bazı yerlerde fiziksel engeller eklenmesi gerekecektir. Bu muhtemelen hat hızlarını yavaşlatacaktır.

Eyaletten bir Demokrat olan ABD Temsilcisi Collin Peterson’a göre, işleme operasyonları yeniden başladığında bile, üretim daha az işçi ve daha yavaş işleme hatları ile sınırlı olacak.

Kansas City’deki INTL FCStone’un baş ekonomisti ekonomi uzmanı Arlan Suderman, “İşleme tesisleri, yeniden açarken onlara sorumluluk kapsamı sağlayacak olan icra emrinin lehinedir.” Dedi. “Ancak, emir hala çalışanların devamsızlığı sorununu çözmüyor.”

Hastalanan işçiler muhtemelen hasta aramaya devam edebilirler. Ve virüs, bitkiler yeniden açıldığında ve çalışanlar bir kez daha sıkışık koşullarda olduğunda sağlıklı çalışanlara yayılabilir.

“Başkanın icra emri yalnızca daha fazla işçinin hastalanmasını, hayatlarını, ailenin gelirini, topluluklarını ve tabii ki ülkenin gıda tedarik zincirini tehlikeye atmasını sağlayacak,” Birleşmiş Gıda ve Ticari İşçiler Uluslararası Birliği Yerel 7 Başkanı Kim Cordova, bir açıklamada, Greeley, Colorado’daki JBS SA sığır eti tesisinde 3.000 çalışanı temsil ettiğini söyledi.

Cordova, “Bu çağ Orta Çağ değil ve işçiler de köle değil” dedi.

Bazı işçilerin Trump’ın icra emri üzerinde harekete geçmesi de mümkündür.

Güney Dakota Sioux Falls’daki AFL-CIO’nun yerel kolu başkanı Kooper Caraway “Her şey masada,” dedi. Sendika, kepenkli Smithfield Foods Inc. tesisindeki çalışanları temsil ediyor. İncelenen belirli eylemler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Caraway, “Eğer niyet, üretimin fazla yavaşlamamasını sağlamaksa, bu üretimi yavaşlatacak kadar dar bir önlemdir” dedi. “Şu anda tesisi tam kapasitede çalıştırmak için işgücü yok. Başkan orduyu tesisi işletmek için kullanmazsa, tesislerin ne yapmasını beklediğini gerçekten bilmiyorum.” dedi.

Okumaya Devam Et

BUĞDAY

Suudi Arabistan, Deniz Aşırı Tarım Arazisi Yatırımlarından İlk Buğday Alımını Gerçekleştirdi

Suudi Arabistan devlet tahıl alıcısı SAGO bugün yaptığı açıklamada yatırım şirketi SALIC’den 60.000 ton Ukrayna buğdayı aldığını açıkladı. Yurtdışı tarımsal yatırımlardan ilk alımı oldu.

Ukrayna buğday ton başı 248 dolardan satın alındı. Krallık bu yıl deniz aşırı tarım arazisi yatırımlarından ihtiyaçlarının %10’unu karşılamasını istiyor. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı uzun zamandır yatırımcıları yurtdışındaki tarımsal yatırımlara destek olmaya teşvik ediyordu. SAGO bu yıl özel yatırımcılardan 355.000 ton buğday almayı planlıyor.

SAIL 2011 yılında seri üretim ve yabancı yatırımlarla çöl krallığına gıda tedarikini güvence altına almak için kuruldu. SAIL krallığın varlık fonunun bir koludur.

Körfez ülkelerinin tahıl ve yiyeceklerinin %90’nı ithalata bağlı. Suudi Arabistan 10 yıldır gıda güvenliği artırmak için deniz aşırı yerlerden hektarlarca tarım arazisi alıyor.

SAGO’nun daha fazla alım yapacağını biliyoruz. İkinci alım büyük ihtimalle Al Rajhi’den olacak. Suudi Arabistanın bu hamlesi ile buğday piyasasında değişimler olacaktır.

Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.