Connect with us

GRAM ALTIN

Değerli Madenlerde Dip Nokta Neresi ?

Değerli Madenlerde Dip Nokta Neresi ?

Geçmişi M.Ö. 3000 yıllara kadar dayanan altın yaklaşık olarak 7000 yıldır popülaritesini korumaktadır. Geçtiğimiz yıl 3. Çeyrekte 2.070$’a kadar yükselen altın son bir yılda %16’ya yakın değer kaybı yaşadı. Küresel piyasalarda son 1,5 yılda etki gösteren Covid virüsü gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde sektörel teşviklerle beraber değer kaybı görüldü son dönemlerde vaka sayılarında belirgin bir artış olsa da beklenen bir kapanma olmadığından ülkeler pandemi döneminde vermiş olduğu teşvikleri yavaş yavaş geri çekmeye başladı. Özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde son dönemlerde gelen yüksek enflasyon verileri faizsiz emtia olan değerli madenler üzerinde olumsuz etki uyandırmaktadır. Son yapılan FED toplantısında başkan Powell’ın yapmış olduğu gerekirse faiz artırılabileceğine dair açıklama gümüş ve altının değer kaybında önemli bir etken oldu. Geçtiğimiz hafta ABD 10 Yıllık tahvillerinde 1,56 seviyelerine kadar gerçekleşen yükseliş başta ABD endeksleri olmak üzere değerli madenlerde de 1720 seviyelerine kadar geri çekilme yaşadı gümüşte aynı şekilde 21,50$ seviyelerine kadar geri çekilme yaşadı.

Peki Son Nokta Neresi

Önümüzde 2 ihtimal var…

1- Temel bakımdan bakıldığında ABD tarafında bu hafta açıklanacak olan ISM verisi ve özellikle ABD tarım dışı istihdam verisini FED pandemi koşullarında önemle takip etmektedir. Gelen verilerin beklenenin altında gerçekleşmesi taktirde FED tahvil alım hızının yavaşlatma planını öne çekecek olup faiz artırım ihtimalini düşünmeye başlayacak ve XAUUSD ve XAGUSD tarafında önemli bir geri çekilme ihtimali doğacaktır. Tekniksel olarak XAUUSD 1677 seviyesi önemli bir tepki alımı noktası olurken XAGUSD ise 21,00$ seviyesinden tepki görme ihtimali yüksek olacaktır.

2- Covid19’da artan vaka sayıları ve Biontech CEO’su Uğur Şahin tarafından yapılan açıklamalara paralel olarak gelecekteki Covid-19 varyantlarındaki mutasyonla daha da güçlenmesi ile yeni aşıya ihtiyaç duyulması ve kapanma ihtimalleri ile sektörlerin daha fazla teşviklere ihtiyaç duyması küresel piyasalarda faizlerin düşmesi değerli madenlerde yukarı yönlü hareket için önemli bir etki uyandıracaktır.

ANALİZ VE RAPORLAR

IMF’nin Şiddetli Gerileme Öngörüsü ve Altın

Bu analiz konuk yazarımız Stj.Av. Samed Damar tarafından kaleme alınmıştır.

Uluslararası Para Fonu, altın için olumlu yönde olduğuna kanaat getirilebilecek koronavirüs krizinden kaynaklı şiddetli bir durgunluğu ve daha yavaş bir iyileşme süreci bekliyor.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun haziran sayısı, fonun iki ay önceki öngörüsünden çok daha derin bir durgunluğu tahmin ettiğini gösteriyor.

Bir hatırlatma olarak belirtmek gerekir ki, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun nisan sayısında IMF, küresel ekonominin bu yıl %3 oranında sert bir şekilde küçüleceğine işaret etmişken ABD ekonomisinin de %5 oranında düşeceği beklentisindeydi. 2021’e gelindiğinde ise küresel ekonominin %5 oranında, ABD ekonomisinin %4,7 oranında büyüyeceğini tahmin etmişti.

Birçok analizci IMF tarafından beklenen bu güçlü iyileşme hızını neşeyle karşılamıştı. Bense tam aksi, IMF’nin tahminleri daima fazla iyimserdi. Bu yüzden şüpheci yaklaştım. O zaman şöyle demiştim:

“Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir. İyimser olmak için tabii ki birçok neden var. Mesela bazı ülkelerde yeni vaka sayılarında azalma başladı. Tedavi ve aşılar üzerindeki eşi benzeri görülmemiş çalışma hızı umut vaadediyor. Bununla birlikte, IMF’nin temel senaryosu, temelde gerçekleşmesi muhtemel olmayan V şekilli iyileşmeye dayanıyor.

Toplum sürü bağışıklığına geçmediği müddetçe ekonomi kolayca pandemi öncesindeki normale dönmeyecek. Ve eğer önceki derin gerilemelerin mazisi bize rehberlik edecekse, azalan yatırım, istihdam ve ticari iflaslar ekonomide uzun vadeli izler bırakacaktır.

Görünen o ki IMF hatalı ve ben haklıydım. En son raporda Fon, küresel ekonominin bu yıl %4,9 düşeceğini (Nisan sayısı tahmininin neredeyse yüzde iki altında!) ve 2021’de sadece %5,4 büyüyeceğini tahmin ediyor. ABD ekonomisine gelince, IMF ekonominin %8 oranında düşeceğini (Nisan ayı tahmininin yüzde ikisinden daha fazla!) ve 2021’de %4,5 oranında toparlanacağını bekliyor.”

Bu demek oluyor ki, küresel ekonomi ve ABD ekonomisi 2007-2009 mali krizinden çok daha büyük olan Büyük Buhran’dan bu yana en kötü durgunluklarını deneyimleyecek ve bu durum önceden beklenenin aksine çok daha çetin olacak. Bununla beraber iyileşme hızı da önceden tahmin edilenin aksine aşama aşama gerçekleşecek.

Gerçekten de, aşağıda grafikte görüleceği üzere, ABD GSYH’si pandemi öncesindeki seviyesine önümüzdeki seneye kadar dönmeyecek. Bu 2022’de hatta belki de 2023’te gerçekleşecek. Bu yüzden V şeklinde bir iyileşme teorisini lütfen bir kenara bırakalım, özellikle de bu tahminlerin fazlaca iyimser olduğunu göz önüne alırsak.

Altın Açısından Çıkarımlar

Peki tüm bunlar altın piyasası için ne ifade ediyor? Ekonomik kriz ve düşük ölçekli ekonomik büyümenin olduğu zamanlarda yıldızı parlayan altın için derin gerileme ve daha yavaş iyileşme dönemleri iyi bir haber, özellikle de genişleyen krizin ilk evrelerinde.

Dahası, ABD’de giderek artan günlük yeni COVID-19 vakaları ile birleştiğinde (aşağıdaki tabloyu inceleyin) IMF’nin daha sert raporu risk iştahını azaltabilir ve altın gibi güvenli limanlara olan talebi arttırılabilir.

Gerçekten de, S&P 500 önceki gün düşerken, altının fiyatı neredeyse sekiz yıl içindeki en yüksek seviyesini gördü. (aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi.) Ekonomik planların aşağı yönlü revizyonu ve koronavirüsün Amerika’da yeniden canlanması IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath’ın dediği gibi açıkça “henüz kritik safhayı atlatmış değiliz” diyor.

Ayrıca, birçok kere tekrarladığımız gibi, koronavirüs krizi orta vadeli zorluklar meydana getirecektir. Bilhassa halihazırda mevcut olan yüksek borç seviyesi daha da artacaktır. IMF’ye göre, kamu borcu hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde bu yıl rekor bir seviyeye ulaşacak. Küresel kamu borcunun 2019’un neredeyse %20 üzerinde, %101’in üzerine çıkması bekleniyor. Böylesine ani bir yükseliş devletler bazında bir borç krizi ihtimalini ve faiz oranlarının ultra düşük seviyelerde kalması baskısını arttıracaktır. Esasında böyle bir ortam altın için olumlu görünüyor.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Gram Altın 🔥

Trump başta olmak üzere birçok devlet başkanı ekonomilerini açmak için çeşitli girişimlere başladılar. Yatırımcılar Singapurdaki gibi ikinci bir salgın dalgasından veya Danimarkadaki gibi okulların yeniden açılması ile virüsün bulaşma oranının artmasından endişe etmektedir. Altın, salgının tekrardan daha şiddetli şekilde geri dönmesi olasılığını fiyatlandırdığını düşünüyorum. Diğer taraftan da petrolün 4 günde %65 değer kazanması altının daha da yükselmesini sınırlandırma ihtimali olmakla beraber Doların DXY’nin değer kazanmaya başlaması altının yükselişini sınırlandırıyor olabilir.

Altında önümüz açık diyebiliriz. TD Ameritradeden de bize destek olabilecek bir yazı geldi: Sermaye kendisini negatif reel oranlardan korumak istediği için yatırım talebinin altına doğru akmaya  devam edeceğini savunuyoruz ” şeklindeki açıklamadan sonar teknik görünümün long pozisyon olduğunu açıkladı.

Gram altın cephesine bakacak olursak gram altın da rekor seviyeleri gördük bunda TL’nin son haftalarda değer kaybetmesi etkili oldu. Biraz daha açacak olursak once 7 psikolojik direncinin kırılması ardından  kamu bankalarının büyük döviz satışı bile 7 psikolojik sınırının aşılmasına engel olamadı. Merkez Bankasının tekrardan bir blok koyarak 7.05 direnci koyması yine de Doları durduramadı ve bugün gün içinde 7.1010 seviyelerine dokunup günü 7.0799 ile kapattı. 

 

Tam tersi DXY’nin son günlerde 98.40 seviyelerinden 99.80 seviyelerine gelmesi ve EM ülkelerinin para birimlerinin değer kaybetmesi gram altına yaradı.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Altının Onsu 800 Dolara Düşer Mi?

Bugünkü yazımız biraz bu günlerin tabularını yıkacak cinsten. BofA altın analistleri altın için 2021’de 3000 doları hedef koydular ve diğer bir çok ekonomist de böyle düşünüyor ama altının değeri için böyle düşünmeyip farklı fikir de olanlar da mevcut. Bazı ekonomistler altının 800-900 dolar seviyelerine kadar düşeceğini iddia etmektedir.  

800-900 dolara kadar düşecek  diyen grubun başını Henrik Zeberg isimli bir ekonomist çekiyor. Zeberg, etkiyi arttırmak için daha medyatik bir dil kullanmış olsa da düşüncesinin ana fikri kriz sonrası dolara gereksinim duyacak olan EM’lerin likidite ihtiyaçları için ellerindeki altını satması üzerine yoğunlaşıyor.

Ayrıca sadece EM’lerin değil birçok büyük merkez bankasının da paranın altına kaçmasına izin vermeyeceği görüşündeyim. 1-2 ay öncesine kadar Londrada Bullion Banklar aracılığı ile merkez bankalarının altın shortladığını hatırlatmak istiyorum.

Petrolün değer kazanmaya başlaması ile doların da değer kazanmaya başlaması yine altını vuracak bir başka etken olabilir. Trump hükümetinin güçlü dolar isteği altın longcuları için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Merkez Bankası penceresinden baktığımızda ise Türkiye ve Rusya gibi ülkelerin merkez bankalarının daha önceleri altın alarak piyasaya destekleme yaptıklarını fakat petrol fiyatları yüzünden ekonomisi bozulan Rusya’nın altın alamayacağını ve TCMB’nin de dolar rezervinin az kaldığı ve likidite için satım işlemleri yapacağı görülmektedir.

Ayrıca etkisi tartışılır olmakla beraber tüm dünyada düğün ve takım merasimleri olmadığı için altına olan talebin azalacağı da gözden kaçırılmamalıdır.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Bank of America: ‘’Ons Altın $3000 / Oz’a Ulaşabilir’’

Bank of America yanınladı altın raporunda ons altın için $3000 seviyelerine çıkabileceğini ön görüdü. Raporun önemli kısımlarını sizler için derledik. Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), merkez bankası bilançoları veya resmi altın rezervleri gibi değişkenler altın fiyatlarının kilit belirleyicileri olmaya devam edecektir. Altın fiyatları ons başına $3000’a çıkabilir. Mevcut $1.689 seviyesinden %78 gibi bir yükseliş öngörülüyor. Yatırımcılar pandemi risklerinden kaçmak için alltına yönelmeye devam ediyor. Dünyanın dört bir tarafında bankalar pandemiye karşı ekonomik olarak rahatlama için teşvik paketleri açıkladı. BofA Securities’den Michael Jalonen ve Lawson Winder da son raporda ‘’merkez bankaları ve hükümetlerin bilançolarını ve mali açıkları ikiye katlanırken, 18 aylık altın hedefimizi $2000’dan $3000 seviyesine çıkarmaya karar verdik.’’ Altın ve gümüş için 10 yıllık ortalama (2020-2029) fiyatı sırasıyla $1692 ve $17.97 seviyesinde yer alıyor. ‘’Ekonomik üretim keskin bir şekilde daraldıkça, mali harcamalar arttıkça ve merkez bankası bilançolarının ikiye katlandığını göz önüne aldığımızda majör para birimleri baskı altına girebilir. Yatırımcıların bu dönemde altına yönelmesinden dolayı beklentilerimizi 2020’de ortalama $1695/ons 2021’de $2012 / ons seviyelerinde olmasını öngörüyoruz.’’ Reel oranların ötesinde BofA GSYİH, merkez bankası bilançoları veya resmi altın rezervleri gibi değişkenlerin altın fiyatlarında belirleyici rol oynamaya devam edeceği görüşünde. Bunlarla birlikte Hindistan ve Çin’deki düşük altın talebi, sarı metale zarar verebilir. ABD’de ve G7 ekonomilerinde kilit faiz oranlarının merkez bankaları enflasyon hedefleriyle nedeniyle sıfır veya sıfırın altında olacağına inanıyor. BofA, ABD’de ikinci çeyrekte yıllık baz da ekonominin %30 daralmasını bekliyor. -Modern ekonomi tarihinin en sert düşüşü-. Japonya gibi majör ülkeler ilk çeyrekte %20 civarında küçülürken Çin sadece %6,8 küçüldü. 2019 yılında altın %20’lik bir yükselişle güzel bir yıl geçirmesine rağmen 2020’nin ilk çeyreğinde $1700 seviyesinin üstüne çıktı. Yıla çok iyimser bir başlangıç yaptı. Analistler, Covid-19’un küresel ekonomi üzerindeki belirsiz etkisinin hisse senetlerini ve emtia piyasalarını sert vurması yatırımcıların nispeten daha istikrarlı varlıklara hücum etmesine neden oldu. Büyük küresel merkez bankaları zaten faiz oranlarını önemli ölçüde düşürdüğü için artık fazla hareket marjları kalmadı. Bu durumda ileriye doğru tahvil getirilerini sınırlıyor. Bu yüzden sarı metal hem istikrarlı duruşu hem de daha yüksek kar marjıyla daha çekici bir yatırım enstrümanı haline geliyor. ICICI Securities analisti Sachin Jain ‘’FED dahil olmak üzere merkez bankalarının geleneksel olmayan para politikalarının optimal şekilde fayda sağlamayacaktır ve devam eden bilanço büyümeleri sarı metalin yükseliş marjını artıracaktır’’ dedi.   
Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Altında Son Durum Nedir?

Salı günü altın vadeli işlemler, ABD dolarının güçlenmesi nedeniyle bir önceki seanstaki mütevazı kazançların ardından para biriminde fiyatlanan emtiaya baskı yaparken yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesinde onsun 1.700 doların altına düştü. Analistler, sarı metalin ham petrol fiyatlarında bir düşüş olarak 1.700 $ ‘ın üzerine çıkmasının ardından bir miktar dirençle karşı karşıya kalabileceğini tahmin etti.  Oluşan %9.49’luk kayıp bazı yatırımcıları külçe altından kaçmaya yöneltti. Swissquote Bank’ın kıdemli analisti İpek Özkardeskaya bir onsu 1700 doların altına düşen sarı metal için “yukarı potansiyelin en azından geçici olarak 1700 $ / 1750 dolarlık alanın yakınında tükenmiş gibi görüneceğini ima ediyor” diye yazdı.

Zaner Metals analistleri Salı günü günlük analizlerinde, “Açıkçası, ham petrol fiyatlamasında süregelen tarihsel düşüşlerin, çoğu fiziksel ürünün üzerinde hafifletici bir etkisi var” dediler ve “Aslında, ham petrol fiyat hareketi küresel ekonomik görünümde pazarların başlıca öncü göstergesi olabilir ve bu nedenle altın ve gümüşte devam eden yayılma baskısı beklenmelidir.” diye eklediler.

Kıymetli okuyucularımızın gözden kaçırmaması gereken bir husus, daha güçlü bir dolar, altının diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha az arzu edilmesini sağlayabilir, çünkü metal tipik olarak dolar cinsinden işlem görmektedir.
Okumaya Devam Et

GRAM ALTIN

Altın Vadelileri Teşvik Beklentileriyle Yükseldi

Altın vadeli kontratları, yatırımcıların dikkatlerini koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine ve buna bağlı olarak ilave teşvik paketi beklentilerine çevirmesi ile birlikte ons başına 1,700 doların üzerine çıkarak 2012’den beri en yüksek seviyesine tırmandı ve bu hareket sonucu spot altın ile fiyat farkı arttı.

Altın, JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon’ın koronavirüs salgınının büyük bir ekonomik düşüşe yol açacağını kaydetmesi ile birlikte talep görüyor.

Altındaki bu sıçrama aralarında hisse senetlerinin de bulunduğu risk varlıklarında salgının hızını kaybediyor olabileceğine ilişkin işaretlerden dolayı gerçekleşen yükselişlere karşın meydana geldi.

CMC Markets Asia Pasific baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Fiziki altında ayrışan faaliyet spot piyasayı olumsuz etkiliyor,” dedi ve “Avrupa satışları ile birlikte ABD’de fiziki kontratlara güçlü talep. Bu, özellikle teslimatı yapılabilir vadeli kontratları etkiliyor ve spot altında son dönemde genişleyen alış/satış fiyat farkının da sebebi” değerlendirmesinde bulundu.

Vadeli altın kontratları Comex piyasasında yüzde 2.9 yükselerek ons başına 1,742.60 dolara kadar çıktıktan sonra Londra saati ile 06:22’de 1,714.70 dolara geldi. Spot altın yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,659.53 dolara geriledi. Bunun sonucu New York’taki vadeli fiyatı ile Londra’daki spot fiyat arasındaki fark 50 doların üzerine çıktı. Bu fark bir ara 60 doları aştı.

  •  
Okumaya Devam Et

GRAM ALTIN

HAFTALIK ONS ALTIN GÖRÜNÜMÜ

Altın fiyatları Cuma günü düşmesine rağmen ABD Koronavirüsü Krizine devasa şekilde mali tepki vermiş ve ardından kazançlarının bir kısmını geri alan altın son 12 yıldaki en iyi haftasını yaptı.

Ama Altın, Temsilciler Meclisi’nde 2 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketinin geçmesinden sonra bu hafta doların toparlanmasıyla da bir miktar baskı altında kaldı.

New York’un COMEX’inde Nisan ayı altın vadeli işlemleri için  % 1.6 düşüşle ons başına 1.625 $ seviyesine geriledi.  Haftayı  % 9,5’lik bir kazançla kapattı-

 12 Eylül 2008′ de kaydedilen % 13’lük kazançtan bu yana COMEX’te bir ay vadeli altın vadeli işlem sözleşmesi için haftalık en yüksek kar oldu.

Nisan ayı vadeliler için altın da Salı günü 1.699,15 $ ‘a yükseldi ve 1,700 $’ lık direnç için pozisyonunu güçlendirdi.

Külçe’de canlı ticareti izleyen spot altın, % 1.9 düşüşle 1.620.20 $ seviyesinden 14:37 ET (18:37 GMT) seviyesine geriledi. Hafta boyunca külçe % 8.2 arttı.

Chicago’daki RJO Vadeli İşlemleri’nde değerli metal stratejisti Nicholas Degeorge, “Bu haftanın düşük seviyesinin 1,608 $ olduğunu ve bu da destek görevi görebilir ve 1,700 $ ons seviyesini aşarsa, uzun zamanlarınızı koruyun ve sürüşün tadını çıkarın!” dedi.

Okumaya Devam Et

GRAM ALTIN

GRAM ALTIN

Gram altın fiziki ve sertifika olarak TL karşısında işlem gören altın türüdür. Ons Altın usd ile fiyatlanır. Gram altın ise Türk Lirasıyla fiyatlanır. 1 ons altın 31.99 gram’dır. Bu yüzden gram altının referans fiyatını bulmak için basit bir işlem yapmamız gerekiyor. Ons altın x USDTRY / 31.99 yaptığımızda gram altının referans fiyatını buluruz. Bu fiyat piyasada işlem gören fiyatla genelde örtüşmez. Kapalıçarşı altın piyasasında ve bistte dalgalanan altının fiyatında arz ve talepte etkilidir. Gram altında işlem yaparken ons altın veUSD-TRY paritesi yakından takip edilmelidir. Gram altın Türkiye’de diğer altın yatırım araçları için referans fiyat oluşturur. Yani siz 1 kg külçe altın alacaksanız onun fiyatı gram üzerinden hesaplanır. Türkiye altın piyasası için gram altın fiyatlaması önemlidir.

Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.