Connect with us

KAHVE

Kahve Brezilya’dan Gelen Raporlarla Toparlanıyor

Dolar karşısında zayıf Brezilya Reali’nde vadeli işlemler her iki piyasada da düşüktü. Dünya, covid-19’dan sonra yavaşça yeniden normale başlıyor. Tüketiciler hala evde kahve içiyorlar, ancak birçok küçük kavurucu aktif olarak satın aldıkları kahve stoklarını azaltmaya çalışıyorlar. ABD ve AB ekonomileri yavaşça açıldığı için bu durum önümüzdeki birkaç hafta içinde biraz değişebilir. Kahvenin Orta ve Güney Amerika’dan taşınması lojistiği hala zor. Brezilya’dan gelen raporlara göre üreticiler, hem hasat hem de değirmenlerde çalıştıracak işçi bulmakta zorluk çekiyorlar. Covid-19 endişeleri yüzünden işçiler fabrikalarda çalışmak istemiyor. Nakliye ve lojistik biraz iyileşti, ancak birçoğu hala kahveyi limanlara götürerek tüketici ülkelere göndermekte zorlanıyor. Vietnamlı üreticiler şu anda ödenen düşük fiyatlar ve covid-19’un etkileri nedeniyle satış yapmıyorlar. Endonezyalı üreticiler bu süreçte satışlarına devam ettiler.

KAHVE

Kahve Piyasası Analizi

Kahve yakın vade kontratlarında Londra fiyatları daha yüksekti. New York fiyatları, ABD’nin covid-19 kısıtlamalarını kaldırmasıyla yükselmesini ve yüzdesel olarak Londra kahve vadelilerinden daha iyi bir tepki vermesini bekliyorduk. Piyasa bu beklentimize karşılık vermedi.

 Kafelerden ve restoranların açılması neredeyse hiç yeni talep oluşturmadı. Tüketiciler hala evde kahve içiyorlar. Birkaç üretici ellerindeki kahveyi piyasaya sürmeye çalışıyorlar ama talep sıkıntısı mecburi stoklamaya yönlendiriyor.

Kahvenin Orta ve Güney Amerika’dan taşınması hala sorunlu. Üreticiler, hasat kısımda ve değirmenlerde işçi çalıştırma konusunda güçlük çekiyorlardı. Covid-19 devam etmesine rağmen ülkelerin ekonomileri açma politikası artık bu sorunun kalkacağı anlamına gelir. Lojistiği kısıtlamaların esnetilmesiyle biraz gelişti,
 ICE sertifikalı stoklar bugün 1.806 milyon torbada daha düşük. ICO günlük ortalama fiyatı şu anda $106,70 ct / lb’dir.

 Brezilya, hafta sonu erken saatlerde normal sıcaklıkların üzerine ve normal sıcaklıkların altına yakın, izole hava koşullarına sahip olacak. Vietnam hafif ve ılımlı duş görecek. ICE, Mayıs vadeli işlemlerine karşı 0 adet bildirimin yayınlandığını ve ay için toplam teslimatların şu anda 438 sözleşme olduğunu söyledi.

Teknik olarak baktığımızda, New York’taki trend $113.00 ve $118.00 Temmuz hedefleriyle karıştırılıyor. Destek $107.00, $103.00 ve $102.00 Temmuz’da ve direnç $112.00, $115.00 ve $119.00 Temmuz’da. Londra’daki trendler karışık. Destek $1190, $1150 ve $1110 Temmuz’da ve direnç $1210, $1230 ve $1250 Temmuz’da.

Okumaya Devam Et

KAHVE

Kahve Talep Kaygılarıyla 5 Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi

Mayıs ayı vadeli arabica kahve (KCK20) Cuma günü %5,27 düşüşle kapandı. Cuma günü işlem saatleri boyunca kahve sert bir şekilde satış yedi.

Kahve fiyatları bu hafta gelen raporlarla talep endişelerini artırdı. Covid-19 nedeniyle düşen talep kahve tüketimini beklenenden fazla etkiledi. Çarşamba günü gelen Comexim’in raporuna göre bu yıl kahve talebinde bir büyüme beklenmediği ve 8 milyon torba arz fazlası olacağını söylediler. ICO’nun raporuna göre ilk 20 kahve tüketen ülke kahve talebinin %71’ini oluşturuyor. Bu ülkelerin GSYİH’lerindeki %1’lik düşüşün kahve talebini %0.95 veya 1.6 milyon torba azaltacağını söylediler. ICO yılbaşı raporunda kahve piyasasında bekledikleri %2’lik büyümeyi geçtiğimiz hafta yayınladıkları rapor da ‘’duraklama’’ olarak değiştirdiler.

Brezilya’da kuru havalar sürüyor. Hava durumu gelecek tahminlerine baktığımızda bunun bir süre daha devam edeceğini görüyoruz. Kuru havalar kahve hasadı için gayet olumludur. Brezilya Reali dolara karşı %3,37 değer kaybetti. Real/USD kuru 5.7456 ile yeni bir rekor kırdı. Kurdaki bu oynamalar kahve ihracatını teşvik ediyor.

Dünyanın diğer büyük kahve üreticisi Vietnam’dan gelen bol miktarda tedarik raporları kahve fiyatlarını düşüyor. Salı günü Vietnam İstatistik ofisinin yayınladığı verilere göre kahve ihracatı yıllık baz da %0.3 artışla 489.260 milyon ton seviyesine yükseldi.

Perşembe günü ABD kahve stokları 2 yılın en düşük seviyesi olan 1,864 milyon torba olarak açıklandı. Bu açıklama sonrası kahve fiyatları biraz toparlandı.

Kahve fiyatlarını yükselten bir değer etmen Güney Amerika’da arz ve lojistik endişeleri. Covid-19’un etkisiyle limanların ve terminallerin daha düşük kapasiteyle çalışmaya devam etmesi Güney Amerika kahve ihracatını zor duruma sokuyor. Pazara ulaşamayan kahve torbaları fiyatın yükselmesine neden oluyor. Brezilya pandemi önlemlerini almaya başlayalı bir ay oldu. Limanlar da teslim tıkanıklığı şimdiden başladı. Ayrıca Rabobank geçtiğimiz Pazartesi günü, Brezilya’daki covid-19 pandemisinin beklenen zirvesinin Brezilya  kahve hasadıyla aynı zamana denk geleceğini iddia etti. Kahve hasadı hala elle yapıldığı için Rabobank’ın tahmini doğru çıkarsa dünyanın en büyük üreticisinin bu yıl hasadı fazlasıyla düşer.

Kahve fiyatları şimdilik olumsuzluklardan desteklenecek gibi görünüyor. Arz konusunda Brezilya ve Vietnam takip edilmesi en önemli ülkeler. Talep için ABD ve AB yakından takip edilmelidir. Eğer pandemi Brezilya’nın hasat mevsimini vurursa bir sonraki hasada kadar kahve kıtlıkları gündeme gelebilir. Bu süreçte kahvenin talebindeki düşüş devam ederse arz-talep kendi dengesini bulacaktır.

Okumaya Devam Et

KAHVE

Kahve Haftalık Analiz

 Geçen hafta pazartesi piyasalar açılmadan petrol ve altın ile ilgili makaleleri siz okuyucularımıza sunmuştuk. Eğer kesinti olmazsa petrolün daha da çökeceğini dile
getirmiştik. Link:

Haftalık Görünüm

Fiyatlar biraz yukarı yönlü toparladı ama hemen ardından tekrar düşüşe geçti buna sebep
olarak bazı hedge fonlarının short açtığı iddiaları gündeme geldi diğer taraftan reel piyasa ve
kağıt piyasası farklı fiyatlanıyor sebeplerini ise daha önceki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Link:

İlk Çeyrek Petrol Raporu : Petrol’ün Sorunu Nedir?

 

 


Herkes altının yeni rekorunu petrol de arz kesintileri neyle sonuçlanacak bunlara
odaklanmışken kahve piyasasında neler oldu gelin göz atalım:
 
Kahve, altın ve petrole kıyasla biraz daha yumuşak ve çok fazla volatil değil diyebiliriz.
Diğerlerine kıyasla Koronavirüsünden biraz farklı etkilendi. 
  
Arabica Kahvesi, Koronavirüsü patlak vermeden önce 6 Şubatta lb başına 97.40 dolar
fiyatındaydı. Ondan 12 hafta sonra 26  Martta  %35  artarak1.3065$ seviyelerine çıktı. Şimdi
ise 1.202 den işlem görüyor %8’lik bir kayıp var.

Analist Droke 16 Nisandaki bir yazısında kahvede yukarı yönlü bir hareketin olası olduğunu
bunun da enflasyondan kaynaklı bir yükseliş şeklinde görülebileceğini söylemektedir. 
Fiyatlar yakın vadede yönsüz kalsa da, kahvenin orta vadeli (3-6 aylık) görünümünün para
birimiyle ilgili faktörlere dayalı olarak yükseliş olduğunu belirten Droke piyasalar ile ilgili
de “Şu anda sektörde kesin olan bir şey varsa, küresel salgının nihayetinde pazarı nasıl
etkileyeceğinden kimse emin değil” dedi. 
Arz – Talep  Karışıklık Sinyalleri 
Uluslararası Kahve Örgütü’nün 2019/20 küresel kahve tüketimini bir önceki yıla kıyasla %0,7
üzerinde tahmin ettiği en son arz-talep raporuna atıfta bulunurken COVID-19’un “küresel
kahve tüketimine yönelik önemli ölçüde aşağı yönlü risk” olduğu analistler tarafından
belirtiliyor. 
Kahvenin arz talep kısmı ile ilgili şu 3 şey önemli:

1. Droke’ye göre pandemiye rağmen kahve de talepler fiyatı tutacak şekilde ilerliyor. 
2. Diğer taraftan ise pandemi nedeniyle bozulan tedarik zincirleri  
3. Son olarak da Güney Amerika da hasat mevsiminin başlaması  
Kahve fiyatlarının şu an  temel olarak yorumu bu hareketlere bağlıdır. 

Güçlü Trend 
Analist Droke doların değerinin düşeceğini tahmin ediyor ve bu  zayıflığın kahve fiyatlarını
yükselteceğini iddia ediyor. 
Analist Scoville’da Arabica’nın fiyatlarının  çökmeyeceğini yineliyor. 
New York ve Londra’da fiyatların belirsizliği görünüyor ama üreticilerin toplayıcı isçilerle
sorunları var ve ihracatçıların bunları işlemede de sıkıntılı olduğunu söylüyor. 
Ekimlerin verimliliği ile ilgili ise Honduras’ın bu sene kuru olduğunu da analistler göz
önünde bulunduruyor. Diğer taraftan Brezilya’dan gelen raporlar ise hasatın iyi olduğunu
söylüyor.  

Ya teknik analiz ne söylüyor:  

Fibonacci direnç seviyeleri $1.2119 ardından   $1.2275 ve  $1.2527.   
Destek noktaları ise $1.1615, ardından  $1.1459 ve $1.1207.

Okumaya Devam Et

KAHVE

Kahve Piyasası Raporu

Karışıklık ve belirsizlik kahve piyasasının kilit kelimeleri konumundadır. Virüsün piyasayı tam olarak nasıl etkileneceğine dair çok farklı fikirler bulunuyor. Yakın vadede kahve piyasası yatay eğitimde devam etmesi muhtemeldir ama FED’in para arzını artırması orta vadede kahve fiyatlarını yukarı taşıyacaktır. Uluslararası Kahve Örgütü’nün (ICO) raporuna göre önceki yıla kıyasla bu yıl tüketim %0,7 daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Bununla beraber covid-19’un küresel kahve tüketimi için önemli bir aşağı yönlü risk olduğunu ekledi.  ICO ayrıca, küresel büyüme ve artan işsizliğin fiyatlar üzerinde baskı yarattığını ama talebin bu yıl üretimi aşacağını ve ham nakliye hem hasatta olacak kesintilerin geçici kıtlıklara yol açabileceğini raporladı. ICO sektörde kimsenin küresel virüsün etkisinin ne kadar süreceğini ve bunun kahve talebine etkisini bilmediğini itiraf ediyor. Yani şuanda piyasa asılı olan yükseliş faktörü kadar düşüş faktörü de var. Küresel ekonomik durgunluk bitene kadar kahve fiyatlarının yatay devam etmesi beklenebilir. Aslında aşağıdaki ICO fiyat göstergesindeki yatay süreç kolayca fark edilebilir. S&D Coffee and Tea şirketi en son raporunda kahve piyasasının karışık olduğunu kabul etti. (https://sdcoffeetea.com/knowledge-center/market-reports/april-10-2020-coffee-and-tea-market-report/)Brezilya’nın hasada bu ay başlaması ve Kolombiya’nın önümüzdeki ay hasada başlamasıyla küresel kahve çekirdeği kıtlığı hafifleyebilir.  S&D’nin raporuna göre kahve hasatları arz kıtlığını giderir ama virüs yüzünden çıkan tedarik ve arz kesintileri devam edebilir. Nakliye limanları virüs yüzünden kapasitelerinin çok altında çalışıyor. Bu yüzden virüsün kahve piyasasına etkisi arz-talep perspektifinden cevapsız kalıyor. Son dönemdeki yatay ilerleyiş arz ile ilgili faktörlerde değil para birimiyle ilgili faktörlerden dolayı kırılacaktır. Kahve ABD doları fiyatlanır. FED ve senato aynı anda trilyonlarca dolarlık parasal genişleme programları devreye soktu. Bu programlar enflasyon yaratacaktır. Bu enflasyon doğrudan kahve gibi emtialara yarayacaktır. Aşağıdaki grafikte FED’in para arzını görüyorsunuz. FED virüsün yayılmasıyla tarihinin en büyük bilanço genişlemesini gerçekleştirdi. Tam olarak helikopterle para dağıttı. Sonuç olarak, genel uluslararası kahve talebi covid-19’a rağmen piyasayı destekleyecek kadar güçlü. Virüs hala daha tedarik zincirlerini bozuyor. Bununla birlikte, Güney Amerika’nın hasat mevsimi devam ediyor. Ayrıca FED’in politikaları neticesinde önümüzdeki süreçte doların gücünün azalmasını bekliyorum.  
Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.