Connect with us

MISIR

Çin Emtia Fiyatları Üzerinden Trump’ı Kıstırmaya Çalışıyor

Mısır dün kırmızıya döndü. Sebebi ise ABD ve Çin ticaret savaşının tekrardan alavlenmesi ve Çin’in faz 1’de varılan yükümlülüklerini yerine getirmemesi endişeleriydi. Çin söz verdiği mısırı, soya fasülyesini ve diğer ürünleri almazsa bazı emtialar için yükseliş durabilir. Korona virüsü salgınından dolayı etanol tesisleri çalışmamış, mısırın en fazla kullanıldığı alan olan hayvan yemi üretimi neredeyse durmuştu. Bu yüzden silolarda mısır yeterince bulunmaktadır. Çin silolardaki mısırın birinci müşterisiydi. Fiyatlar düşerse zaten zor durumda olan çiftçiler için daha kötü olacak. Dün ABD Kongresinden ABD’de işlem gören Çinli şirketlerin borsadan çıkarılabileceği ile ilgili yasa geçti. Çin’den de Trump’ın en büyük destekçisi olan çiftçileri zor durumda bırakacak bir hamle görebiliriz. Bildiğimiz gibi Çin Avustralya’ya da et ve bazı tarım ürünlerini almayacağını duyurarak aynısını yaptı. Vadeliler şu an 318 ve 320 Dolar arasında hareket ederken ayrıca hava durumunu ve üretim beklentilerini de fiyatlamaya çalışıyor.
Biz emtia fiyatlarında genel olarak yukarı yönlü bir hareketlilik öngörmekteyiz. Bunun en temel sebebi ise FED ve diğer Merkez Bankalarının salgın hastalık nedeniyle trilyonlarca dolar destek paketlerini harekete geçirmesiydi. Emtia fiyatlarını baskılayan ticaret savaşlarından bu sefer bizi neler bekliyor hep beraber göreceğiz.

MISIR

2020-2021 Döneminde Beklenen Mısır Üretimi

Mısır üretimi 2020/2021 döneminde küresel olarak yaklaşık %6.47 yükselmesi bekleniyor. 2019/2020 dönemi küresel mısır hasadı 1.114,75 milyon ton olmuştu. Tahminler önümüzdeki dönemde 1.186,86 milyon tona çıkması yönünde. Ayrıca 202/2021 döneminde beklentilerle doğru orantılı bir hasat gelirse rekor düzeyde üretim olacaktır.

Gelişmiş Ülkelerde Öngörülen Mısır Üretimi

2020/21 döneminde, ABD mısır üretiminin yaklaşık 2.8 milyon tona yükselmesi bekleniyor. 2019/20 dönemi ABD üretimi 2.4 milyon ton olmuştu. ABD’deki üretimin artmasının asıl nedeni mısır ekim alanlarının artması olduğu bariz bir şekilde belli. 2019/20 döneminde mısır ekimi için ayrılan alan 89.7 milyon dönümdü. 2020/21 döneminde ise yaklaşık olarak 97 milyon dönüm alanın mısır ekimi için ayrılması bekleniyor.
ABD’de covid-19’a rağmen mısır ekimi hızını kesmeden devam ediyor. Şuan neredeyse ekim alanlarının üçte ikisi ekilmiş durumda. Geçtiğimiz aylardaki olumlu hava koşullarının da ekimin bu kadar hızlı ilerlemesinde olumlu etkisi bulunmaktadır. ABD’de şuan mısır ekilen alan son beş yıllık ekimin üzerindedir.
202/21 döneminde, Brezilya’daki mısır üretiminin yaklaşık %3 artışla 101 milyon tona çıkması beklenmektedir. Brezilya’daki artışın nedeniyse pamuk arazilerinin azalması. Pamuk ekilmeyen arazilerde mısır ve soya fasulyesine dönüldüğü görülüyor.
Avrupa Birliği, Çin ve Arjantin’de mısır üretiminin 2020/21 döneminde azalması bekleniyor. Üretimdeki düşüşün muhtemelen küresel arza büyük bir etkisi olmayacaktır. ABD ve Brezilya’daki artışın üretimi dengeleyeceğini düşünüyoruz.

2020/21 Mısır Talebi

Mısır talebi, 2019/20 döneminde covid-19 etkisiyle olumsuz etkilendiği için 2020/21 döneminde toparlanmasını öngörüyoruz. Pandemi, tedarik zincirlerinde, ticaret akışlarında ve ekonomilerde büyük aksamalara yol açtı. Yem talebi, belirsizlik nedeniyle büyük ölçüde düştü. Covid-19 küresel hayvancılık sektörüne büyük zarar verdi. Mezbahalar geçici olarak kapanmak zorunda kaldı. Tedarik zincirindeki problemler ve iş gücündeki sıkıntılar sektörler için 40 günden 70 güne kadar büyük sorunlar yarattı.
Petroldeki çöküş etanol üretimine zarar verdi. ABD etanol talebi 19.3 milyon azaldı. Buna karşılık nisan ayında etanol fiyatı %40 düştü. Etanol tesisleri üretimi azalttı ve mısır talebi büyük zarar gördü.
2020/21 döneminde ABD’deki mısır talebinin virüsün etkisinin kaybolmasıyla artması beklenmektedir. Yem ve artık kullanımların 2019/20 dönemine göre 61.6 milyon ton artışla 1.064 milyon tona yükselmesi bekleniyor.
Çin’in 2020/21 mısır talebinin artması beklenirken, yem ve artık kullanımın %4 artışla 8,1 milyon ton artarak 221,7 milyon tona yükselmesi bekleniyor. Çin’de kümes hayvanı ve besi hayvancılığındaki artışın yem talebini olumlu etkilemesi bekleniyor.
Brezilya’daki mısır talebinin, pazarın toparlanması ve mısır bazlı etanol üretiminin toparlanmasıyla yaklaşık 69 milyon ton artması bekleniyor. Hayvancılıktaki toparlanmaların ve tedarik zincirlerinin eski hale gelmesi mısır ihracatını olumlu etkileyecektir. Brezilya’dan gelecek dış ticaret raporları 2020/21 dönemi için önem arz etmektedir.
Sonuç olarak, ABD ve Brezilya’da net olarak üretim artışı bekliyoruz. Üretim artışıyla beraber Çin ve AB’deki talebin toparlanması mısır fiyatlarında çok büyük değişimler beklemiyoruz.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Mısırda En Büyük Sorun Talep

Amerikalı mısır çiftçileri, hükümet yardımı ve optimum büyüme koşullarında daha iyi hissetmeye ve ekonomiye umutla bakmaya başladılar fakat bu etkiyi bozan tek bir etken var: TALEP
ABD biyoyakıt endüstrisi ekonominin salgın sonrasında açılmaya başlamasına rağmen hala topallıyor. Bitkilerin bir kısmı el dezenfektanı üretilmek için kullanılsa da mısır mahsulünün üçte birlik talebini oluşturan etanol talebinin yanına dahi yaklaşamayacak kadar küçük rakamları barındırmaktadır.
Bu arada, ılıman sıcaklıklar ve sık sık yağan yağmur, rekor büyüklükte mısır hasadı olması beklentilerini arttırıyor. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre Iowa 26 yılın en iyi mısır yetiştirme sezonunda. Ayrıca 2018 yılından beri ilk kez koşullar %74 oranla iyi veya mükemmel olarak derecelendirildi.
Karantina ve sosyal kısıtlamalar arabaları yoldan uzak tutarak yakıt ihtiyacını azaltır. ABD Ziraat Dairesi verileri Nisan ayında, yakıt kullanımı için mısır kullanımının %40 düştüğünü gösterdi. Bazı tesisler tarafından el dezenfektanı için daha fazla endüstriyel alkol üretmeye yönelik bir hamlenin, yakıt çıkışındaki kaybı telafi etmesi ise neredeyse imkansız.
Etanol talebinin olmayışı, mısırı baskı altında tuttu ve fiyatlar 2006’dan bu yana görülen en düşük seviye oldu.
Salı günü yayınlanan Purdue Üniversitesi / CME Ag Ekonomi Barometresi’ne göre, Amerikalı çiftçilerin yüzde seksen biri ABD etanol endüstrisinin gelecekteki yaşayabilirliği konusunda ya çok endişeli ya da biraz endişeliydi . Genel tarım ekonomisi barometresi biraz arttı, ancak bu muhtemelen Covid-19’un etkisini hafifletmeye yardımcı olmak için Mayıs ortasında 19 milyar dolarlık bir yardım paketine bağlıydı.
Purdue Üniversitesi profesörü Jim Mintert, “Mevcut Koşullar Endeksindeki iyileşme, kısmen, çiftçilerin 2020’nin ilk iki çeyreğinde meydana gelen kayıplar için CFAP kapsamında alacağı ayrıntılarla ilgili farkındalığın artmasıyla muhtemelen motive edildi.” Dedi.

Okumaya Devam Et

MISIR

Mısır Piyasasında Son Durum

Bugün ABD Tarım Bakanlığı mısır stok beklentilerini açıkladı. Stok tahminleri yeni mahsulün 331 milyar kille olduğu tahmin ediliyor. Çin’in mısır taleplerindeki belirsizlik devam ettiği için mısır fiyatlarında belirsizlik sürüyor. Çin’in tekrardan mısır alımını hızlandırması piyasa için önemli olacak. Short pozisyonlar için yılın bu zamanlarında dikkat edilmelidir. ABD Tarım Bakanlığı’nın raporlarına dikkat edilmelidir.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Tarım Emtialarına Geriden Bakış

Bugün mısır soya ve buğday üzerine konuşacağız. Bildiğiniz üzere ABD mısır ve soyada dünya ihracat birincisi ekmeğin hammaddesi olan buğday da ise en büyük üreticilerden birisidir. Sitemizde ülkeleri tek tek incelediğimiz bir bölümümüz var oraya bakmak isterseniz diye linkini bırakıyorum.

Link:

ÜLKE PROFİLLERİ

 

 

Dünyada en son sayımlara göre 7.65 milyar insan var ve her yıl bu sayı 80 milyon artmaktadır. Yani talebi kesin artan sektör gıda sektörüdür diyebiliriz.

Mısır soya ve buğdayın toprakla buluşma zamanı kuzey yarım kürede ekim ve kasım aylarıdır. Bahar ve yaz ayında büyür temmuz ağustos ayından buğdaylar başlayarak sonbaharda mısır hasadı olur ve devam eder.

Mısır, soya fasulyesi ve buğday vadeli işlemlerinin fiyatları söz konusu olduğunda, bu aylar çok hareketlidir çünkü hasadın verimliliği yavaştan hava koşullarından belli olmaya başlar. Ortam da belirsizlik kokusu vardır. Toprağın yeteri kadar yağış alması veya kurak geçmesi önümüzü görmeyi sağlar. Ancak, 2020 küresel salgını nedeniyle tüm pazarlarda sıradan bir yıl değil ve tarım ürünleri de istisna değil.

Tarım emtialarını diğer emtialarını diğer emtialar gibi yıllarca depolayamayız. Altın ve gümüş gibi kıymetli maden emtialarının depolama özellikleri bulunurken tarım emtialarında her yıl yeni bir macera yeni trading hatıraları da demek.

Tarım emtialarında biraz geriye gidelim. 2008’de ekonomik kriz yanında bir de kuraklık vardı ve tarım emtiaları en zirveyi görmüştü. Ardından 2012’de rekor bir yükseliş daha olmuştu ama rekoru göremedik. Şu anki fiyatlar ise 2008’in yarısından daha az seviyelerde. Aslında bu kadar düşük fiyatlara gelmesine denflasyonist bir baskıda sebep oldu. ABD de önümüzdeki günlerde tarımsal emtialar da kuraklık belirtisi ihtimallerinden dolayı yukarı yönlü bir piyasa görülebilir.

CBOT’taki yakın mısır vadeli işlemleri geçen haftanın sonunda 3.11 $ seviyesinde idi ve bu da fiyatın son on yılın en düşük seviyeye yakın olduğunu gösteriyor.

Mısırın kile (bushel) başına 3 doların altında işlem gördüğü zaman 2009 yılı idi. Mısır, 2012 yılında 8.4375 dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı.

CBOT soya fasulyesi vadeli işlemleri, 8.4625$ ve bu seviye de son on yılda en düşük seviyeye çok yakın olduğunu göstermektedir

CBOT grafiği kırmızı kış buğday vadeli işlemleri, kile başına 5.21 $ ‘da  ve fiyatı 2012’de  9.4725 $ idi ve neredeyse bu yılki fiyat 2012’deki seviyenin neredeyse yarısı. Tüm zamanların en yüksek seviyesi 2008’de kile başına 13.3450 dolardı.

Tarihte birçok isyan buğday kıtlığından sonra olmuştur. En son örnek ise 2008 yılında buğday kıtlığından sonra Tunus ve Mısır’da ekmek isyanları olarak başlayan Arap Baharı idi.

Etanolün, biyoyakıtla harmanlanması gerekir ve mısır, etanolün ana bileşenidir. Bununla alakalı bir tane mısır ve etanol uzun vade yazımız var okumak için :

Mısır Vadeliler de Neler Oluyor

Enerji Piyasalarındaki Hareketliliğin Etanole Yansıması

Canlı sığırlar 2009 yılından bu yana en düşük fiyata düştü.

Etlerin düşük fiyatları nedeniyle çiftçiler hayvanlarını kesmek yerine onlara ötenazi uyguluyor. Fakat bu hafta Trump’ın emriyle sektör ABD Tarım Bakanlığından iyi haberi aldı.

Hava durumu ürünlerin verilerini belirleyeceğinden, büyüme mevsimi başlarken belirsizliğin zirveye çıktığı yılın zamanındayız.

Bu belirsizliğe ek olarak, bir de ABD ve Çin ticaret gerilimi var.

ABD ve diğer ülkeler, virüsün yayılmasını kontrol edebilecek ve salgını önleyebilecek bilgi eksikliği nedeniyle Çin’i suçluyorlar.

Bu ticaret savaşı tekrar alevlenirse soya mısır ve bir sürü tarım emtiası etkilenir.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Mısır Son 8 Yılın En Düşük Seviyesine Geri Dönecek Mi?

Mısır 2006 yılından bu yana ECOP’ta önemli ölçüde değer kazandı.Son sekiz yıldır 300 dolar civarında gezen mısır bi sözleşmenin ortalamasını bir seferde almak için en uygun konumda. Şu an emtia piyasalarında contangoya rüzgarları estiğini unutmamakta fayda var. Şu an Haziran 2020 tarihli sözleşmeler bile 312 dolar seviyelerinde. Temkinli olmak ve fiyat oynaklığını iyi gözlemlemek tüm yatırımcılar için iyi olacaktır.

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Enerji Piyasalarındaki Hareketliliğin Etanole Yansıması

Emtia dünyasında pazartesi günkü petrol katliamı ile büyük kıyamet koptu. ABD ham petrolünün sıfırın altında işlem görmesi sonucu petrol depolamak içi tanker bulunması Koroavirüsü hastalarının solunum cihazı bulması gibi bir şey. Ama enerji hammadde piyasasında Koronavirüsünün neden olduğu zararı sadece petrol görmedi başka emtialarda yıkıma uğradı. Yıkıma uğrayan hammadde piyasalarının bir diğeri de etanoldu.

Etanol bioyakıt olarak birçok ülkede motor yakıtlarına katkı olarak zorunlu kılındı. Chicago’daki Price Futures Group analisti Dan Flynn, “Etanol cephesinde, bitkilerin% 30’una yakın rölantide, azalan benzin talebi biyoyakıt endüstrisini eziyor” dedi.

Gerçek şu ki, etanol üretmeye artık otomobil yakıtları yapmak kadar çok ihtiyaç var. Dünyanın 8 milyar insanının yarısı virüsün yayılmasını kontrol etmek için kısıtlı hareketlilik altında olduğundan, kesinlikle gerekli olmadıkça neredeyse hiç kimse araba kullanmıyor.

ABD’nin Minnesota eyaletinde, normalde yaklaşık 50 kişiyi istihdam eden en büyük etanol tesisi Guardian Energy, tesisi 2 Nisan’dan Mayıs’a kadar kapattı. CEO Jeanne McCaherty, “1 Haziran’a kadar yeniden açmayı umuyoruz, bu bir hedef” dedi. 

Sioux Falls merkezli Poet tarafından işletilen dördü de dahil olmak üzere diğer birkaç Minnesota etanol tesisi düşük üretim seviyelerinde çalışıyor. ABD’nin en büyük etanol üreticilerinden biri olan Poet, Iowa’daki iki tesisi, Güney Dakota’daki diğer fabrikayı rölantide çalıştırdı. Bir başka Minnesota etanol üreticisi olan Winnebago’daki Corn Plus kooperatifi, haftada 100.000 dolar kaybettikten sonra Eylül ayında tekrar çalışmak üzere kapandı.

Al-Corn Clean Fuel CEO’su Randall Doyal, yakıt pazarı bize kapanmamız ve çalışmamamız gerektiğini söylüyor dedi. Operasyona devam etmek ekonomik açıdan berbat olmasına rağmen, “Kesin olarak kafamda var ve cevap olarak (kapatmayı) sevmiyorum, çiftçilere aidiz ve onlar da bu cevabı sevmiyorlar”.

Ancak endüstri tarafında olanlarla halka açık etanol fiyatları arasında bir kopukluk var.

Günlük hacim eksikliği nedeniyle CBOT’ta her birkaç günde bir gösterilen etanol vadeli işlemleri, pazartesi günkü petrol faciasına rağmen çok kötü bir performans göstermedi ve haftada sadece %4 değer kaybetti. 19 Nisan’daki son alıntıya göre, sadece bir ayın en düşük seviyesi olan 86 sent galondaydılar. Yine de, yıl boyunca etanol vadeli işlemleri %32 düştü. 

Archer-Daniels-Midland Company (NYSE: ADM ), Valero Energy Corp (NYSE: VLO) ve Green Plains Renewable Energy Inc (NASDAQ: GPRE) gibi halka açık büyük etanol damıtıcılarının hisse değerleri bu hafta fazla para kaybetmedi.

Hindistan’ın şeker üreticisi eyaleti Uttar Pradesh ve Brezilya’nın Sau Paulo’daki şeker kamışı üreticileri ile ABD’nin Orta Batı Bölgesinde bulunan Mısır Kemerindeki çiftçiler tarafından tüm sıkıntılar hissediliyor. Sıkıntı yaşayan bu çiftçiler petrole katkı sağlayan bioyakıt için tarımsal hammadde üreten çiftçilerdir.

ICE’deki şeker fiyatları Salı günü 12 yılın en düşük seviyesi olan 9.55 sent/lb’ye düştü ve Ocak ayının sonundan bu yana %33 değer kaybetti. Şikago Ticaret Borsasındaki mısır vadeli işlemleri aralık ayındaki kapanıştan bu yana %20 düşüşle dört yıllık bir dip seviyesine ulaştı.

Nisan ayının başlangıcından önce bile, Hindistan şeker fabrikaları, Başbakan Narendra Modi yönetimi tarafından uygulanan kapatma önlemlerinin ve trafikteki araçların azalması sonucu  yerli petrol pazarlama şirketlerine etanolün benzine ve dizele karışmasını sağlamakta zorluk çekmektedirler.

Financial Sense Wealth Management’taki bir emtia uzmanı Clif Droke, “Etanol üretiminin yakın zamanda artmaya başlayamayacağı endişeleri hala (tarımsal) vadeli işlem fiyatlarının üzerinde bir sürüklenmedir” dedi. 

Droke, “Daha zayıf petrol vadeli işlemleri, harmanlanması ve talebi kesmesi çok daha pahalı olan daha yüksek fiyatlı etanol üretiyor,” dedi. 

“Etanol işlemenin tekrar karlı hale gelmesinden önce daha gidilmesi gereken çok yol var. Bu, şekerin işlenmesi için daha fazla şeker kamışı sağlar.” 

Illinois, St. Charles’ta kıdemli bir tahıl analisti olan Dan Hueber de aynı fikirde.

Hueber pazartesi günkü petrol kıyımına atıfta bulunan bir yorumunda, “Ne yazık ki, enerji piyasalarının ağırlığı, dün olduğu gibi, bugün de mısır pazarında oldukça fazla, birçoğu başka bir çivinin etanol tabutuna çakıldığını varsayıyor,” diye yazdı.

Hueber, raporunun tahıllar üzerine olan kısmında daha düşük mısır kullanımının daha düşük etanol üretimi ile ilişkilendirilmesinin zor olacağını belirtti.

Hueber, “Mısırın şu anda oturduğuna inandığım konum ve bu ayın bakiyesi boyunca fiyat hareketi piyasanın hareketinden biraz daha fazla olacak” dedi.

Mısır analistleri COVID-19’a rağmen Orta Batı’daki çiftçilerin bahar sıcaklıklarının fazla olacağını beklemesi sonucunda ekim alanlarını genişlettiklerini bildiriyor.

EDF & Man’ın tahıl vadeli işlemlerinin küresel başkanı Charlie Sernatinger, “Çiftçiler zaten yağmur damlalarını görmezden gelen tarlalardalar ve bu hafta, mahsulün dörtte biri oranında ciddi ekimlerin yapılması bekleniyor,” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı, Pazartesi günü ülkedeki çiftçilerin Pazar günü hedefledikleri mısır alanının %7’sini ektiğini söyledi. Şeker durumunda, endüstri araştırmacısı Czarnikow Sugar son zamanlarda virüs nedeniyle küresel şeker tüketiminde 2 milyon tonluk bir düşüş olacağını tahmin ediyor. Notta, analist Ben Seed, 2019/20 sezonundaki tüketim düşüşünün yanı sıra, 2020’de dünya çapında şeker tüketiminin kişi başına düşen miktarında daha da düşük olacağını söyledi. 

Droke of Financial Sense Wealth, perakende düzeyinde şeker stoklanmasına ve bireysel tüketiciler tarafından istiflenmesine rağmen, dünya çapında tatlandırıcıya olan talebin, restoran kapanmaları ve salgın nedeniyle daha az parti ve kutlama olduğu ve tüketimin önemli ölçüde azalacağını beklediklerini belirtti ve şunları ekledi:

“Ayrıca, trader’ların önümüzdeki birkaç ay içinde Brezilya’dan gelen şeker arzında potansiyel bir artış beklemeleri gerekecek, çünkü hasat mevsimi bu bahar tüm hızıyla devam edecek.”

“Bu faktörler göz önüne alındığında, şimdilik ağır para pozisyonu öneriliyor koronavirüsünün piyasaya verdiği zararın azalmasını bekliyoruz. “

Okumaya Devam Et

ANALİZ VE RAPORLAR

Mısır Vadeliler de Neler Oluyor

İlk olarak mısırın fiyatı, rekor arz beklentileri ve hızlı talep kesintisi karmaşasıyla negatif yönde hareket ediyor. Mısır fiyatları da diğer emtialar da olduğu gibi Covid-19 salgınından nasibini aldı. Bu yılki ABD mısır hasadı raporları geldikçe ve bioyakıt için kullanımı bu şekilde devam ettikçe 2021’e kadar fiyatların yükselmesi ihtimali var. Mısır, birçok yatırımcının COVID-19 salgını ile ilişkilendireceği bir emtia olmasa da, sokağa çıkma yasakları mısırı vurdu. Mısır, bir yıl önce 4.10 $ / bu seviyesinde işlem görüyor iken şimdi Mayıs vadelilerde  3.26 $ / bu seviyesinden işlem görmektedir.(bu=bushel ABD de emtia agirlik birimi) 

Mısır vadeli işlem sözleşmelerini sürekli olarak izleyen Teucrium Corn ETF’nin (CORN) fiyatı, emtiadaki düşüşe bağlı olarak 2020’de sürekli bir düşüş yaşadığı gözüküyor.(Şekil 1)  

Mısır, bol miktarda arz ve alışılmışın dışında talep kesintisinden hemen etkilenmiş olup  bunların birleşik etkisi Mayıs vadelilerde mısırının fiyatını on yılın en düşük seviyelerinden işlem görmesine  sebep  olmuştur. Arz durumunu düşünün! 2019, mısırın arz durumunda ne kadar kötü ise 2020 yılı da tam tersi olacak gibi gözükmektedir. Bunun için başlıca iki neden göz önüne gelmektedir:

1) Çiftçiler 2020 için ekilmiş arazi alanlarını önemli ölçüde arttırdılar ve artış sonucu bu yılın rakamının 2013’ten bu yana en büyük olması bekleniyor. (Şekil 2)

2) Verimliliklerin de tüm zamanların en yüksek seviyelerinde olması beklendiğinden, bu sonbahar, en verimli ABD mısır hasatlarından birini görebiliriz. 

 

Artan hasat beklentileri, geçen ay benzin ve rekor etanolun rekor düzeyde kesintiye uğramasıyla çakıştı. ABD’de Yenilenebilir Yakıt Standardı [RFS2] yılda yaklaşık 15 milyar galon mısır etanolun benzinle karıştırılmasını  zorunlu kılmış olup güzel bir gelişme idi. Ekim 2019’da ABD Enerji Bilgi İdaresi, 2020 için öngörülen benzin talep hacmini yayınladı.  

Bioyakıta mısır etonolu karıştırma görevini denetleyen ABD Çevre Koruma Dairesi [EPA], benzin talebi tahminine dayanarak 2020 için bir ortalama ortalama tahmin karışım miktarı oluşturdu. 

Bu rapora göre benzin ve etanolun bir sabit yüzdesi olup benzin talebi düşünce haliyle etanol talebi de düşmüş oldu. Ek Bilgi:RFS2 altında karıştırılan  etanolun neredeyse tamamı mısırdan üretilir. 

Talep düşünce de mısır çakıldı. Devam eden etanol talebi kesintisi, mısırın üretim marjlarının hızla düşmesine  neden oldu. Çünkü benzinin çökmekte olan fiyatı, mısır fiyatını da  yavaş bir şekilde düşürdü. (Şekil 3) ABD’nin Iowa’daki en düşük maliyetli tesislerinde bile ortalama marjlar, 2012 Orta Batı kuraklığının hemen ardından bu yana görülen  en düşük seviyelerine geldi. 

 

Mısır etanol üreticileri yanıt olarak tüm tesisleri kapattı. Nisan ayının başından beri ABD mısır etanol üretim kapasitesinin % 20’sinden fazlasının boşta olduğu bildirildi ve bu sayı o zamandan beri neredeyse % 50’ye yükseldi. Etanol sektörü, ABD mısır talebini karşılayan en  büyük ikinci sektördür, bu nedenle üretim kapasitesindeki bu kitlesel kapanma ve arz tüm zamanların en yüksek seviyelerinde olduğu bir yılda  mısır talebinin düşüş yaşadığı bir zamanda direniş göstermesi pek mümkün durmamaktadır. (Şekil 4) 

Mısırın birincil olarak kullanıldığı sektör ise hayvancılık sektörü olup yem olarak kullanılması ve bu pazarda Koronavirüsü kaynaklı düşüş dikkate değerdir.

Ayrıca ABD-Çin ticaret savaşı zamanından kalan ABD mısırına olan talep azalması da dikkat edilecek bir diğer unsurdur. Çin, Ocak ayında ülke çapında uygulamayı planladığı % 10 etanol harmanlama görevini, 2020’nin başlarında beklenen talep  rüzgarı yüzünden gerçekleştiremedi. Bu görev, Çin’in yerli etanol talebini karşılamak için yılda 2 milyardan fazla  mısır veya toplam yıllık ABD mısır ihracatına eşit miktarda ithalat yapmasını gerektirecekti. 2020 sonunda etanol harmanlama yüzdesi  sabit olmaktan çıkıp serbest bırakılacak ve 2021’e güçlü bir etanol talebi ile girilebilecek ortam oluşacaktır.

Benzer şekilde, mevcut fiyatların bu sonbaharda rekor seviyedeki bir hasat beklentilerine dayandığı gerçeği  var. Herhangi bir hasat hacmi sürprizinin fiyatları aşağı yönlü çekme  olasılığının yüksek olduğu görülmektedir. Fakat salgın hastalık geçtiğinde yakıt ve et talebi artacak. Bu ise mısırda genel bir talep artışına sebep olacaktır. Bu talep artışının sonucu ise uzun vadeli görünümde bir long pozisyonudur.

 

Okumaya Devam Et

ARPA

Temel Gıda Fiyatları Yükselişini Sürdürüyor

Koronavirüs pandemisinin küresel tedarik zincirlerini olumsuz etkilemesi ile temel gıda fiyatları dünyanın bazı bölgelerinde aşırı artış gösterdi.

Pirinç ve buğday fiyatları -dünyada tüketilen kalorinin yaklaşık üçte birini oluşturan besin grubu- vadeli ve spot piyasalarda sert artış gösterdi.

Bu durum ithalata dayalı ekonomiler için salgının ülkelerin satın alma güçlerini azaltması ile birlikte ekstra finansal yük de yaratıyor.  Örneğin, Nijerya’da pirincin perakende fiyatı yalnızca Mart’ın son dört gününde yüzde 30 yükseldi.

Perakende fiyatlardaki artışı tetikleyen en önemli faktörün tahıl vadelilerindeki aşağıya sızma etkisi mi, bölgesel arz tıkanmaları mı, panik alımları mı yoksa tüm bunların kombinasyonu mu olduğu net değil.

Net olan şey ise, yakın zamada dünyada gıda sıkıntısı yaşanmayacağı öngörülmesine karşın, politika yapıcıların bunları doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru fiyatta ulaştırabileceklerine yönelik endişelerin arttığı.

Rabobank International Tarımsal Emtia Piyasaları Direktörü Stefan Vogel konuya ilişkin, “Koronavirüs olmasaydı bu sorunlar yaşanmayacaktı, insanlar arz tedariki konusunda endişeliler” şeklinde açıklamada bulundu.

Fiyatlara yönelik alınan önlemler ekonomide geniş çaplı olarak daha farklı yönsde hareketlere sebep oluyor. Pandemi dolayısıyla işletmelerin kapanması ile deflasyon endişeleri arttı, işsizlikte yükseliş yaşandı ve petrol piyasası kötüye gitti.

Geçtiğimiz ay küresel gıda fiyatları göstergesi temel olarak enerji fiyatlarındaki düşüşün bioyakıta dönüştürülen şeker gibi ürünlere talebi azaltması ile keskin bir düşüş kaydetti, fakat gıda fiyatları dünya genelinde paralel hareketler göstermedi. Daha geniş kapsamlı düşüşlerde dahi bazı kritik gıda mahsulleri uç değerler aldı. Bu bağlamda pirinç üçüncü art arda aylık yükselişini kaydetti.

Okumaya Devam Et

MISIR

Mısır Tarımı

İklim İsteği Deniz seviyesinden başlayarak, rakımı 4000 m’ ye kadar olan, bol güneş alan bölgelerde yetişebilen, tek yıllık kısa gün bitkisi olan bir sıcak iklim tahılıdır. Optimum gelişim sıcaklığı 18-30 derecedir. 40 derece üzerinde bitki zarar görür gelişme durur. Yüksek sıcaklık + düşük nem de döllenme ve tohum verimi düşer. Toprak İsteği Mısır bitkisi, verimli, derin, drenajı ve havalanması iyi, tuzluluk problemi olmayan, asitlik yönünden nötr (pH 6-7) olan hemen hemen her çeşit toprakta yetişir. Fazla bir toprak seçiciliği yoktur. Ancak, tuzluluğa ve yüksek taban suyuna hassas olduğu için, böyle alanlarda mısır tarımı yapmaktan kaçınılmalıdır. Tarla Hazırlığı: Mısır tarımına ayrılmış tarla, eğer boş ise, diğer bir ifadeyle nadas olarak ayrılmış ise, Sonbaharda kulaklı pulluk ile yaklaşık 20 cm derinlikte sürülmeli ve ekimin yapılacağı bahar aylarına kadar öylece bırakılmalıdır. Ekim yapılmadan hemen önce, toprağı yüzlek işleyen bir aletle, örneğin kazayağı gibi, toprak işlenmeli ve gerekli ekim öncesi gübreler ve varsa ekim öncesi toprağa karıştırılacak yabancı ot ilaçları da verilerek, toprak tırmıkla karıştırılmalıdır. Böylece, tarla ekim için hazır hale gelmiş olacaktır. Eğer, Sonbaharda tarla sürümü yapılamamış ise, ilkbaharda yapılacak ilk toprak işleme, toprağı devirerek işleyen kulaklı pulluk yerine, toprağı yırtarak yüzlek işleyen çizel gibi aletler kullanılarak yapılmalıdır. Ekim Zamanı: Mısırda iyi bir çimlenme ve çıkış için, toprak sıcaklığının 10-12 derece olması gerekir. Ekim zamanının tayininde bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sıcaklıkların altındaki topraklarda yapılan ekimlerde, çimlenme ve toprak yüzeyine çıkışlar risk taşıyabilir. Böyle durumlarda, toprağa bırakılan tohumun çimlenemeden çürümesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle, mısır ekimi için, toprak sıcaklığının 10-12 dereceye ulaşması beklenmelidir. Bunu bir tarih olarak belirtmek gerekirse, Trakya bölgesinde Nisan ayının 25’inden sonra, güney bölgelerimizde, Nisan ayı başlarında, Orta Anadolu bölgemizde ise, 25 Nisan’dan itibaren ana ürün mısır ekimine başlanabilir. Sulama: Mısır bitkisi için kritik olan 4 dönem vardır. Bunlar; Fide dönemi, Tepe püskülü öncesi, Koçan püskülü çıkarma ve son olarak da tane dolum (koçan dolum) dönemleridir. Ancak, tane verimi açısından en kritik dönem, tepe püskülü çıkarma döneminden 2 hafta öncesi ile, koçan püskülü çıkarma döneminden 2 hafta sonrasına denk gelen periyottur. Gerçekte, bu periyot bu kadar uzun değildir. En kritik dönem, tepe püskülü çıkışının hemen öncesi ile koçan püskülü çıkarma arasında geçen 10 günlük bir periyottur. Ancak, bu dönemi problemsiz olarak rahat bir şekilde atlatabilmek için, periyot başlangıcını tepe püskülü çıkışından 2 hafta önceye denk getirmek uygun olur. Bu periyotta, meydana gelebilecek herhangi bir kuraklık veya zamanında yapılamayan bir sulama verimde önemli düşüşlere neden olacaktır. Özellikle, bu konuda çok dikkatli davranılmalıdır. Ayrıca bu dönemde yapılacak bir sulama ortam rutubetini yükselteceğinden döllenmeye de bir miktar katkıda bulunacaktır. Gübreleme: Mısır için, tüm yetişme dönemi boyunca dekara 18-25 kg saf azot, 8-10 kg fosfor uygulaması yapmak gerekir. Kalın saplı bir bitki olduğundan, potasyum elementini de fazla miktarda tüketir. Ancak, Ülkemiz toprakları genelde potasyum bakımından zengin olarak kabul edildiğinden, potasyum gübrelemesi pek önerilmez. Eğer, yapılan toprak analizlerinde potasyum eksikliği ortaya çıkmışsa, bir miktar potasyum gübresi de ilave edilebilir. Uygulanacak bu gübrelerin verilme zamanları da çok önemlidir. Azotun yarısı ile fosfor ve eğer gerekliyse potasyumun tamamı ekimden önce toprağa karıştırılmalıdır. Azotun geri kalan kısmı ise, bitkiler 40-50 cm boy’a (4-6 yapraklı dönem) diğer bir ifadeyle yaklaşık diz boyuna ulaştıkları zaman sıra aralarına serpilerek uygulanmalıdır. Azot gübresi, hiçbir zaman üstten serpme yöntemi ile uygulanmamalıdır. Bu tip bir uygulama sonucunda, üstteki büyüme noktası ile yaprak koltuklarında birikecek azotlu gübre, bitki gelişimine zarar verebilir. Bunların yanında, mısır bitkisi nötr ve nötr’e yakın (pH 6-7) topraklarda yetiştiği için, eğer toprağın asitlik değeri pH: 6’nın altında ise kireçleme gerekebilir. Aslında, kireç bir gübre değil, toprakta asit düzenleyicidir. Hasat: Mısır hasadı hububat (Buğday-arpa) biçer-döveri ile rahatlıkla hasat edilebilir. Bunun için, hasat işlemi önce biçer-döverin kesici tablasının uç kısmına, mısır saplarının iyice kavranması için birtakım düzenekler takılmalıdır. Makineli hasada uygun mısırdaki nem oranı %20-25 arasında olmalıdır. Çok fazla kurumuş koçanlarda hasat sırasında tanelerde kırılmalar meydana gelebilir. Yüksek nem oranlarında yapılan hasat işleminde bir miktar kayıp olabileceği gibi, elde edilen ürünün depolama öncesi belirli bir nem oranına kadar kurutulması da ek bir maliyet getirecektir. Bu nedenle, hasat zamanı geciktirilerek (eğer yağışlar izin veriyorsa), hasat öncesinde koçanların tarlada kuruması da sağlanabilir. Eğer hasat sonrası elde edilen ürün nemli ise, depolamadan önce kurutmak gerekir. Bugün, kurutma işlemi yapan makineleri her yerde bulmak mümkündür. Hasat sonrası ürünün depolanması 6 aydan az bir zaman dilimi için yapılacaksa, %15 nem oranına kadar kurutulmalıdır. Daha uzun süreli depolamalarda ise, nem oranının %13-14’ e indirilmesi gerekir. Tohumluk amaçlı kurutma işlemi sırasında, tanedeki embriyonun zarar görmemesi için belirli bir sıcaklıkta kurutmaya özen gösterilmelidir. Bu sıcaklık, 36 dereceyi geçmemelidir. Yemlik veya tohumluk dışı amaçlarla kullanılacaksa, daha yüksek sıcaklıklarda kurutma yapılabilir. Eğer hasat işlemi silajlık olarak yapılacak ise, bu durumda koçanlar süt olum dönemi ile hamur olum dönemi arasındaki bir dönemde iken, silaj makinesi ile kıyılarak hasat yapılmalıdır.
Okumaya Devam Et

MISIR

Mısır Hakkında Genel Bilgiler

Buğdaygiller familyası içerisinde yer alan mısır, tek yıllık bir sıcak iklim tahıl bitkisidir. Tropik ve subtropik ılıman iklim kuşağında yetiştirilebildiği gibi, dünyanın hemen her yerinde tarımı yapılabilmektedir. Dünya`da toplam 1,5 milyar hektar tarım alanının yaklaşık 712 milyon hektarında tahıl ekimi yapılırken, bu alanın 183 milyon hektarında mısır yetiştirilmektedir. Mısırın tahıl ekiliş alanı içindeki payı %25,7`dir. Gerek insan beslenmesinde, gerek hayvan yemi olarak ve gerekse sanayinin değişik kollarında hammadde olarak kullanılabilmesinden dolayı, pek çok ülkenin tarımsal ürün deseninde kolayca yerini bulabilmiştir. Dünyada üretilen mısırların yaklaşık %90′ ı insan beslenmesinde ve hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Bunun %65-70’i hayvan yemi olarak, %20’si ise direkt olarak insanlar tarafından tüketilmektedir. Geri kalan %8-10’luk kısım ise, sanayide değerlendirilmektedir.

DÜNYA MISIR DURUMU

Dünya mısır üretim alanlarını incelendiğinde; Çin’in %22, ABD’nin %18, Brezilya’nın %10, Hindistan’ın %5 ve Avrupa Birliği Ülkelerinin %5’lik pay ile ilk beşte yer aldığı görülmektedir. 2018/19 üretim sezonunda dünyada 34 milyar $ değerinde 176 milyon ton mısır ihracatı gerçekleşmiştir. Dünya mısır ihracatında; ABD, Arjantin, Brezilya, Ukrayna ve Fransa gibi ülkeler önemli paya sahiptir. 2018/19 üretim sezonunda dünyada 37 milyar $ değerinde 164 milyon ton mısır ithalatı gerçekleşmiştir. Mısır ithal eden ülkelerin başında Japonya, Meksika, Kore, İran ve İspanya gelmektedir. 2018/19 üretim sezonunda Türkiye 438.015 $ değerinde ithalat ile %1,18’lik bir pay ile dünya sıralamasında 23. sıradadır. Mısır fiyatlarını; ekim yapılan dekar miktarı, rekolte ve hava koşulları etkilemektedir. Rekoltenin beklentilerin altında kalma ihtimali fiyatı yukarı çekerken, fazla olması fiyatları aşağı çekmektedir. Ayrıca Çin, Güney Amerika ve Ukrayna gibi ülkelerde de daha fazla mısır ekiminin olması fiyatı etkileyen gelişmeler arasındadır. Dünyanın en büyük mısır ihracatçı ülkesi ABD’de yağmurların ve olumsuz hava koşullarının mısıra zarar verebileceğine yönelik endişeler, 2019 Haziran ayında mısır fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Haziran ayında tonu 195,1 doları bulan mısır, son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Ekim ayında mısır yurtdışı fiyatı 167,2 dolar seviyesindedir. (Mısır’da 2005 yılında 185,75 dolar ile tarihi en düşük seviye, 2012 yılında ise 833,63 dolar ile tarihi en yüksek seviye test edilmiştir.) Dünya mısır üretimi ve tüketimi son 5 piyasa yılında 1,1 milyar ton civarındadır. Artan hayvansal üretime bağlı yemlik kullanımın yanı sıra endüstriyel kullanımdaki artış ile ortaya çıkan yüksek talep düzeyi üretimin bu seviyelerde kalmasını sağlamaktadır. Son 5 yıllık dönemde, dünya mısır ekiliş alanları incelendiğinde Arjantin’de 2,4 milyon ha, Brezilya’da 2,1 milyon ha, Ukrayna’da 815 bin ha ve Hindistan’da 694 bin ha alan artışı görülmektedir. Neticede 2015-16 üretim sezonunda 187 milyon ha olan ekiliş alanında %2,2 oranında bir artış ile 2019-20 sezonunda 192 milyon ha olması beklenmektedir.  
Okumaya Devam Et

Emtiaborsasi.com, web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberin doğruluğunu ve yeterli olduğunu garanti etmemektedir. Eksik bilgi, güncelleme ve herhangi hatalı bilgi de ortaya çıkabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekil ve surette ön ihtar ve/veya ön ihbara gerek kalmaksızın değiştirebilir ya da yayından kaldırabilir. Emtia piyasaları hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla hazırlanan bu sitedeki veri ve bilgiler hiçbir şekilde emtiaborsasi.com’un herhangi bir taahhüdünü kapsamamakla beraber tüzel/gerçek kişiler tarafından alınacak karar ve riskler bu kişilere ait olacaktır. Emtiaborsasi.com’da yer alan analizlerin hiçbir surette yeterliliği ve doğruluğu garanti edilmemektedir. Sitemiz oluşabilecek zarardan da sorumlu olmamakla beraber oluşabilecek herhangi bir zarar talep edilemez. Emtiaborsasi.com’da yer alan yazılar asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece piyasalara ilişkin genel bir bilgi ve yorum içerir. Sitedeki yazıları izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır.